www.what2do.co.il

מהו עונשו של חשמלאי שלא דיווח על הכנסות והוציא חשבוניות מבלי לשלם מס?

דרגו את המאמר

מהו עונשו של חשמלאי שלא דיווח על הכנסות והוציא חשבוניות מבלי לשלם מס?

חשמלאי בעל עסק מורשה, בשנות השישים לחייו, הורשע על פי הודאתו בעבירות מס, בגין מסירת דוחות הכוללים ידיעות לא נכונות ללא מתן הסבר סביר, והוצאת חשבוניות מס מבלי לשלם במועד את המס. בית משפט השלום בתל אביב - יפו נדרש לגזור את עונשו.

 

על פי עובדות כתב האישום, בין השנים 2005 ל- 2009, הנאשם, יליד שנת 1949, אשר עוסק בתחום עבודות החשמל, לא רשם הכנסות והוצאות של עבודתו בספר תקבולים ותשלומים, ולא שמר על חשבוניות מס שהוציא, למעט בשנת 2007.

 

חובו של הנאשם הצטבר לסך של 94,590 שקלים

 

מאחר ולא נמצאו ספרי הנהלת חשבונות המנוהלים כדין, נערכה השוואה בין החשבוניות שהוציא הנאשם, לבין הדיווח החודשי למס ערך מוסף, ומההשוואה עלה כי הנאשם לא דיווח על מלוא הכנסותיו, והעלים מס בגובה של למעלה מ- 35,000 שקלים. עוד עלה כי הוא קיזז בקיזוז יתר מס תשומות בסך של 18,000 שקלים.

 

בגין אי דיווח על הכנסות, והוצאת חשבוניות מס בלא לשלם את המס, חובו של הנאשם הצטבר לסך של 94,590 שקלים. הנאשם הודה בעובדות כתב האישום, ואף ניתן לו זמן על מנת להסדיר את המחדלים, אולם הוא לא עשה זאת, למעט חשבונית אחת ששולמה בסך של 1,500 שקלים.

 

המאשימה ציינה כי אמנם לא מדובר בסכומים גבוהים, אולם כתוצאה ממעשיו של הנאשם, אשר בוצעו לאורך תקופה ממושכת של מספר שנים, נפגעו הערכים החברתיים, שהם ההגנה על שוויון הנשיאה בנטל המס וההגנה על הקופה הציבורית. על כן עתרה להשית עליו עונש מאסר בפועל שבין ארבעה עד שמונה חודשים, וקנס של עד 30,000 שקלים.

 

הנאשם לחסוך בהוצאות העסק וניסה לנהל את ספרי החשבונות בעצמו

 

מנגד טען הסנגור כי מדובר באדם נורמטיבי, ללא עבר ורישום פלילי, אשר פתח עסק עצמאי וניסה לחסוך בהוצאות תשלום מנהל חשבונות, וגרם בכך נזק עצום. הסנגור הוסיף כי לאחר שהוגש נגדו כתב האישום, הוא שכר בעל מקצוע, וכיום ספריו מנוהלים כדין.

 

הסנגור הדגיש את נסיבותיו האישיות הקשות של הנאשם, וסיפר כי הוא גרוש פעמיים, ומחויב לשלם מזונות לשלושת ילדיו. כמו כן, בשנת 2010, הוא עבר תאונת דרכים קשה, וכתוצאה מכך היה באי כושר עבודה במשך מספר חודשים, ואיבד לקוחות רבים. ואף לאחרונה הוא נפל מסולם, ונגרמו לו שברים בצלעות. על כן ביקש הסנגור להתחשב במצבו ולהשית עליו מאסר בפועל בדרך של עבודות שירות.

 

הנאשם הצהיר כי הוא שקוע בקשיים כלכליים, ומאסר בפועל ימנע ממנו להמשיך לפרנס את ילדיו, ואף הוסיף כי בנו עומד לחגוג את בר המצווה, אין לו אפשרות לקיים אירוע, בשל מצבו הכלכלי.

 

הנאשם ירצה שישה חודשי עבודות שירות וישלם קנס בסך 5,000 שקלים

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי אין לגרוע מהחומרה הנובעת מריבוי העבירות שביצע הנאשם, אך מצא כי יש מקום להתחשב בהודאתו ונטילת האחריות למעשיו, בעת שיקולי הענישה בגין עבירות מס, ואף יש להתחשב בנסיבותיו האישיות הקשות של הנאשם ובגילו המבוגר. בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם שישה חודשי עבודות שירות, מאסר על תנאי למשך שישה חודשים, וקנס בסך של 5,000 שקלים.

 

ת"פ 18633-06-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.