www.what2do.co.il

עבירה פלילית של העברת מידע פנים, מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירה פלילית של העברת מידע פנים, מה העונש?

מידע פנים הוא מידע על חברה ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות ערך, אשר עדיין לא פורסם ויכול להשפיע על מחיר המניה. המידע נחשב לחסוי וידוע רק לעוסקים בענייניה הפנימיים של החברה.


חוק ניירות ערך קובע כי חל איסור על שימוש במידע זה המוגדר כמידע הנוגע להתפתחות בחברה, על שינוי במצבה, על התפתחות או שינוי צפויים, או כל מידע אחר, אשר אינו חשוף לציבור ואם התגלה הוא יכול לגרום שינוי משמעותי במחיר ניירות הערך של החברה. שימוש במידע פנים נחשב לעבירה פלילית חמורה במסגרת עבירות צווארון לבן.

 

כאשר עולה חשד לשימוש במידע חסוי, רשות ניירות ערך מקפידה לחקור כל חשד ומטילה עונשי מאסר בפועל על נאשמים שביצעו עבירה כלכלית זו והעבירו מידע פנימי בניגוד לחוק. שימוש במידע פנים מתייחס אל מי שעורך עסקה כאשר מידע פנים מצוי בידו, בנייר ערך של חברה או בנייר ערך אחר של החברה שהוא נכס בסיס שלו. וכן מתייחס אל מי שמוסר מידע פנים או חוות דעת על נייר ערך של חברה, כאשר המידע מצוי בידו, מתוך ידיעה כי האחר יעשה בו שימוש או ינצל את המידע לצורך עסקה או ימסור אותו לאחר.


4 חודשי עבודות שירות בגין העברת מידע פנים

 

הנאשם, יליד 1969, נעדר עבר פלילי, טייס במקצועו, הורשע בהעברת מידע פנים בהיותו בן משפחה של מי שכיהן כנושא משרה בכיר בחברה. הנאשם הודה כי העביר לאחותו מידע פנים על עסקה צפויה בחברת ביוטכנולוגיה, שאליו נחשף באמצעות אשתו ששימשה כסמנכ"לית הכספים ואחראית קשרי משקיעים בחברה.

 

המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב – יפו גזרה על הנאשם מאסר למשך ארבעה חודשים עם אפשרות לריצוי בעבודות שירות, לצד תשעה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 100,000 שקלים.

 

על פי עובדות כתב האישום, לנאשם היה מידע פנים בדבר המניות של חברה ציבורית העוסקת בדרכי גילוי תרופות וטכנולוגיות נלוות שנסחרו בנאסד"ק ובתל אביב, והוא היה מודע למגעים ראשוניים בין החברה לחברת באייר הגרמנית לגבי שיתוף פעולה.

 

הנאשם היה נשוי בתקופה הרלוונטית לסמנכ"לית הכספים של החברה אשר נמנתה על חברי ההנהלה, ולאורך כל הדרך הייתה מעודכנת בפרטי המו"מ לקראת חתימה על העסקה והייתה לה גישה מלאה למידע הפנים. אחותו של הנאשם כיהנה בעת הרלוונטית כמשנה למנכ"ל של קבוצת פרסום והחזיקה בחברת יועצים שבאמצעותה קיבלה שכר מחברת פרסום.

 

הנאשם החזיק במידע פנים בדבר המו"מ המתקדם לקראת עסקה צפויה שאליו נחשף באמצעות אשתו, והמליץ לאחותו לקנות את מניות החברה כעת ואף ציין בפניה כי עליה לשמור את המידע בסוד. האחות אשר קיבלה את המידע יום לפני פרסום ההודעה למשקיעים, רכשה מניות בסך 50 אלף שקלים, ולאחר פרסום ההודעה ועליית שער המניה, מכרה אותן ברווח של 20 אלף שקלים.

 

בית המשפט קבע כי הערך החברתי המוגן שנפגע מביצוע מעשי הנאשם כולל בחובו הגינות, שקיפות מלאה, אמון הציבור בשוק ההון. עבירה של איסור מידע פנים נועדה למנוע יתרון בלתי הוגן מאדם החשוף למידע פנים על פני שחקנים אחרים בשוק ההון, אשר מטרתו להוות מכשיר לגיוס הון מידי ציבור משקיעים רחב, למינוף פעילות כלכלית יעילה. הנאשם ביצע את המעשים חרף אזהרת אשתו, על כן ירצה 4 חודשי עבודות שירות.

 

ת"פ 29496-05-16

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.