www.what2do.co.il

ביטול כתב אישום מחמת שיהוי בגין הגנה מן הצדק, האמנם?

דרגו את המאמר

ביטול כתב אישום מחמת שיהוי בגין הגנה מן הצדק, האמנם?

האם ניתן לדרוש את ביטולו של כתב אישום בגין העסקת עובדים זרים, וזאת מחמת שיהוי רב בהגשתו? האם מדובר בהגנה מן הצדק שדינה להתקבל? סוגיה זו עמדה לפתחו של בית הדין הארצי לעבודה, וזאת לאחר שבית הדין האזורי קיבל את טענת הנאשם וביטל את כתב האישום.


שנתיים וחצי לפני שהוגש כתב האישום, ביצע הנאשם עבירה, לכאורה, של העסקת עובדים זרים. הנאשם ביקש להישפט ולאחר שהגשת כתב האישום התעכבה, טען כי יש לבטל את ההליך הפלילי כנגדו מחמת הגנה מן הצדק. בית הדין האזורי לעבודה קיבל את טענותיו וקבע כי כתב האישום יבוטל. המדינה לא אמרה נואש והגישה ערעור על החלטה זו לבית הדין הארצי.


השופט, שמואל צור, קבע כי דין ערעורה של המדינה להתקבל, ועל כן יש להורות על המשך ההליכים הפליליים בעניינו של הנאשם. בפסק הדין בארצי נקבע כי לא היה בהגנה מן הצדק - אשר נטענה על ידי הנאשם - כדי לבטל את כתב האישום.
טענה מן הצדק תהיה טובה ותתקבל אך ורק במקרים חריגים. בית הדין הארצי קבע כי לא מדובר במקרה חריג כגון זה.

 

ראשית, המשיב עצמו ביקש להישפט וזאת לאחר שחלף המועד לתשלום הקנס אשר הוטל עליו. שנית, הגנה מן הצדק איננה מתאימה למקרים בהם מדובר בשיהוי. זאת ועוד, השופט ציין כי גם אם תתקבל הגנה מן הצדק בענייני שיהוי, מדובר במקרים חריגים במיוחד של "שיהוי ניכר" ונסיבות מיוחדות.

 

הגשת כתב אישום באיחור של שנתיים וחצי איננה שיהוי ניכר ואין היא יוצרת נסיבות חריגות המצדיקות ביטול הליך פלילי. זאת ועוד, בפסק הדין צוין כי זכויותיו המהותיות ואו הדיוניות של המשיב לא נפגעו מחמת השיהוי דנן.


"הליך פלילי הינו הליך אשר אינטרס ציבורי מאחוריו", כתב השופט. "הליך זה נועד לשרת את שלטון החוק ועל כן יש לפעול ככל הניתן למצות את הדין הפלילי ולא לסכלו בעודו באיבו".


לא תמיד - דוגמא לביטול כתב אישום לאחר 7 שנים


יש לציין כי לעיתים ניתן לבקש את ביטולו של כתב אישום, ואף לקבל זאת, כאשר מדובר בשיהוי בלתי סביר. לדוגמא, בית המשפט השלום בחיפה ביטל כתב אישום בגין עבירות של קבלת דבר במרמה ושימוש במסמך מזויף, וזאת משום שכתב אישום הוגש לאחר יותר מ-7 שנים מיום ביצוע העבירה.

 

במקרה זה, ביקש נאשם את ביטול כתב האישום וזאת משום שהמשטרה החלה בחקירת עניינו רק לאחר ארבע שנים, ולקח לרשויות החוק שנתיים נוספות לנסח כתב אישום.


בית המשפט מתח במקרה זה ביקורת על התנהלות המשטרה וקבע כי היא ניהלה חקירה בלתי מוצדקת וחריגה באריכותה. זאת ועוד, השופט במקרה זה אף פנה למחוקק וביקש להסדיר את הגבלת הזמן על הגשת כתבי אישום.

 

כתב האישום בוטל מחמת שיהוי ובגין קבלת הגנה מן הצדק. "המשטרה ישבה באפס מעשה, וזאת למרות שלפניה נאשם אשר הודה בעבירות המיוחסות לו כשבע שנים לפני פתיחת ההליכים הפליליים", כתב השופט, "אי לכך, מוצא אני לנכון לבטל כתב האישום".

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.