www.what2do.co.il

מכירת מותג מזויף, האם עבירה פלילית?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מכירת מותג מזויף, האם עבירה פלילית?

פעמים רבות נתקלים אנו במכירת מותגים עולמיים (ומקומיים) תוך מרמה וזיוף. לא אחת, מציעים הרוכלים לצרכנים את המוצר כשהוא מוצג כמקורי, וזאת חרף היותו מזויף. מלבד העובדה שמדובר בעבירה על דיני הקניין הרוחני, קיימת פעמים רבות עילות להגשת כתב אישום כנגד עבריינים אלו.

 

הלכה פסוקה היא כי הצגת מהותן וחומרתן של עבירות אלו, כעבירות "כלכליות" בלבד ללא יסוד אלימות או פגיעה באוכלוסייה, הינה מטעה ומעוותת את המציאות. על פי הפסיקה, תעשיית הזיופים המשגשגת בישראל הינה תופעה הפוגעת בצורה קשה ביותר בכל תחומי היצירה.

 

לדוגמא, אמנים בישראל חוששים היום להוציא לאור את יצירותיהם מתוך ידיעה כי אלה תופצנה במהירות באלפי עותקים. מיותר לציין כי בכך מעוקרת לחלוטין יכולתו של האמן להתפרנס מפרי יצירתו. מדובר למעשה ברמיסת הקניין הרוחני על ידי זלזול ואלימות מסחרית.

 

העונש המרבי - 5 שנות מאסר


במקרים בהם מדובר במותגים בינלאומיים, עסקינן בעבירה חמורה שבעתיים. היקפה של תעשיית זיופי מותגים בינלאומיים פוגעת בישראל פגיעה קשה, ועל כן הפסיקה הכירה בכך שאין די בענישה בגדר גינוי או קנס כספי בלבד. אי לכך, בתי המשפט נוטים להטיל גם עונשים כבדים על הזייפנים והמוכרים, לרבות קנסות כבדים ומאסר בפועל.


על פי תיקון 8 לפקודת זכויות יוצרים, הוחמרה הענישה בגין עבירות אלו. משטרת ישראל, במסגרת התיקון לחוק, הקימה יחידה מיוחדת אשר מטרתה להילחם מלחמת חורמה במפרי החוק. כמו כן, הפרקליטות והמשטרה הונחו במיוחד ונוספו לסמכותן תקנים נוספים בתחום.

 

החוק קובע כי העונש המרבי על עבירות אלו מגיע לחמש שנות מאסר בפועל. כמו כן, על המורשעים בעבירות אלו מוטלת אחריות פלילית שכן קניין רוחני הוא פרי הרוח והיצירה של אנשים רבים בארץ ובעולם.


דוגמא לפסק דין - מכירת נעליי "נייקי" מזויפות


בשוק טירה, החזיק נאשם ברכבו, לצורך מסחר, 59 זוגות נעליים הנושאות את סימן המסחר של חברת "נייקי". נעליים אלה סומנו בסימן המסחר הנ"ל, שלא בהסכמת הבעלים, וללא ידיעתם. במועד נשוא כתב האישום, מכר הנאשם מספר זוגות נעליים שכאמור הינן מזויפות.

 

הנאשם הורשע בעבירה של מכירת טובין שסומנו בפנקס סימני המסחר ללא רשות הבעלים ובעבירה של החזקת טובין הנושאים סימן מסחר רשום ללא היתר כדין לצרכי מסחר. בית המשפט גזר על האחרון עונש מאסר על תנאי לחצי שנה וקנס בסך 10,000 שקלים.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.