www.what2do.co.il

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

דרגו את המאמר

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

שני מאסרי עולם מצטברים ועונש נוסף של 25 שנות מאסר, זהו גזר הדין שהושת על ירון סנקר, רוצח שכיר שפעל בשירותה של משפחת אוחנה במסגרת מאבקים פנימיים בעולם התחתון. סנקר הורשע ברצח תומר שבת וחיים שבי. כמו כן, הוא הורשע גם בשוד מזוין וניסיון לרצח. בית המשפט הגדיר את התיק כ"פשע חמור אשר התוצאה הקיצונית שלו חרגה גם מהמקובל לכאורה בתיקי רצח".


הפרשה בגינה הורשע סנקר אירעה במאי 2003. לאחר שהאחרון הצטרף בתור שכיר חרב למשפחת אוחנה, הוטלה עליו משימה לחסל את שמעון זריהן. משפחת אוחנה חשדה כי זריהן היה זה אשר רצח את אחיהם חנניה אוחנה. סנקר נכשל במשימת החיסול וגרם "רק" לפציעתו הקשה של זריהן באירוע. כחמישה חודשים לאחר מכן, סנקר נשלח למשימה נוספת.

 

הפעם, היעד היה חיים שבי. אי לכך, הוא הגיע להוד השרון ופתח בירי על שבי. באותה ההזדמנות, הוא ירה גם בתומר שבת. שבת נורה כאשר ישב לתומו על מעקה ברחוב בהוד השרון. סנקר טען כי הוא רצח את שבי משום שהוא לא רצה לאכזב את בני משפחת אוחנה ששלחוהו למשימה.


הודה וחזר בו


במהלך החקירות במשטרה, סנקר הודה בפה מלא בכל המיוחס לו. כמו כן, הוא הביע חרטה "עמוקה" על המעשים ואף עלה לקבריהם של הנרצחים בכדי לבקש סליחתם. עם זאת, במקביל, הוא יצא למאבק משפטי עיקש במסגרתו טען לחפותו המוחלטת. במהלך המשפט, סנקר טען כי הודאותיו במשטרה לא היו קבילות והוא אמר את שאמר משום שהובטח לו מעמד של עד מדינה. בית המשפט דחה את הטענות הנ"ל וקבע כי יש להרשיע את הנאשם.


חרף בקשתם של סנגורי סנקר, לקבוע שעונשי מאסר העולם ירוצו בחפיפה, בית המשפט קבע כי העונשים יהיו מצטברים. השופטים הביעו מורת רוח וביקורת על התנהלותו של הנאשם וטענותיו לחפות שנעדרו כל בסיס עובדתי. הסנגורים ניסו להדגיש את תרומתו של מרשם למאבק בפשיעה המאורגנת ואת הדברים שאמר ששימשו אחר כך את חוקרי המשטרה בהתחקות אחר העבריינים הנוספים. כמו כן, עורכי הדין ציינו גם את החרטה העמוקה על המעשים ואת הפגנת רצונו של מרשם לשנות דרכיו.


בית המשפט לא התרשם וקבע כי העונש יבוצע באופן מצטבר. השופטים ציינו כי הנאשם בחר לחזור בו מכל וכל מהודאותיו וניהל משפט ארוך בו הוא טען לחפותו המוחלטת. נקבע כי במידה והנאשם היה מביע חרטה כנה, ומודה במעשים (חלף ניהול משפט על צדקתו), הרי שייתכן והיה מקום להתחשב בו בגזר הדין. עם זאת, נוכח התנהלותו של הנאשם במשפט, נקבע כי העונשים ירוצו באופן שנקבע.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.