www.what2do.co.il

האם התקשורת משפיעה על מערכת המשפט באופן הרסני?

דרגו את המאמר

האם התקשורת משפיעה על מערכת המשפט באופן הרסני?

עורך הדין ציון אמיר, אשר ייצג את הנשיא לשעבר משה קצב, טען בכנס לשכת רואי החשבון אשר נערך באילת כי במקרים מסוימים השפעתה של התקשורת על מערכת המשפט הינה הרסנית. עו"ד אמיר התייחס לפרשת קצב והפנה לדבריהם של השופטת יהודית שבח אשר התייחסה לכך בדעת המיעוט בהכרעת הדין, ולדברים אשר נאמרו בעניין על ידי השופט מישאל חשין. אמיר הגדיל והגדיר את השפעתה של התקשורת על המשפט כ"חולי קשה מאד בחברה".


"הדברים נאמרים ביתר שאת כאשר עסקינן באישי ציבור", המשיך אמיר, "מדובר בהשפעה חריפה אשר פוגעת בכל חלקה טובה ואין אמצעי אכיפה כנגדה".

 

השופט בדימוס, שלי טימן, טען כלפי עו"ד אמיר כי הוא וסנגוריו של קצב ייחצנו את המשפט מבחינה תקשורתית כבר מתחילתו וייתכן כי הפוסל במומו פוסל. לטענת טימן, אישי הציבור הם אלו אשר דעת הציבור חשובה להם מדעתו של בית המשפט ועל כן הם מנסים להשפיע על המערכת מבחוץ.


עו"ד אמיר השיב לטימן כי פרשת קצב הגיעה לתקשורת בעקבות הדלפות מחדרי החקירות במשטרה, מהפרקליטות ומלשכות השופטים. גורמים אינטרסנטיים, לדבריו, הדליפו מידע חלקי ומסולף לעיתונאים אשר פרסמו את הדברים ופגעו ביכולת להגן על הנאשם פגיעה אנושה.

 

עו"ד רות שדה, לשעבר בפרקליטות תל אביב, אמרה כי התקשורת הינה בעלת תפקיד משמעותי ביותר מבחינת קביעת סדר היום הציבורי. לדבריה, לא אחת קיימים פערים של ממש בין הדברים אשר מפורסמים בנוגע לתיקים לבין הדברים אשר מתרחשים בהם בפועל. עם זאת, לטענת עו"ד דוד התקשורת אינה מצליחה להשפיע על השופטים והם מהווים ישות עצמאית. השופט בדימוס טימן הסכים עם עורכת הדין שדה ואמר כי בתור שופט הוא מעולם לא חש כי התקשורת נכנס בין כתלי בית המשפט.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.