www.what2do.co.il

התחמק מתשלום מס הכנסה במשך שלוש שנים, מה העונש?

דרגו את המאמר

התחמק מתשלום מס הכנסה במשך שלוש שנים, מה העונש?

בעל עסק עצמאי להסעות אשר התחמק מתשלום מס הכנסה במשך שלוש שנים, הורשע בפלילים על פי הודאתו בארבע עבירות של זיוף אישור ניכוי מס במקור, הצגת מסמך כוזב למשלם ההכנסה ועבירות של שימוש במרמה. בית משפט השלום בירושלים נדרש לגזור את עונשו בגין עבירות של העלמת מס.

 

הנאשם, יליד 1955, עסק כעצמאי למעלה מעשור בענף ההסעות עבור לקוחות פרטיים וחברות שונות להסעות ברחבי הארץ.

 

בכל אחת משנות המס בתקופה שבין 2003-2006, הפיק מעבודתו הכנסות בסך של 750,000 שקל. במהלך תקופה זו הנאשם לא ניהל פנקסי חשבונות, לא הודיע למנהל מס ערך מוסף על עיסוקו, ומחק את התאריך על גבי אישור ניכוי מס במקור.

 

הנאשם הציג במודע בפני לקוחותיו את המסמכים המזויפים, ובכך קיבל הכנסות רבות שלא נוכה מהן מס כדין. בדוחות שהציג בפני מס הכנסה השמיט למעלה מ- 200,000 שקל.

 

על פי תסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם מתקרב לגיל 60, הוא נשוי ואב לארבעה ילדים, כאשר אחד מילדיו חולה סרטן, וזקוק לטיפולים רפואיים ולהשגחת אביו. בתקופה האחרונה הנאשם אינו עוסק כנהג הסעות, בשל שלילת רישיון הנהיגה שלו. עוד עלה כי אין עבר פלילי, אך לחבותו עומדות 75 הרשעות תעבורה, כאשר בגין עבירת אי נתינת זכות קדימה, הוא נידון בשנה שעברה לביצוע שירות לתועלת הציבור.

 

הנאשם ניסה לחסוך בהוצאות מנהל חשבונות ושילם מחיר יקר

 

בנוגע לעבירה של העלמת מס, התרשם קצין המבחן כי הנאשם לקח אחריות חלקית בלבד, ואף שלל כוונה פלילית. עם זאת הביע חרטה על מעשיו.

 

לדבריו, הוא ניהל בעצמו את הספרים, על מנת לחסוך בהוצאות של מנהל חשבונות, והדיווחים הושמטו בשל חוסר ידיעה והבנה מקצועית. עוד טען כי אישור המס המזויף, ניתן לו על ידי גורם שלישי, וכאשר הבין כי מדובר במסמך מזויף, הפסיק להשתמש בו. בנסיבות אלה המליץ קצין המבחן להטיל עליו עונש מוחשי, מרתיע ומציב גבולות, של עבודות שירות ומאסר על תנאי.

 

מנגד טענה המאשימה, כי ניתנה לו הזדמנות לסגור את התיק, לפני שש שנים, אך הנאשם המתין עד שהוגש נגדו כתב אישום, ואף הגיש מספר בקשות לדחיות מועד. לפיכך על סמך התנהלות זו, בית המשפט נדרש לתת לכך ביטוי בגזר הדין.

 

במשך שלוש שנים הנאשם גנב מקופת המדינה

 

עוד ציינה כי הנאשם גנב מהקופה הציבורית, בכך שהסתיר הכנסות והציג מסמכים מזויפים בתקופה של שלוש שנים, ועל ביצוע עבירות אלה, יש להשית עליו עונש מאסר בפועל וקנס כספי כבד. המאשימה הוסיפה כי, למרות שהודה במעשים, הוא מתקשה לקחת אחריות על מעשיו, ונוטה להטיל את האחריות על הסובבים לו.

 

בסופו של דבר בית המשפט התחשב במצבו של הנאשם, בנסיבות חייו המשפחתיות ובהיעדר רישום פלילי, וגזר עליו 6 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, 9 חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים, וקנס כספי בסך של 15,000 שקל.

 

ת"פ 1079-10 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.