www.what2do.co.il

עבודות שירות, אימתי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבודות שירות, אימתי?

במסגרת הליך פלילי, ולאחר הרשעת הנאשם בדין, בית המשפט נדרש לגזור את דינו של המורשע. כעת, מלבד מאסר מאחורי סורג ובריח, עומדות בפני בית המשפט שתי אפשרויות. האחת הינה מאסר בפועל אשר ירוצה בדרך של עבודות שירות, והשנייה הינה עונש של שירות לתועלת הציבור.

 

העונש השני, שירות לתועלת הציבור, איננה מהווה חלופה למאסר. על פי רוב, הוא נגזר על אדם ללא הרשעה בדין. עבודות שירות ושירות לתועלת הציבור נעשים במלכ"רים (מוסדות ללא מטרת רווח) או במסגרות ציבוריות. לדוגמא, ניתן לקבוע כי הנאשם ירצה את העבודות בבתי חולים, במוסדות שיקום לנכים, במוסדות לילדים, בבתי אבות, בארגוני מתנדבים וכדומה.


מאסר המרוצה בדרך של עבודות שירות איננו עולה על חצי שנה. כמו כן, בית המשפט יכול לקבוע כי הנאשם ירצה חלק ממאסרו בעבודות שירות וחלק אחר בבית הסוהר. היתרון המקופל בכך הינו ברור. אדם אשר מרצה עבודות שירות יכול לסייע לחברה ותוך כדי כך להשתלב במעין הליך שיקומי המאפשר לו להפנים את חומרת מעשיו ולחזור לדרך הישר.

 

מחקרים רבים אשר נערכו בתחום זה העידו פעם אחר פעם על התועלת הרבה לחברה הטמונה בריצוי עונשים בדרך של עבודות שירות. כמו כן, לא הכל ורוד מבחינתו של הנאשם. במהלך ריצוי העבודות, הוא שוהה אמנם בביתו אך הוא עלול להיות חשוף ללחצים מצד המשפחה, לנושים, לעומס כלכלי, מצוקה פיננסית ועוד. כמו כן, מבחינת רישום פלילי, עבודות שירות הינן כמאסר בפועל.


גזירת עבודות שירות הינה הליך אשר החל להיות מונהג בישראל לפני כ-40 שנה (בשנת 1987). שירות בתי הסוהר הוא המופקד על ביצועו. הרציונאל העומד מאחורי עונש מאסר המרוצה בעבודות שירות הינו כי יש מקום להטיל עונש כגון דא על עבריינים אשר לא הורשעו בעבירות כה חמורות ושהם אינם בעלי עבר פלילי מכביד. בפועל, ניתן למצוא במסגרות עבודות השירות גם עבריינים "כבדים" ואף כאלה בעלי עבר פלילי "עשיר" בתחומים כגון עבירות אלימות, מין, סמים ועוד. בשנת 2012, כ-2,100 מורשעים ריצו בישראל מאסר בפועל בדרך של עבודות שירות.


מהן המטרות מאחורי עבודות שירות?


ישנן מספר מטרות העומדות מאחורי גזירת מאסר בפועל בדרך של עבודות שירות. ראשית, עבודות שירות משרתות מטרות חברתיות ואידיאולוגיות המאפשרות לחברה לקבל בפועל "מחיר" מאלה אשר הפרו את כלליה. דהיינו, במקום שהעבריין יישב בכלא, הוא תורם בפועל לאוכלוסיות חלשות ותורם את חלקו לחברה במסגרת ריצוי עונשו. שנית, עבודות שירות מסייעות באופן ניכר להפחית את העומס המוטל על בתי הסוהר. כפועל יוצא מכך, הן גם מוזילות את עלויות הענישה הפלילית. כמו כן, עבודות שירות טובות כמובן גם עבור הנאשם. אדם המרצה עבודות שירות יכול בהחלט לעלות על המסלול הנכון ואין ספק שמרבית האנשים יעדיפו לסייע בעבודות שירות על פני ישיבה בבית הסוהר (על כל המשמעויות הטראומתיות המקופלות בה).


ההוראה החוקית הנוגעת לעבודות שירות נמצאת בסעיף 51ב(א) לחוק העונשין. על פי סעיף זה, בית המשפט רשאי להחליט כי נידון יישא את עונש המאסר (אשר נגזר עד חצי שנה) בדרך של עבודות שירות. חשוב להדגיש כי אין ספק שהמילה "רשאי" בסעיף זה מלמדת כי לבית המשפט נתון שיקול דעת בסיטואציות כגון דא. על פי רוב, כאשר תסקיר שירות המבחן אשר נערך בעניינו של הנאשם ממליץ על מאסר בדרך של עבודות שירות, בית המשפט מעניק לו משקל רב בהחלטתו.

 

עם זאת, בית המשפט איננו כפוף כמובן לתסקיר שירות המבחן. הוא רשאי גם לחרוג מהמלצתו במידה והדבר נראה לו נכון בנסיבות המקרה 

 

בית המשפט העליון, בע"פ 779/08, התייחס לשיקולי הענישה בנוגע לעבודות שירות. בפסק דין זה נקבע כי איזון בין ההיבטים השונים יכול בהחלט להוביל את בית המשפט לקבוע כי ראוי לגזור על הנאשם עונש של עבודות שירות שהינו "עונש בעל אופי שיקומי". במקרים כגון דא, בית המשפט קובע למעשה כי לפניו נאשם "בר שיקום" אשר יש מקום לקבוע שהוא לא ירצה את מאסרו בבית הסוהר מאחורי סורג ובריח. הלכה פסוקה היא כי עבודות שירות הינו עונש אשר מאזן בין תכלית המניעה, הגמול, וההרתעה. אי לכך, הוא נקבע בהתאם לנאשם ספציפי ולנסיבות מקרה מתאימות. פעמים רבות, ייעוץ משפטי נכון מטעם עורך דין פלילי, יוכל לסייע לנאשם להמיר את עונשו בעבודות שירות.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.