www.what2do.co.il

גזר דין על עבירות של אי דיווח הכנסות במשך שלוש שנים

דרגו את המאמר

גזר דין על עבירות של אי דיווח הכנסות במשך שלוש שנים

מנהל של חברה לעבודות עפר בדרום הארץ, הורשע על פי הודאתו בביצוע שלוש עבירות של אי הגשת דוחות, ביחס להכנסות החברה במשך שלוש שנות מס. בנוסף הורשע המנהל בעבירות של אחריותו כמנהל פעיל של חברה בע"מ, בכך שידע על המחדלים ולא נקט בכל האמצעים הסבירים למניעות העבירות. בית משפט השלום בבאר שבע נדרש לקבוע את העונש ההולם לחברה ולמנהל.

 

על פי עובדות כתב האישום, בין השנים 2009 עד 2011, לא דווחו הכנסות בשווי של מאות אלפי שקלים, בניגוד לפקודת מס הכנסה. עם זאת בחלוף זמן ניכר בשנת 2014 המחדלים הוסרו במלואם.

 

המאשימה עתרה להשית על הנאשם עונש מרתיע לריצוי בפועל

 

המאשימה הדגישה את חומרת העבירות, הסרת המחדלים המאוחרת ומידת הפגיעה הקשה בערכים המוגנים, ואף ציינה כי לחובת הנאשם רישום פלילי, הכולל בין היתר הרשעות בביצוע עבירות אלימות, תעבורה ובניגוד לחוק הכניסה לישראל. בנסיבות אלו עתרה המאשימה להשית על החברה קנס כספי ועל המנהל מאסר בפועל, קנס משמעותי וחתימה על התחייבות שלא לבצע עבירות מס נוספות.

 

הסנגור ציין כי הנאשם כבן 40, נשוי ואב לתשעה ילדים. הוא הודה באשמה, דאג להסדיר את מלוא סכום המחדלים, חרף האיחור הניכר. עוד הוסיף כי בעקבות קריסת החברה והפסקת פעילותה, נכנס הנאשם להליכי פשיטת רגל והוא מצוי כיום בחובות כבדים ומתקשה לפרנס את בני משפחתו.

 

הסנגור ביקש להתחשב בנסיבותיו האישיות של הנאשם בנטילת האחריות לביצוע המעשים, ובעובדה כי אין לו עבר פלילי בתחום עבירות המס. לפיכך עתר להסתפק בעונשים צופי פני עתיד בדמות מאסר על תנאי וחתימה על התחייבות להימנע מביצוע עבירות דומות בעתיד.

 

הנאשם פגע בערך של קיום מערכת מס תקינה המושתת על אמון הציבור

 

בית המשפט הדגיש כי עבירות של אי דיווח על הכנסות, הן חמורות ובעלות השלכות נרחבות הפוגעות הן באדם הפרטי, והן בחברה כולה ובמשק הכלכלי. העונש המרבי הקבוע לצד עבירת אי דיווח הוא שנת מאסר, ביחס לכל עבירה, מאחר שכל הגשת דוח מהווה אירוע בפני עצמו המתבצע בזמן נתון.

 

בעקבות ביצוע העבירות, נפגע הערך החברתי של שוויון בנטל המס, והערך של קיום מערכת מס תקינה המושתת על דיווח אמין ומסודר במועד. בעת קביעת מתחם ושיקולי הענישה בעבירות מס ואי דיווח, נלקח בחשבון הסרת המחדלים והשלב שבו הוסרו. במקרה זה טווח הענישה נע בין 4 חודשי מאסר על תנאי לבין 12 חודשי מאסר בפועל, בנוסף לקנס כספי על רקע ההיבט הכלכלי.

 

בסופו של דבר גזר בית המשפט על החברה קנס בסך של 1,000 שקלים, ועל הנאשם שישה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, בתנאי שלא יעבור כל עבירה של אי הגשת דוחות, וגם קנס כספי בסך 6,000 שקלים או 60 ימי מאסר תמורתו.

 

ת"פ 48509-12-12 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.