www.what2do.co.il

חבר מועצת העיר הואשם במתן שוחד לשוטר תנועה

דרגו את המאמר

חבר מועצת העיר הואשם במתן שוחד לשוטר תנועה

חבר מועצת העיר אור עקיבא הורשע בעבירה של מתן שוחד לשוטר, לאחר שנתפס כשהוא נוהג ברכב ללא חגורת בטיחות. בית משפט השלום בחדרה גזר את עונשו.

 

בחודש אפריל 2011 נהג הנאשם ברכבו כשהוא אינו חגור בחגורת בטיחות. שוטר תנועה שעצר אותו הודיע לו כי הוא מתכוון לרשום לו דו"ח בגין עבירה של נהיגה ללא חגורת בטיחות. הנאשם הציג את עצמו כחבר במועצת העיר והציע לשוטר תשלום שוחד בתמורה להימנעות מרישום הדו"ח.

 

אדם שהציע שוחד אשם בדיוק כמו אדם ששילם שוחד

 

בעקבות הצעה זו, הנאשם הובא לחקירה בתחנת המשטרה. בתחילה הוא הכחיש את המיוחס לו, אך לאחר זמן קצר הוא הודה בעובדות והורשע בעבירה של מתן שוחד לעובד ציבור.

 

סעיף 294 (ב) לחוק העונשין, קובע כי אדם שהציע לתת שוחד, למרות שההצעה נדחתה, אשם בדיוק כמו אדם שנתן שוחד בפועל. סנגורו של הנאשם ביקש לבחון את האפשרות של ביטול ההרשעה, באמצעות הפנייתו אל שירות המבחן.

 

מתסקיר המבחן נמסר כי הנאשם בן 58, עלה ארצה בשנות התשעים מאוקראינה, הוא עובד כמורה דרך ומארגן טיולים ומשמש גם כחבר מועצת העיר אור עקיבא. הנאשם הביע חרטה כנה על מעשיו והבין את חומרתם. קצינת המבחן התרשמה כי הוא הפיק הוא את הלקח והמליצה על מתן צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 150 שעות עבודה.

 

יש להחמיר עם עונשו של עובד ציבור בכיר

 

המאשימה הדגישה את חומרת ביצוע עבירת השוחד ואת הערך החברתי שנפגע. היא ציינה כי הנאשם הוא חבר מועצה המכהן גם בתפקיד יושב ראש ועדת הכספים בעירייה, אשר הציע לשלם שוחד לעובד ציבור אחר, על כן יש להחמיר עם עונשו ויש לקבוע כי במעשיו של הנאשם קלון.

 

הנאשם טען מנגד כי מדובר בפליטת פה אומללה, הוא ביצע את המעשה ללא תכנון מוקדם, מתוקף היותו אדם פשוט ולא במעמד של איש ציבור. הנאשם הפגין חרטה עמוקה על מעשיו והביע רצון עז להמשיך לכהן בתפקידו בעירייה.

 

ראש העירייה העיד כי הנאשם פועל בהתנדבות למען ציבור העולים בעיר. לדבריו מדובר באדם בעל לב רחב שעשה טעות מצערת וכל פגיעה בו תפגע גם באנשים רבים שלהם הוא מסייע באופן קבוע. על כן ביקש להתחשב בו ולנקוט כלפיו ברחמים בעת גזירת העונש.

 

הנאשם לקח אחריות מלאה על מעשיו והביע חרטה

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים השתכנע בית המשפט כי הנאשם הפנים את חומרת מעשיו וקבע כי מתחם הענישה ההולם שביצע הנאשם, הוא בין ארבעה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות לבין עשרה חודשי מאסר בפועל.

בית המשפט התחשב בפגיעת העונש בנאשם ובבני משפחתו, בהיעדר עבר פלילי ובנטילת אחריות על ביצוע העבירה של מתן שוחד לעובד ציבור.

 

בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם ששה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, שמונה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 7,500 שקל.

 

ת"פ 55578-09-12 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.