www.what2do.co.il

מהי עבירת פציעה ומה העונש הקבוע בחוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהי עבירת פציעה ומה העונש הקבוע בחוק?

סעיף 334 לחוק העונשין קובע כי אדם הפוצע את חברו שלא כדין, צפוי לשלוש שנות מאסר. סעיף 333 קובע כי העונש הצפוי לעבירת חבלה, שהיא פציעה חמורה יותר הוא שבע שנות מאסר.

 

על פי החוק עבירה שעונשה עד שלוש שנות מאסר נחשבת לעוון ועבירה שעונשה עולה על שלוש שנות מאסר מוגדרת כפשע. לפיכך עבירה של פציעה היא מסוג עוון, אך אם יש כפל עונש היא הופכת לפשע. חבלה ופציעה בנסיבות מחמירות מתבצעות כשהעבריין נושא נשק חם או קר, כשהיו נוכחים שניים או יותר שחברו יחד לביצוע המעשה בידי אחד או אחדים. במקרים אלו העונש עלול להיות כפול מהעונש המקורי, כלומר שש שנות מאסר לעבירת פציעה בנסיבות מחמירות.

 

אדם הגורם חבלה לבן משפחתו, צפוי לעשר שנות מאסר. אדם שהורשע בגרימת חבלה בנסיבות מחמירות בהתאם לסעיף 335(א) צפוי לעונש של עד 14 שנות מאסר. חוק העונשין מגדיר עבירת פציעה כמעשה שגרם לפגיעה בעורו של המתלונן, להבדיל מעבירת תקיפה הגורמת לחבלה של ממש. פציעה יכולה לבוא לידי ביטוי בשטפי דם, שריטות וכדומה. לעומת עבירה של חבלה חמורה, שמוגדרת כמעשה שיש בו כדי להביא לפגיעה קשה באיברי הגוף או בעור.

 

ארבעה חודשי מאסר בגין עבירת פציעה

 

בית משפט השלום בראשון לציון גזר על צעיר כבן 29 שנים, ארבעה חודשי מאסר בגין עבירת פציעה. זאת לאחר שתקף אדם אחר, ללא כל סיבה נראית לעין, כשהוא תחת השפעת אלכוהול. על פי עובדות כתב האישום, בחודש יוני 2014, שהה הנאשם בשעת ערב, ברחוב מרכזי בראשון לציון, כשהוא תחת השפעת אלכוהול, יחד עם אחרים שזהותם אינם ידועה, ועם כלבו מסוג פיטבול.

 

סמוך לשעה 21:00, הנאשם השמיע לעבר המתלונן קריאת גנאי על רקע מוצאו ובין השנים התפתח ריב, שבמהלכו הנאשם תקף את המתלונן בכך שהכה אותו במכת אגרוף בפניו. כתוצאה ממעשי הנאשם המתלונן נחבל בפיו ונגרם לו דימום בפה, נפיחות בלסת ואודם בחניכיים. בהמשך האירוע המתלונן תקף את הנאשם בכך שהכה אותו בבקבוק זכוכית.

 

הנאשם יזם את המפגש האלים כשהוא תחת השפעת אלכוהול

 

המאשימה ציינה כי הנאשם בעל עבר פלילי ולחובתו הרשעות קודמות בגין עבירות אלימות, דרישה באיומים של רכוש, תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו ושוד מזויין. המאשימה ביקשה להתחשב בכך שמדובר באירוע שהחל על רקע עניין פעוט והנאשם הוא שיזם את המפגש האלים כשהוא תחת השפעת אלכוהול ללא כל סיבה נראית לעין, עוד ביקשה להתייחס אל מהות העבירה וחומרתה ובחבלה שנגרמה למתלונן.

 

הסנגור ציין את הרקע והנסיבות לביצוע העבירה, לטענתו העבירות בוצעו ללא תכנון מוקדם ואף ציין כי המתלונן הכה את הנאשם תוך שימוש בנשק קר וגרם לו לחבלות חמורות שבגינן נזקק לטיפול רפואי. הסנגור טען כי עברו הפלילי של הנאשם התיישן וביקש לגזור עליו עונש צופה פני עתיד בלבד ללא רכיב מאסר ממשי.

 

הנאשם הודה בעבירה המיוחסת לו, נטל אחריות על מעשיו וחסך מזמנו היקר של בית המשפט, ואף יישב את ההדורים עם המתלונן. מאז ביצוע העבירה שהתרחשה לפני כשנתיים לא נפתחו נגדו תיקים חדשים. בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם 4 חודשי מאסר בפועל, 9 חודשי מאסר על תנאי, קנס כספי בסך של 4,000 שקלים ופיצוי כספי למתלונן בסך 6,000 שקלים.

 

(ת"פ 24159-07-14)
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.