www.what2do.co.il

עבירה פלילית של קבלת חשבוניות כוזבות, מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירה פלילית של קבלת חשבוניות כוזבות, מה העונש?

עבירה פלילית בגין קבלת חשבוניות כוזבות, היא עבירת מס, המבוצעת בניגוד להוראות פקודת מס הכנסה, שהעונש הצפוי בגינה הוא עד שבע שנות מאסר וקנס כספי גבוה. חשבונית כוזבת היא חשבונית שאינה משקפת בצורה מדויקת עסקה שהתקיימה בין הצדדים לחשבונית, או שהיא משקפת עסקה שכלל לא התקיימה בין הצדדים לחשבונית.

 

סעיף 220 לפקודת מס הכנסה קובע כי כאשר אדם עבר במזיד, בכוונה להתחמק ממס או לעזור לאדם אחר להתחמק ממס, אחת מהעבירות המנויות בחוק, הוא צפוי לעונש שיכול להגיע עד שבע שנות מאסר, לצד קנס כספי על פי הוראות בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין ופי שניים מסכום ההכנסה שהעלים, שהתכוון להעלים או שעזר להעלים.

 

עבירות מס כוללות את הפעולות הבאות: השמטת הכנסות מתוך דו"ח על פי הפקודה שיש לכלול בדו"ח, מסירת אמרה או תרשומת כוזבות בדו"ח, השבת תשובה כוזבת, בעל פה או בכתב, על שאלה שנשאלה, או על דרישת ידיעות שנערכה אליו על פי הפקודה.

 

כמו כן, החוק מתייחס להכנת פנקסי חשבונות כוזבים או מתן אישור להכין או לקיים פנקסי חשבונות כוזבים או רשומות אחרות כוזבות. וכן, זיוף או מתן אישור לזייף פנקסי חשבונות או רשומות, שימוש בכל מרמה, ערמה או תחבולה, או היתר להשתמש בהם והצגת מסמך כוזב למשלם ההכנסה לצורך מניעת ניכוי מס במקור או הפחתתו.

 

הסדר טיעון בעבירות של קבלת חשבוניות כוזבות

 

סוחר יהלומים והחברה שבבעלותו הואשמו בעבירות של קבלת חשבוניות כוזבות, שאותן ביצעו בניגוד להוראות פקודת מס הכנסה. בית משפט השלום בתל אביב – יפו נדרש להכריע מהו העונש ההולם בהתאם לנסיבות המקרה.

 

על פי עובדות כתב האישום, בשנת 2011 היה נאשם מורשה לעסוק בסחר ביהלומים בבורסה ליהלומים ברמת גן והיה הבעלים והמנהל של הנאשמת השנייה שהיא חברה פרטית שעסקה במסחר ביהלומים. בהתאם לדינים ולהוראות המיוחדים החלים על עוסקים בענף היהלומים, הנאשמים היו חייבים בניהול ספרי חשבונות ובדיווח.

 

בשנת 2011 רכשו הנאשמים יהלומים מיהלומנים שונים ובעבור העסקאות קיבלו באמצעות עסק למתן שירותי מטבע במתחם הבורסה, חשבוניות כוזבות של יהלומנים אחרים בסך כולל של 1.6 מיליון דולר. בפועל, החברה לא ביצעה עסקאות עם היהלומנים שמסרו את החשבוניות, אלא רכשה את היהלומים מיהלומנים אחרים. במטרה להגדיל את הוצאות החברה ולהקטין את הכנסותיה החייבות במס, כללו הנאשמים את החשבוניות הכוזבות בספרי החשבונות, בדרך של מרמה, עורמה ותחבולה, מתוך כוונה להתחמק מתשלום מס.

 

בנסיבות אלו הואשמו החברה ובעליה, בעבירה של הכנה וקיום של פנקסי חשבונות כוזבים או רשומות כוזבות אחרות בכוונה להתחמק ממס, לפי הוראות סעיף 220(4) לפקודה ובעבירה של שימוש במרמה עורמה ותחבולה, בכוונה להתחמק ממס, לפי הוראות סעיף 220(5) לפקודה.

 

עם הגשת כתב האישום, הודיעו הצדדים לבית משפט כי הגיעו להסדר טיעון, שלפיו הנאשמים יודו במיוחס להם, והצדדים יעתרו להשית על הנאשם: מאסר בפועל לתקופה של שישה חודשים, שניתן לריצוי בדרך של עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס בשיעור של 750,000 שקלים ועל החברה יוטל קנס בסך 100 שקלים. בית משפט השלום קיבל את הסדר הטיעון וגזר על הנאשמים את העונשים שנקבעו בהסדר.

 

ת"פ 66226-06-17
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.