www.what2do.co.il

הרשעה בהעלמת הכנסות ועבירות לפי פקודת מס הכנסה

דרגו את המאמר

הרשעה בהעלמת הכנסות ועבירות לפי פקודת מס הכנסה

גזירת עונש מאסר בפועל על עברייני מס


הנאשמים במקרה דנן הורשעו על פי הודאתם במסגרת הסדר טיעון בביצוע שורה של עבירות לפי פקודת מס הכנסה. כתב האישום שהוגש כנגד הנאשמים כלל 11 אישומים אשר עסקו באופן מרכזי בעבירות מס אשר האחרונים ביצעו במסגרת עיסוקם בתור מתווכי נדל"ן וסוחרי מקרקעין. כמו כן, כתב אישום בגין עבירות מס הוגש גם כנגד הנאשמת 3, חברה בבעלותו של הנאשם 1.


העלמת הכנסות בגובה מיליוני שקלים


כתב האישום ייחס לנאשם 1 השמטה של מרבית הכנסותיו מדיווחים שנתיים והצגת תרשומות כוזבות בהצהרות הון אשר הוגשו על ידי האחרון לפקיד השומה. נטען כי הנאשם 1 ביצע את המעשים המדוברים מתוך תחבולה, עורמה ומרמה. כמו כן, כתב האישום ייחס לנאשם גם מסירה של הצהרה כוזבת למנהל מס שבח מקרקעין וזאת כאשר האחרון ייחס לאחותו את הכנסות החברה בבעלותו.

 

בעשותו כן, הנאשם ביקש להעלים מפקיד השומה את העובדה שעסקינן בהכנסותיו. העבירה המרכזית בכתב האישום הייתה כי הנאשמים השמיטו והעלימו הכנסות שהופקו במסגרת עבודתם כסוחרי ומתווכי נדל"ן במהלך השנים 1999-2002. נטען כי בתקופה נשוא כתב האישום הנאשמים השמיטו הכנסות אשר הופקו על ידם במשותף, וזאת בסכומים אדירים של למעלה מעשרה מיליון שקלים.

 

בכתב האישום נטען כי הנאשמים לא טרחו להודיע לפקיד השומה כי הם עוסקים בתוך מתווכים וסוחרים בנדל"ן. כמו כן, הנאשמים לא הנפיקו חשבוניות מס בגין חלק ניכר של עסקאותיהם, ולא ניהלו פנקסי חשבונות מסודרים כנדרש בחוק.

 

הסדר טיעון ותשלום החוב - שיקולים לקולא ולחומרה


במסגרת הסדר טיעון שנערך בין הפרקליטות לנאשמים, הנאשמים שילמו את מלוא החוב הדרוש לרשויות המיסים. כמו כן, הוצגה לבית המשפט מסגרת עונשית אשר כללת מאסר בפועל.


חשוב להדגיש כי הפסיקה הישראלית בנוגע לעבירות כלכליות וסוגיות פליליות הקשורות במיסים קובעת כי יש להתייחס למעשים כגון דא באפס סובלנות. זאת על מנת שיהיה בידי ההרשעה וגזרי הדין להרתיע עבריינים פוטנציאליים ולשמור על האינטרס הציבורי. יודגש כי אין ספק שעבירות מיסים הינן עבירות חמורות וזאת משום שהן פוגעות, בראש ובראשונה, בציבור בכללותו.


בית המשפט קבע כי במקרה דנן לא היה מנוס מגזירת מאסר בפועל על הנאשמים. הודגש כי הנאשמים הודו במיוחס להם ואף פרעו את החוב מול הרשויות. בית המשפט התייחס בחיוב לכך שהנאשמים חסכו זמן שיפוטי ואף תיקנו את מעשי העבר. עם זאת, נקבע כי לא היה בכך כדי לאיין באופן מוחלט את משקלו הרב של האינטרס הציבורי למנוע עבירות כגון דא.

 

בסופו של היום, בית המשפט גזר על הנאשם העיקרי (נאשם 1) עונש בדמות שנה מאסר בפועל. על שותפו לעבירה, אשר חלקו במעשים היה פחות בהרבה (בית המשפט ציין כי הוא נגרר אחר נאשם 1), נגזרו 10 חודשי מאסר בפועל. נקבע גם כי הנאשם 1 ישלם קנס בשיעור 100,000 שקלים, ואילו חברו יישא בתשלום כ-40,000 שקלים.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.