www.what2do.co.il

עבירות כלכליות

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירות כלכליות

מהן עבירות כלכליות? כיצד בית המשפט מתייחס לעבירות כלכליות? מהם שיקולי הענישה בעבירות כלכליות?


עבירות כלכליות הינן עבירות אשר כוללות על פי רוב עבירות מיסים, עבירות הלבנת הון, עבירות בניגוד לחוק ניירות ערך ועוד. לא אחת, עבירות כלכליות זוכות גם לכינוי "עבירות צווארון לבן", וזאת כאשר הן מבוצעות על ידי בכירים בחברות ותאגידים. עם זאת, חשוב להדגיש כי עבירות כלכליות יכולות להיות גם מנת חלקם של עבריינים "כבדים" ואף בעלי עסקים קטנים אשר חוטאים בסוגיות כספים שונות. לא אחת, מוגשים כתבי אישום בגין עבירות כלכליות כנגד עוסקים זעירים אשר בגין אי עמידה במלוא התקנות וההוראות של אחד מעשרות החוקים הקשורים לדיני המס בישראל. עבירות כלכליות יכולות להיות עבירות המבוצעות באופן חד פעמי על ידי עבריין מס שביקש "קיצורי דרך", ולעיתים הן מבוצעות באופן שיטתי וסיסטמתי.


ענישה פלילית הינה סוגיה אינדיבידואלית. הדברים נכונים גם לגבי עבירות כלכליות. לאחר שאדם הורשע בעבירה כלכלית, בית המשפט בוחן את גזר הדין אשר ראוי להשית על האחרון על בסיס שיקולים שונים כגון נסיבותיו האישיות של הנאשם, היקף הכספים המדובר (אין דין עבירה כלכלית בסך 10,000 שקלים כדין עבירה שבוצעה בסכומים הגבוהים ממיליון שקלים), אופן ביצוע העבירה, המימד הפלילי אשר עמד מאחורי המעשים, משך הזמן בו בוצעו העבירות, עבר פלילי וכדומה.


עבירות כלכליות יכולות להסתיים בהטלת עיצומים כספיים או קנסות משמעותיים. לעיתים, במקרים חמורים, ההליך הפלילי עלול להסתיים במאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. במידה ואתם עומדים בפני חקירה משטרתית או כתב אישום הנוגעים לעבירות כלכליות, מומלץ לפנות בהקדם לעורך דין פלילי העוסק בתחום.


חשוב כי עורך הדין יכיר היטב את התחום המדובר וידע כיצד להתמודד עם טענות המאשימה. למשל, כאשר מדובר בעבירות כלכליות, ייתכן ויהיה בידיו של עורך הדין למנוע את הגשת כתב האישום בתמורה לתשלום כופר כספי ו/או תיקון שומות חברה או דו"חות כספיים. כמו כן, גם אם הוגש כנגדכם כתב אישום בגין עבירות כלכליות, ייתכן שיהיה ניתן לבטל את כתב האישום לאחר הגשתו. אכן, כעת מדובר במהלך מורכב יותר. עם זאת, אין זו "משימה בלתי אפשרית". למשל, עורכי דין פליליים יכולים להביא לביטול כתב אישום בגין עבירות כלכליות כאשר הם מעלים נימוקים כגון מעידה חד פעמית או סכום כספי זניח.


יחסו של בית המשפט לעבירות כלכליות


השופט סלים ג'ובראן, בפסק דין שניתן על ידו בע"פ 6474/03, התייחס לסוגיית הענישה בכל הנוגע לעבירות כלכליות. ג'ובראן הביא בפסק דינו את דבריו של השופט ד. לוין במאמרו "גוזרים את הדין" (המשפט, כרך א', עמ' 187). השופט בדימוס לוין קבע כי גישת התגמול רואה בהדגשת סטיגמה אשר ראוי להטביע על מצחו של נאשם, וזאת על מנת שהוא יחוש בסלידת החברה ממעשיו ובכדי שידבק בעבירות אות הקלון. הלכה פסוקה היא כי כאשר עסקינן בעבירות כלכליות (לדוגמא, עבירות מס הכנסה), המעשים הפליליים מבוצעים למעשה כנגד הקופה הציבורית ועל כן קיים אינטרס להחמיר עם הנאשם.

 

חשוב להדגיש כי גם כאשר עבירות כלכליות מבוצעות כנגד גופים ואנשים פרטיים, עדיין גישתו של בית המשפט איננה סלחנית, וזאת בלשון המעטה. לעיתים, סנגור יכול לבקש מבית המשפט כי העונש שיוטל על מרשו לאחר הרשעתו בעבירות כלכליות יהיה בעל נופך כלכלי.

 

דהיינו, קנס משמעותי או עיצום כספי. עם זאת, חשוב להדגיש כי בתי המשפט יכולים לבחור שלא ללכת בנתיב זה. הלכה פסוקה היא כי כאשר עסקינן בעבירות כלכליות, המשמשות את העבריין להפקת רווח כספי, ייתכן ולא יהיה מנוס מגזירת מאסר בפועל לצד הקנס. זאת על מנת שהעבריין "לא ייצא נשכר" גם אם הוא חשב לתומו שעלה בידיו להפיק ממעשיו הנאה כספית משמעותית. "חשוב שהעבריין ידע שאף אם הוא יועמד בגין מעשיו לדין, ואף אם יוטל עליו קנס כספי, ייתכן והוא יהיה צפוי גם לשלילת חירותו לצד הפסד הרווח".
 


 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על מכירת משקאות משכרים לקטין?

בעל עסק או עובד במקום שבו נמכרים משקאות משכרים, שמוכר משקה המכיל אלכוהול לקטין או מעודד אותו לשתות משקה משכר, צפוי לעונש מרבי של שישה חודשי מאסר או קנס כספי בסך של 12,900 שקלים. 

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. 

מהי עבירת עושק לפי המשפט הפלילי?

כאשר אדם מנצל מצוקה פיזית או נפשית של אחר, כדי לקחת או לקבל ממנו כספים, מוצרים או שירות בתמורה בלתי סבירה, הוא מבצע עבירת עושק, שדינה שלוש שנות מאסר.  

עבירה פלילית של העברת מידע פנים, מה העונש?

שימוש במידע פנים חסוי של חברה ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות ערך, נחשב לעבירה פלילית חמורה, במסגרת עבירות צווארון לבן. 

משיכת שיק ללא כיסוי, מה הדין הפלילי?

הוצאת שיק ללא כיסוי היא עבירה פלילית הגוררת עמה כתב אישום ואף עלולה להוביל לענישה חמורה של קנסות, מגבלות שונות על חשבון בנק ומאסר בפועל למשך שנה.  

מהי עבירת גניבה בידי מורשה ומה העונש הצפוי?

גניבה בידי מורשה היא נטילת רכוש שלא בהסכמה מתוך כוונה לשלול אותו לצמיתות, העבירה מהווה גניבה לכל דבר, לצד פגיעה ביחסי האמון שבין בעל הנכס ובין המורשה, כמו בין עו"ד או בנקאי ללקוח.  

עבירה פלילית של הטרדת עד, מה העונש?

אדם המטריד עד במסגרת חקירה פלילית או בהליך השיפוטי, בכך שהוא מונע ממנו להעיד, או דורש ממנו למסור עדות שקר או לחזור בו מעדותו, צפוי לעונש שיכול להגיע עד שלוש שנות מאסר. 

עבירה פלילית של קבלת חשבוניות כוזבות, מה העונש?

חשבונית מס כוזבת היא חשבונית שאינה משקפת בצורה מדויקת את העסקה שהתקיימה או שלא התקיימה בין הצדדים. העונש הצפוי בגין קבלת חשבוניות כוזבות הוא עד שבע שנות מאסר וקנס כספי גבוה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.