www.what2do.co.il

זכות השתיקה בהליך הפלילי

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

זכות השתיקה בהליך הפלילי

זכות השתיקה במשפט הפלילי הינה אחת מהזכויות "המפורסמות ביותר". ואכן, כולנו מכירים היטב את סרטי הקולנוע ההוליוודים בהם השוטרים אומרים לחשודים "You have the right to remain silenct" (נתונה לך זכות השתיקה). גם בישראל, זכות השתיקה הינה אחת מזכויותיו החוקתיות של החשוד/הנחקר. עם זאת, האם השתיקה יכולה גם לשמש כנגד הנחקר/החשוד לאחר הגשת כתב האישום? דהיינו, האם התביעה תוכל לטעון כי שתיקתו של הנאשם העידה על אשמתו ודי לחכימה ברמיזא?


בית המשפט העליון נדרש לסוגיה זו במסגרת בג"צ חכמי. על פי פסיקה זו, זכות השתיקה נועדה למנוע מצב בלתי אפשרי בו הנאשם עומד מצד אחד מול החובה המוסרית לומר את האמת, אך מצד שני הוא חושש כי דבריו יסולפו וישמשו כנגדו בבית המשפט. כאמור, על פי החוק, זכות השתיקה הינה זכותו של כל מי אשר נעצר על ידי כוחות הביטחון (לרבות המשטרה). במקרים רבים, חשודים ונחקרים מעוניינים לשמור על זכות השתיקה וזאת מתוך חשש שמא הם "ימעדו בלשונם".


חשוב להדגיש כי החשוד/הנחקר רשאי לשמור על זכות השתיקה בכל שלב ושלב. לא אחת, זכות השתיקה מהווה חלק מאסטרטגיית ההגנה של הנאשם הנקבעת ביחד עם סנגורו. מדובר בזכות אשר מהווה חלק מזכותו של החשוד/הנחקר להליך הוגן. הדברים נובעים מהעיקרון המשפטי הבסיסי בישראל לפיו אדם הינו חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. במשפט הפלילי, האחריות להוכיח את העבירות המיוחסות לנאשם רובצת לפתחה של המדינה. דהיינו, עליה להוכיח את אשמתו של הנאשם מעל לכל ספק סביר.


שתיקה בבית המשפט ושתיקה בהליכי חקירה


חשוב להבדיל בין שתיקתו של אדם בין כותלי בית המשפט, לבין שתיקתו של האחרון מחוץ להליך המשפטי. מבחינת השתיקה בבית המשפט, מדובר בהחלט במהלך אשר יכולה להיות לו משמעות פלילית ישירה. למשל, אדם נשאל שאלה אשר הוא איננו מעוניין לענות לה, וכפועל יוצא מכך הוא בוחר לשמור על זכות השתיקה, הרי שבית המשפט יכול להניח שהדברים שהיו נאמרים כעת היו פוגעים בגרסתו של הנאשם ולא מטיבים עמה. עם זאת, כאשר מדובר בהליכי חקירה, ייתכן בהחלט כי יהיה זה דווקא נכון מצידו של הנאשם לשמור על זכות השתיקה (לפחות עד אשר הוא נועץ עם עורך דין מטעמו).


יש לציין כי זכות השתיקה איננה תקפה לגבי חשיפת מסמכים. לדוגמא, במידה והתביעה סבורה שיש בידיו של הנחקר/החשוד מסמכים מסוימים, אשר יכולים לשפוך אור על המקרה, לא ניתן לסרב להציגם בפני רשויות החוק.

 

התביעה יכולה לעתור לקבלת צו לתפיסת מסמכים. צו זה מחייב את החשוד/הנחקר והוא איננו רשאי לסרב לו. במידה והחשוד איננו מקיים את צו מסירת המסמכים, עליו לשכנע את בית המשפט כי חל חיסיון על המסמכים הללו או שיש בהם סכנה להפללה עצמית. במקרים אלה, בית המשפט עורך את האיזון הראוי בין זכות החשוד לחיסיון מסמכים מחד, לבין העיקרון המשפטי המוביל אותו במשפט הפלילי והוא חשיפת האמת.


תחבולות מצד חוקרים


החשיבות בשמירה על זכות השתיקה טמונה בין השאר בניסיונם של חוקרי המשטרה "להוציא" מחשודים ונחקרים אמירות אשר תסבכנה אותם בעתיד. לא אחת, המשטרה מפעילה על הנאשם מיני מניפולציות אשר יסייעו לה לדברר אותו להודות במעשים מסוימים. פעמים רבות, נאשמים אינם מודעים לתחבולות המשטרה ועל כן מומלץ להם לשמור על זכות השתיקה. יודגש פעם נוספת כי בניגוד למשפט המפורסם, שתיקה במשפט הפלילי איננה מפורשת כהסכמה.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.