www.what2do.co.il

זיכוי במשפט פלילי מחמת הספק, מהי המשמעות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

זיכוי במשפט פלילי מחמת הספק, מהי המשמעות?

סעיף 182 לחוק סדר הדין הפלילי קובע כי בתום בירור האשמה במסגרת ההליך הפלילי, יחליט בית המשפט בהכרעת הדין על זיכוי הנאשם או הרשעתו, אם הוא נמצא אשם בביצוע עבירה פלילית המיוחסת לו בכתב האישום.


כדי להגיע להחלטה בדבר זיכוי או הרשעה, בוחן בית המשפט את כלל הראיות, שומע את העדויות והגרסאות השונות ומנתח את הסוגיה המונחת לפניו. סעיף 34כב לחוק העונשין קובע כי אדם לא יישא באחריות פלילית לעבירה אלא אם הדבר הוכח מעבר לספק הסביר.


משמעות זיכוי מחמת הספק במשפט פלילי היא שהתביעה הציגה ראיות שדי בהן לעמוד בנטל השכנוע במשפט אזרחי, אולם נותר ספק סביר בדבר אשמתו במשפט הפלילי. עיקרון הספק הסביר הוא ספק ממשי אשר לא עוסק בחוסר ראיות, ולפיו כאשר קיים ספק לא ניתן להרשיע אדם בפלילים ולא ניתן להטיל עליו עונשים, למרות קיומם של סימנים מחשידים.


כדי להרשיע נאשם ולגזור את דינו, על התביעה מוטלת חובת ההוכחה כי כלל הראיות שברשותה מייחסות לו אחריות פלילית לעבירה. סעיף 184 לחוק סדר הדין הפלילי קובע כי בית המשפט רשאי להרשיע נאשם בעבירה שאשמתו בה נתגלתה מהעובדות שהוכחו לפניו, ובלבד שניתנה לו הזדמנות סבירה להתגונן. ללא יסודות התביעה יבוטל כתב האישום ובית המשפט יזכה את הנאשם מאשמה.


במצב של זיכוי מחמת הספק בית המשפט נדרש לקרוא את הנימוקים להחלטתו בפומבי, לחתום עליה ולסמנה בתאריך הקריאה. כמו כן, בית המשפט רשאי במקום לקרוא את הכרעת הדין, למסור העתק ממנה לנאשם ולהסביר בפומבי את עיקרי תכנה.


אם בית המשפט החליט לזכות את הנאשם מאשמה, עליו להודיע על כך בתחילת המשפט. בית המשפט נדרש לפרש נימוקיו מיד או תוך שלושים ימים מיום ההודעה על זיכוי הנאשם, ועליו לקרוא את הנימוקים בפומבי או בכפוף להסכמת הצדדים, להמציא אותם בכתב, בתוך שלושים ימים לאחר קריאת פסק הדין.


זיכוי מחמת הספק בביצוע עבירות של פריצה לרכב


בית משפט השלום בכפר סבא החליט לזכות נאשם, תושב שכם העוסק בשיפוצים באזור השרון, מחמת הספק, מאישומו בביצוע עבירות של פריצה לרכב ופירוק חלק מרכב שהיה ברשותה של המתלוננת, כאשר אישומו התבסס על הימצאות טביעת אצבע על גבי צדו הפנימי של חלון הרכב שנפרץ.


כתב אישום ייחס לנאשם עבירות של כניסה לישראל שלא כדין, פריצה לרכב, פירוק חלק מרכב. על פי עובדות כתב האישום, בפברואר 2017, התפרץ הנאשם לרכב, נכנס לתוכו, פתח את מכסה המנוע וגנב את המצבר.


מטעם התביעה העיד חוקר הזירה, אשר הגיש דו"ח מסכם חקירת מז"פ, דו"ח תפיסת מוצגים, דו"ח תיעוד פיתוח טביעות אצבע, תמונות הרכב וטביעות אצבע שנמצאו וחוות דעת מומחה לעניין טביעות אצבע. בחקירתו הנגדית אישר החוקר כי לא ניתן לקבוע את הגיל של טביעת אצבע, ותיאר כי היא נמצאה על גבי צד פנימי של חלון דלת הנהג. בנוסף, העיד החוקר אשר גבה את הודעת החשוד.


מטעם ההגנה העיד הנאשם אשר תיאר כי הוא מתגורר בשכם, אך עובד בישראל בשיפוצים ומבצע את העבודות על פי הוראות מעסיקו בערים שונות באזור השרון. הנאשם הסביר את הימצאות טביעות האצבע שלו בתוך רכב, בכך שבמהלך עבודתו הוא עוזר לאנשים ומביא דברים מרכבים כפי שהוא מתבקש לעשות.


המאשימה לא הוכיחה מעבר לספק סביר


לאחר שמיעת טענות הצדדים סבר בית המשפט כי התביעה התבססה על כך שמדובר ברכב המצוי בשימושה של המתלוננת, אשר עזבה אותו בשעות הערב כשהוא נעול ומצאה אותו למחרת בשעה בבוקר כשמצברו נגנב ודברים הוצאו מתא הכפפות והבגאז' נמצא הפוך. ברכב, בצדו הפנימי של החלון הסמוך למושב הנהג נמצאו טביעות אצבע של הנאשם. מאחר שהנאשם לא היה אמור להימצא ברכב, המסקנה המתבקשת היא שהוא זה שפרץ לרכב וגנב את המצבר.


עם זאת, לא ניתן לייחס את טביעת האצבע שנמצאה, דווקא לתאריך המצוין בכתב האישום, מאחר שהרכב היה מצוי בשימושם של משתמשים רבים, ואילו היו נגבות הודעות מכלל המשתמשים ברכב או לפחות המתלוננת הייתה נשאלת על כך במהלך גביית הודעתה, ניתן היה לבחון האם ישנה סבירות לתזה שהעלתה התביעה.


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי המאשימה לא הוכיחה את המיוחס לנאשם, בכל הנוגע לעבירות פריצה לרכב ופירוק כלי רכב, מעבר לספק סביר ועל כן הורה על זיכויו, מחמת הספק, מאישומו בעבירות אלו. על פי הודאתו, הרשיע את הנאשם בביצוע עבירה של כניסה לישראל שלא כדין.


ת"פ 29394-09-17
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.