www.what2do.co.il

תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו – מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו – מה העונש?

תקיפת שוטר נחשבת לעבירה פלילית חמורה, המהווה פגיעה קשה בערך המוגן של שמירת הסדר הציבורי. כאשר אדם החשוד בביצוע מעשה פלילי מתנגד למעצר או מנסה להכשיל שוטר בזמן עבודתו, הוא צפוי לעונש מאסר שנע בין חודש ימים לשלוש שנים. העונש המרבי בגין עבירה של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות הוא עד חמש שנות מאסר.

 

עבירה של תקיפת שוטר היא אחת מהעבירות שיש להן עונש מינימלי בחוק, של מאסר למשך חודש ימים. בהרשעת אדם בתקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו, מחויב בית המשפט לגזור את עונש המינימלי, אלא אם העבירה בוצעה בנסיבות מיוחדות המצדיקות חריגה מהעונש, זאת בהתאם לראיות העובדתיות של הסיטואציה עצמה. 

 

תקיפה על פי הגדרות החוק היא מקרה שבו אדם פועל באלימות בכך שהוא מכה, נוגע, דוחף או מפעיל כוח בכל דרך אחרת, בין אם באופן ישיר או עקיף, ובין אם ללא הסכמה או הסכמה שהושגה בתרמית. הפעלת כוח למעשה תקיפה נחשבת גם הפעלה של אמצעי חיצוני כמו גז, חשמל, אור או כל דבר שעלול להוביל לחוסר נוחות או נזק, וכדי להרשיע נאשם בעבירת תקיפה, אין צורך להוכיח כוונת תחילה כאשר מדובר בתקיפת שוטר.

 

חוק העונשין קובע כי מי שתוקף שוטר והתקיפה קשורה למילוי תפקידו, או מי שתוקף אדם העוזר לשוטר בעת מילוי תפקידו צפוי לעונש מאסר עד שלוש שנים ולא פחות מחודש ימים. כאשר מדובר בתקיפת שוטר בנסיבות מחמירות העונש הצפוי הוא עד חמש שנות מאסר ולא פחות משלושה חדשים.

 

תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות

 

כדי שתקיפת שוטר תוגדר כתקיפה בנסיבות מחמירות יש להוכיח כי המעשה בוצע בכוונה תחילה במטרה להכשיל את השוטר או עוזרו בתפקידו, או תוך שימוש בנשק, או כלי כלשהו שיכול להיחשב כנשק, כמו מקל, לום, בקבוק זכוכית וכדומה, או שתקיפת השוטר נעשתה על ידי שלושה אנשים או יותר. כך למשל, אדם המיידה אבן או חפץ אחר לעבר שוטר או לעבר רכב משטרתי, במטרה להפריע לשוטר כשהוא ממלא את תפקידו או כדי להכשילו בתפקיד צפוי לחמש שנות מאסר.

 

נסיבות התקיפה חשובות להרשעת הנאשם, מאחר שבמצב דברים שלפיו הותקף שוטר בשעה שלא קיים את תפקידו כדין, העבירה תיחשב לתקיפת סתם, הקובעת סנקציה עונשית פחות מחמירה. כמו כן, על התוקף להיות מודע לכך שהנתקף הוא שוטר.

 

כאשר השוטר היה לבוש במדים, והזדהה כאיש החוק באמצעות תעודה רלוונטית, או נשא עמו מכשיר קשר, אקדח או אזיקים, שהם סימני זיהוי קלאסיים, אין כל ספק כי אכן מדובר בשוטר. במקרה שהשוטר לא הזדהה ולבש ביגוד אזרחי, יכול להיות ספק שהתוקף לא ידע כי מדובר בשוטר או באדם המסייע לשוטר בעת מילוי תפקידו, ואז ייתכן שמשקל התיק יתחלף לתקיפה ולא לתקיפת שוטר המחמיר יותר. במצב זה ניתן להרשיע את התוקף בעבירה של תקיפת סתם, גם אם השוטר לא נפגע ממעשה התקיפה, ודי בכך שהנאשם ביצע מעשה תקיפה בזיקה לעבודת המשטרה.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.