www.what2do.co.il

עבירה פלילית בגין מכירת מוצרי יסוד במחירים מופקעים

דרגו את המאמר

עבירה פלילית בגין מכירת מוצרי יסוד במחירים מופקעים

משרד התמ"ת מקפיד לפקח בצו על המחירים של מוצרי היסוד. אכיפה של צווים אלו מתבצעת על ידי הפקחים של משרד התמ"ת. בעל עסק שאינו מקפיד על מחירים כאמור בצו עובר עבירה פלילית.


הנאשם במקרה זה הועמד לדין בגין ביצוע עבירה של מכירת מצרך מזון במהלך ניהול עסק במחיר העולה על המחיר הקבוע. על פי עובדות כתב האישום, הנאשם מנהל עסק של מכולת בתל אביב. במהלך עריכת ביקורת של מפקח מטעם משרד התמ"ת, המפקח מצא כי הנאשם הציג למכירה ומכר מלח שולחן, חלב, שמנת ולבן, במחירים העולים על המחיר הקובע. הנאשם הגיע להסדר טיעון לפיו הוא יודה בעובדות כתב האישום והמאשימה תמליץ לבית המשפט לגזור עליו עונש של 5,000 ₪ קנס ולחתום על התחייבות לקנס גבוה במידה ויבצע שוב את העבירה.


הטיעונים לעונש


באת כוח המאשימה ביקשה לכבד את הסדר הטיעון שנחתם עם הנאשם. היא ביקשה להתחשב בעברו הנקי של הנאשם ובטענתו כי לא דייק במחירים עקב חוסר ידיעה. הנאשם טען כי הוא עובד במכולת יחד עם אביו והוא זה ששם את המחירים. לטענתו, היום הם עובדים לפי המחירון.


גזר דינו של בית המשפט


השופט ציין כי בתי המשפט מצווים בדרך כלל לכבד הסדרי טיעון אליהם הגיעו הצדדים. כל זאת, במידה וההסדר הינו סביר, הגיוני ומאזן בצורה ראויה בין האינטרס הציבורי וטובת ההנאה שניתנה לנאשם. הלכה זו יצאה מבית המשפט העליון בהרכב מורחב של תשעה שופטים.


העבירה במקרה זה הייתה עבירה חמורה שהתבצעה על רקע רצונו של הנאשם להשיג רווח קל בניגוד לחוק. מחיר המלח שהוצג עלה ב-30% על המחיר המותר. למרות זאת, יש לתת משקל לגילו הצעיר של הנאשם ובמיוחד להלכה בדבר כיבוד הסדרי הטיעון בין המדינה לנאשמים. בית המשפט גוזר על הנאשם קנס של 5,000 ₪ ומחייב אותו לחתום על התחייבות של 25,000 ₪ כי לא יעבור עבירה דומה במשך שנתיים.


יידוע הצרכנים לגבי המחירים


בית המשפט ציין כי ידוע לו על מגבלת כוח האדם במשרד התמ"ת, מגבלה שמונעת ממנו לפקח בצורה נאותה על המחירים של מוצרי היסוד. פיקוח על מוצרי היסוד הינו עיקרון חשוב שנועד להגן על השכבות החלשות, אבל אין לו משמעות ללא יכולת אכיפה ראויה. אומנם התעריף למוצרי יסוד מתפרסם בעיתונים אבל אין הדבר מספיק כדי ליידע בצורה טובה את הצרכנים לגבי המחירים הללו. בית המשפט הציע כי שר התמ"ת יקבע צו שיחייב את בעלי העסקים לתלות במקום העתק של המחירים הרשמיים. העתק של הכרעת הדין נשלחה למשרדי שר התמ"ת.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.