www.what2do.co.il

השלכת בקבוקי תבערה, מה העונש על ביצוע העבירה?

דרגו את המאמר

השלכת בקבוקי תבערה, מה העונש על ביצוע העבירה?

בקבוק תבערה הוא כלי נשק מאולתר ופשוט, המורכב מבקבוק זכוכית מלא בנוזל דליק כמו דלק או כוהל וסמרטוט התחוב בפיית הבקבוק. השימוש שלו נפוץ בעיקר אצל מתפרעים אלימים אשר משליכים בקבוקי תבערה לעבר כלי רכב ואף לעבר עוברי אורח וגורמים לבעירה.

 

השלכת בקבוקי תבערה נחשבת לעבירת נשק חמורה, לאור פוטנציאל הנזק הרב הטמון בפעולה, אשר פוגעת בערכים החברתיים של שלום הציבור, בטחונו והשמירה על הקניין הפרטי. כתב אישום בגין עבירה פלילית של השלכת בקבוקי תבערה, כולל ברוב המקרים האשמות בגין עבירות של ייצור נשק, נשיאה והובלת נשק, חבלה בכוונה מחמירה, ניסיון הצתה והיזק בזדון.

 

כאשר בקבוק תבערה שהושלך לא גרם לנפגעים, נקבע מתחם ענישה על ייצור ויידוי בקבוקי תבערה, אשר נע בין שנה עד 40 חודשי מאסר למבצע העיקרי של העבירה הפלילית, ובין שמונה עד 30 חודשי מאסר למסייע לביצוע העבירה של הכנת כלי נשק. כאשר השלכת בקבוק תבערה גרמה לפגיעה חמורה בחיי אדם, העונש יכול להגיע עד 20 שנות מאסר, ואף יותר אם המעשה גרם למוות.

 

עבירות של ייצור נשק

 

סעיף 144 לחוק העונשין קובע כי אדם הרוכש או מחזיק נשק בלא היתר מהרשויות, צפוי לעונש מקסימלי של שבע שנות מאסר. אולם אם הנשק היה חלק, אבזר או תחמושת, העונש הצפוי הוא עד שלוש שנות מאסר. אדם הנושא או מוביל נשק בלא רשות כדין לנשיאתו או להובלתו, צפוי לעשר שנות מאסר. אם הנשק היה חלק, אבזר או תחמושת, העונש המרבי הוא שלוש שנות מאסר.

 

חבלה בכוונה מחמירה

 

סעיף 329 לחוק העונשין קובע כי אדם המבצע מעשה בכוונה להטיל באדם נכות או מום, או לגרום לו חבלה חמורה, או להתנגד למעצר או לעיכוב כדין, שלו או של זולתו, או למנוע מעצר או עיכוב צפוי לעונש של עשרים שנות מאסר.

 

סעיף זה מפרט את המעשים וכולל: פציעה או גרימת חבלה חמורה לאדם אחר שלא כדין, פגיעה בקליע, בסכין, באבן או בנשק מסוכן או פוגעני אחר, כמו בקבוק תבערה, הנחת חומר מרסק או נפיץ או נוזל דליק, או זריקת חומר או נוזל מסוכן, או שימוש על גופו של אדם אחר בדרך אחרת.

 

ניסיון הצתה עקב השלכת בקבוקי תבערה

 

סעיף 448 לחוק העונשין קובע כי אדם המשלח אש במזיד בדבר שלא שייך לו, צפוי לעונש שיכול להגיע עד 15 שנות מאסר, אם ההצתה נעשתה במטרה לפגוע בנכס של המדינה, בנכס המשמש את הציבור, באתר טבע, בצמחיה או בבטחת תושבי הסביבה או במטרה לפגוע בבני אדם, העונש המרבי הוא 20 שנות מאסר.

 

גרימת נזק בזדון

 

מי שהורס נכס או פוגע במזיד ושלא כדין ברכוש כתוצאה מהשלכת בקבוקי תבערה, צפוי לשלוש שנות מאסר, אם לא קבע בית המשפט עונש אחר. אם ערכו של הנזק שנגרם עלה על 500,000 שקלים, העונש הצפוי הוא שבע שנות מאסר. אם העבירה של גרימת היזק בזדון בוצעה על ידי חומר נפץ, ואם היה אדם במקום המעשה, או שהוא סיכן חיי אדם, העונש הקבוע בחוק הוא 15 שנות מאסר.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.