www.what2do.co.il

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

דרגו את המאמר

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת השוחד הינה אחת העבירות החמורות ביותר שיכול לבצע איש ציבור. מדובר בעבירה אשר במסגרתה איש ציבור מקבל טובות הנאה בתמורה להפעלת כוחו ו/או מעמדו עבור המשחד. החומרה המקופלת בעבירה זו נובעת מהרצון לשמור על אמון החברה במערכת הציבורית. מיותר לציין כי עבירות שוחד עלולות לגרום לפגיעה קשה באמון עדין זה. אי לכך, שיקולי ענישה בעבירות שוחד מתייחסים הן לנסיבותיו הספציפיות של הנאשם, הן לנסיבות המקרה, והן לאינטרס הציבורי.

 

ההלכה הפסוקה הגדירה את השוחד כעבירה קשה ביותר. נקבע כי בין אם מדובר במתן שוחד, ובין אם עסקינן בקבלת שוחד, הרי שאלו מהעבירות הקשות והחמורות ביותר שיכולות להתבצע על ידי אנשי ציבור וכלפי הציבור. אי לכך, בתי המשפט מתייחסים באפס סובלנות למעשים כגון דא והדבר ניכר בגזרי הדין המושתים על נאשמים המורשעים בשוחד.

 

הנשיא (בדימוס) שמגר עסק בכך בפסיקתו בעש"מ 1/77 קליין נ' מדינת ישראל. שמגר קבע כי שוחד הינה תופעה אשר מהווה כרסום של ממש באמון אשר האזרח רוכש למערכות הציבוריות אשר נועדו למעשה לשרתו בשקיפות ובנאמנות. הודגש כי השוחד "מעכיר את האווירה הציבורית" ועלול לטעת אכזבה ותסכול בליבם של האזרחים. אי לכך, לדידו של הנשיא שמגר, הפרת אמון זו (תוך קבלת שוחד וניצול מעמד או עמדה) חייבת להיענות בענישה מרתיעה.

 

לא רק קבלת כספים "מתחת לשולחן"

 

כאמור, מדובר בהרבה יותר מפגיעה נקודתית של עובד ציבור כזה או אחר. השוחד מטיל כתם על כל המערכת הציבורית ונקבע כי נאשמים מורשעים בעבירות אלה צריכים לתת את הדין גם כלפי עמיתיהם לעבודה. לדוגמא, אין ספק כי פרשת שוחד ברשות המיסים תטיל כתם וקלון על הרשות בכללותה ולא רק על הנאשם הספציפי.

 

השופט העליון סלים ג'ובראן הצטרף לדברים אלה בפסק דינו שניתן בע"פ 6916/06 אטיאס נ' מדינת ישראל. במסגרת פסק הדין הנ"ל, השופט ג'ובראן הדגיש כי המחוקק התייחס בביקורתיות רבה לסוגיות של מתן וקבלת שוחד. הודגש כי הפרשנות לעבירת השוחד הורחבה מאד בפסיקה ולא מדובר רק בקבלת כספים "מתחת לשולחן".

 

שוחד יכול להיות הפעלת מרות, ניצול מעמד, פתיחת דלתות, תשלום בשווה כסף ועוד. ניתן לסכם נקודה זו ולומר כי בניגוד לעבירות פליליות אחרות, שיקולי הענישה בעבירת שוחד טומנים בחובם היבטים נוספים כגון אמון הציבור, הפגיעה במערכת הציבורית, האינטרס הציבורי בענישה מרתיעה, הסיאוב מפני תופעות שחיתות ברשויות שלטוניות ועוד.

 

דוגמאות לגזרי דין בגין הרשעה בשוחד

 

באוגוסט 2008, בית המשפט המחוזי בחיפה גזר שש שנות מאסר בפועל על בכיר לשעבר בחברת החשמל שהורשע בשורה של עבירות שוחד. כמו כן, הושת על הנאשם גם קנס בשיעור כ-1.75 מיליון שקלים. השוחד במקרה זה בא לידי ביטוי בהטיית מכרזים עבור שני אנשי עסקים בתמורה לכספים שהועברו אל הנאשם. בעקבות המעשים, הבכיר הורשע בשורה של עבירות כגון הלבנת הון, עבירות מס וכמובן - שוחד. בית המשפט הגדיר את התנהגותו של הנאשם בתיק כ"מושחתת".

 

מקרה שוחד מפורסם נוסף היה בפרשת "השוחד ברשות המיסים". גם במקרה זה, בית המשפט קבע כי יש לגזור על הנאשם שש שנות מאסר בפועל. הנאשם כיהן כמנהל מחלקת מודיעין וחקירות ברשות המיסים. במסגרת ההליך הפלילי, הוא הורשע בקבלת שוחד מנישומים בתמורה למתן סיוע מול הרשות. כמו כן, הנאשם חויב גם בתשלום של קנס בסך 750,000 שקלים. בית המשפט כתב בגזר הדין כי הנאשם השחית את סביבתו, העכיר אותה, והכתים את שמו הטוב של משרד ממשלתי חשוב מאין כמוהו (שאמינות הינה אחת מתכונותיו החשובות ביותר).

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.