www.what2do.co.il

מהו עונשו של פקיד שומה שקיבל שוחד בעת מילוי תפקידו?

דרגו את המאמר

מהו עונשו של פקיד שומה שקיבל שוחד בעת מילוי תפקידו?

פקיד שומה הואשם בקבלת שוחד והפרת אמונים, במהלך עבודתו כמפקח ראשי במחלקת שכירים. לפי כתב האישום, פקיד השומה קיבל בשני מקרים שונים, סכום על סך 1,000 שקלים, על מנת לזרז הליכים מנהליים ולקדם מנהל חשבונות, שייצג את לקוחותיו בפני מס הכנסה.

 

הנאשם לא ידע כי מדובר בעצם בסוכן סמוי של משטרת ישראל וכפר בעבירות המיוחסות לו. לאחר שנשמעו הראיות וטענות הצדדים, הנאשם זוכה מאחד ממקרי לקיחת השוחד ומעבירת הפרת האמונים. בית משפט השלום בירושלים נדרש להכריע בדבר עונשו.

 

הנאשם הביע חרטה עמוקה וטען כי לא היה חוזר על מעשיו

 

מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם, בן 55, הוא אב לילדים וסב לנכדים, ללא עבר פלילי. הנאשם קיבל במהלך שנות עבודתו הרבות במס הכנסה, תעודות הצטיינות ושבחים על ביצוע תפקידו, עד להשעייתו בגין האירוע, לפני כשש שנים. שירות המבחן התרשם כי מדובר באיש משפחה בעל ערכים נורמטיביים, שגילה עקביות ויציבות לאורך כל שנותיו במקצוע וכי העבירה בוצעה ככל הנראה מתוך רצון לספק את רצונם של אחרים ולא ממניעים פליליים.

 

הנאשם ראה את המיוחס לו כטעות בשיקול דעת וקיבל אחריות מלאה על השלכות מעשיו ואף חש בושה גדולה מעצם היותו נאשם בהליך פלילי והביע החרטה כנה. בנסיבות אלה, המליץ שירות המבחן לגזור על הנאשם עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות.

 

עבירת לקיחת השוחד פגעה באמון הציבור ובביטחונם בגופים ממשלתיים

 

מנגד עתרה המאשימה לקבוע את מתחם הענישה בין ששה עד שמונה עשרה חודשי מאסר בפועל, ובנוסף גם תשלום קנס כספי הנע בין 5,000 ל- 15,000 שקלים. המאשימה הדגישה את חומרת המעשים בעבירת שוחד, את הפגיעה בביטחון הציבור בגופים ציבוריים והפגיעה בטוהר המידות.

המאשימה ציינה את נסיבות המקרה המיוחדות, בהן נתן הנאשם לסוכן הסמוי סימנים כי הוא מצפה לתשלום וספר בנוכחותו את השטרות, כך שלדעת המאשימה, לא מדובר במעידה רגעית, אלא בתכנון מוקדם של לקיחת השוחד.

 

הנאשם נקלע לחובות כלכליים בעקבות הפרשה

 

בעת הדיון המשפטי, נשמעו עדויות בנוגע לאופיו של הנאשם, השואף לרצות ולספק את לקוחותיו ללא גבולות וניתן דגש מיוחד על הקושי של הנאשם ומשפחתו, מאז שנחשפה הפרשה והפגיעה הקשה במצבו הכלכלי, בעקבות השעייתו לפני כשש שנים.

 

בית המשפט קבע כי עבירת לקיחת שוחד מהווה פגיעה חמורה באמונו של הציבור ברשויות הציבוריות ובערך החברתי, לכן יש צורך לעקור את התופעה מן השורש, גם אם מדובר בסכום נמוך יחסית, של 1,000 שקלים. עם זאת התחשב בנסיבות המקרה ובנאשם שלאורך כל שנותיו במס הכנסה, לא נמצא דופי באופן התנהלותו ובעקבות ההשעיה, נקלע לחובות כלכליים וקבע כי יש להקל עמו במתחם הענישה.

 

בית המשפט השלום בירושלים גזר על הנאשם חמישה חודשי מאסר אשר ירוצו בעבודות שירות, שמונה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 6,000 שקלים.

 

ת"פ 3379-09  

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.