www.what2do.co.il

עבירת שוד - גז``ד בעניינה של נאשמת שהורשעה בשוד

דרגו את המאמר

עבירת שוד - גז``ד בעניינה של נאשמת שהורשעה בשוד

פעמים רבות, נאשמים עומדים בפני שירות המבחן על מנת שזה יקבע האם ניתן לשלב אותם במסגרת טיפולית במקום להכניסם למאסר. הדבר נובע מכך שאחת המטרות העיקריות של ההליך הפלילי הינה הטיפול בעבריינים, ולא רק ענישה והרתעה. כפי שנראה להלן, במקרה בו המורשע מתחמק משירות המבחן, ניתן לגזור עליו עונש מאסר ממושך במקום.


בשנת 2000, הנאשמת הורשעה בעבירה של שוד על פי הודאתה. על פי עובדות כתב האישום, הנאשמת ביקשה מהמתלוננת להלוות לה כספים. לאחר שהמתלוננת סירבה, נכנסה הנאשמת לביתה של המתלוננת ולקחה ממנה באלימות 1,300 ₪. כאמור, הנאשמת הודתה בעובדות כתב האישום והורשעה בביצוע העבירה.


צו שירות המבחן


הנאשמת הופנתה לשירות המבחן, והוגשו לבית המשפט מספר תסקירים שנגעו להתמכרותה לסמים. בית המשפט הורה לאמץ את המלצת שירות המבחן ולאפשר לנאשמת לעבור טיפול של גמילה. הנאשמת, מצידה, לא מילאה אחר הוראות שירות המבחן. אי לכך, הוגשה בקשה להפקעת צו המבחן. בדיון שנערך בעניינה, שירות המבחן הסכים על המשך הטיפול בנאשמת ונקבע דיון משלים. הנאשמת לא אותרה והוצאו צווי הבאה כדי לנסות ולהביאה לדיון. ביום 3.2.2003, בית ה משפט הורה על התליית ההליכים וזאת עד לאיתורה של הנאשמת.


עברו מספר שנים מאז שנערך הדיון בעניין התליית ההליכים נגדה, וכעת הנאשמת אותרה. המאשימה עתרה כעת על הפקדת צו המבחן וגזירת עונש מאסר ארוך שישקף את חומרת העבירה והעדר שיתוף הפעולה מצידה של הנאשמת.


החלטת בית המשפט


בית המשפט ציין כי הוכח שהנאשמת לא שיתפה פעולה עם שירות המבחן, ולכן היה בהחלט מקום להורות על ביטול צו המבחן. למרות זאת, בית המשפט הוסיף כי נפל פגם בהליך שהתנהל בפני בית המשפט הקודם שדן בעניינה של הנאשמת. על פי סעיף 3 לפקודת המבחן, צריך להסביר לנאשם על מהות המבחן ומשמעות הצו. כמו כן, צריך להזהיר את הנאשם שאם הוא לא ימלא אחר הצו, אז הוא צפוי לענישה במקום.


מעיון בפרוטוקול של הדיון הקודם בעניינה, נראה שהנאשמת לא הוזהרה לגבי המשמעויות של הפקעת הצו. אי לכך, בית המשפט סבר כי לא היה מקום להטיל עליה עונש שהיה חמור יותר מהעונש שהיה נגזר עליה בגין ביצוע העבירה.


למרות שעבר זמן רב בשל העובדה שלא הצליחו לאתר את הנאשמת, בית המשפט קבע כי שנראה כי "לא נעשה כל ניסיון אמיתי לעשות זאת" (ודי לחכמיה ברמיזא). בפרק הזמן בו הנאשמת לא התייצבה לדיון, היא הועמדה לדין ונגזר עליה עונש מאסר בשנת 2007. כלומר, הנאשמת הייתה מוחזקת בידי המאשימה אבל לא נעשה כל ניסיון להביא אותה בפני שופט בעניין הנוכחי. גזר דינה של הנאשמת ניתן כ-8 שנים לפני ההליך דנן. אי לכך, בית המשפט קבע כי הוא לא ראה לנכון למצות עימה את הדין.


לסיכום,


בית המשפט קבע כי הנאשמת ביצעה עבירה חמורה של שוד קשישה. לכן, הוא גזר עליה 16 חודשי מאסר, מהם 8 בפועל ו-8 על תנאי. לאור העובדה שהנאשמת שהתה במעצר במשך 8 חודשים עד ליום מתן גזר הדין, בית המשפט למעשה קבע כי יש לשחרר אותה בגלל סיום ריצוי עונש המאסר.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.