www.what2do.co.il

צו שירות לתועלת הציבור, אימתי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

צו שירות לתועלת הציבור, אימתי?

סעיפים 71א-71ו לחוק העונשין הם הסעיפים העוסקים במהותו של צו שירות לתועלת הציבור. על פי סעיף 71א(א) לחוק, בית המשפט אשר הרשיע אדם מבלי להטיל על האחרון מאסר בפועל, רשאי להטיל עליו במקום כל עונש אחר, או בנוסף לו, צו עשה המחייב את האחרון לבצע פעולות או שירות לתועלת הציבור/הזולת, בשעות הפנאי וללא שכר. שירות לציבור על פי סעיף זה נקבע בהתאם לתוכנית, למשך תקופת זמן מוגבלת ובהיקף שעות קבוע מראש. הפרטים המדויקים נקבעים על ידי בית המשפט בצו שירות.


סעיף 71א(ב) מוסיף כי בית המשפט יכול להוציא כנגד נאשם צו שירות גם בהעדר הרשעה פלילית, וזאת ביחד עם צו שירות המבחן או ללא קשר אליו. במקרה זה, דינו של צו השירות יהיה כדין צו מבחן לפי סעיף 9 לפקודת המבחן. חשוב להדגיש כי בית המשפט איננה נותן צו שירות מבלי להשתכנע מתסקיר שירות מבחן אשר קבע כי הנידון יוכל לבצע את השירות על בסיס תוכנית מסודרת ומפורטת שנקבעה. כמו כן, בית המשפט רשאי לקבוע הוראות ותנאים בצו השירות כאשר הוא סבור שהם נחוצים לשם הבטחת ביצוע השירות ו/או הפיקוח על ביצועו בידי הנידון. לאחר הוצאת צו שירות, בית המשפט מסביר לנידון את מהותו, משקלו ומשמעותו של הצו. לרבות המשמעות של הפרתו.


חוק העונשין קובע כי לא ניתן לקבוע צו שירות לתקופה של מעבר לשנה. עם זאת, במקרים המצדיקים זאת, בית המשפט רשאי להאריך את צו השירות בהתאם לשיקול דעתו. כמו כן, ייתכן כי צו השירות יינתן על תנאי ויאפשר לגורמים המקצועיים (ושירות המבחן) לשנות אותו בהתאם לנסיבות המקרה. מבחינת הנידון, הוא מחויב לבצע את צו השירות לציבור ולציית להוראותיו של קצין המבחן אשר נקבע על ידי בית המשפט. הפרת צו השירות תוכל להוביל לאחת הסנקציות הבאות:

 

  1. במידה וצו השירות ניתן בהעדר הרשעה, ניתן לבטלו ולהרשיע את הנידון בדין פלילי. הרשעה זו תוביל כמובן לגזר דין לפי העבירה המקורית.
  2. במידה וצו השירות ניתן לאחר הרשעה ללא כל עונש נוסף, בית המשפט רשאי לבטל את הצו ולהטיל על הנידון את העונש שלא הוטל עליו קודם לכן.
  3. במידה וצו השירות ניתן בנוסף להרשעה ועונש, בית המשפט יכול לבטל את הצו ולהחמיר את עונשו של הנידון.


דוגמאות

 

עבודות שירות לציבור לניצול שואה שהורשע בגרימת מוות ברשלנות - בית המשפט לתעבורה בפתח תקווה מצא לנכון לגזור 300 שעות שירות לציבור על ניצול שואה בן 88 שהורשע בגרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים. במסגרת החלטתו, בית המשפט התייחס לעברו של הנאשם, בתור לוחם פלמ"ח וניצול שואה. כמו כן, הייתה גם התייחסות לגילו המבוגר של הנאשם ולעברו התעבורתי הנקי. עם זאת, רישיון הנהיגה שלו נשלל לצמיתות ונגזר עליו גם מאסר על תנאי.

 

עבודות שירות לציבור בפרשת רמדיה - פרשת רמדיה הייתה פרשה מפורסמת של רשלנות אצל יצרנית מזון לתינוקות. רשלנותה של החברה גרמה לפטירתם של פעוטות ולגרימת נזקים קשים לאחרים. במסגרת כתבי האישום הרבים שהוגשו בגין הפרשה, יוחסו גם אישומים שונים לעובדי משרד הבריאות שהיו אף הם מעורבים בפרשה. בית המשפט מצא לנכון שלא להרשיעם, ועל בסיס הסדר טיעון בינם לבין הפרקליטות, נקבע כי יגזרו עליהם עבודות שירות לתועלת הציבור.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.