www.what2do.co.il

צווארון לבן במשפט הפלילי

דרגו את המאמר

צווארון לבן במשפט הפלילי

המונח "עבריין צווארון לבן" איננו מונח משפטי ברור אשר ניתן להכניס להגדרות מדויקות. כמו כן, החוק הישראלי איננו מגדיר עבירות מסוימות כעבירות צווארון לבן. על פי רוב, עבירות צווארון לבן הינן עבירות הקשורות לתחום הפיננסיים. לדוגמא, עבירות מס, עבירות מרמה והונאה, עבירות ניירות ערך וכדומה. לא אחת, עבירות אלה מבוצעות על ידי עובדים בכירים המבצעים מעילות או פעולות בלתי חוקיות בכספים.


על פי רוב, המונח "עבירות צווארון לבן" מהווה יותר עדות לגבי זהות מבצע העבירה. ככל שמדובר באדם נורמטיבי לכאורה, אשר מבצע את העבירות מתוקף תפקידו בחברה או תאגיד, הרי שסביר להניח שהוא יוגדר כ"עבריין צווארון לבן". מיותר לציין כי גם כאן מדובר בהגדרה בעייתית משהו. לדוגמא, כיצד ניתן להגדיר בכיר בחברת כספים אשר מבצע עבירות בתחום הסמים ללא קשר לעבודתו?


כיום, המשטרה והפרקליטות אינן מחלקות עבירות צווארון לבן על פי זהות העבריין אלא בהתאם לסוג העבירה. עם זאת, החלוקה של הנאשמים בסיטואציות כגון דא איננה בהכרח נכונה. לדוגמא, קיים טיפול אחר לחלוטין באדם נורמטיבי אשר "טעה או פשע" לבין עבריין סדרתי אשר ביצע עבירות צווארון לבן מתוך ארגון פשיעה.


מעצר בגין עבירות צווארון לבן


במקרים בהם המשטרה מבקשת לעצור אדם לצורכי חקירה, עליה לבחון שיקולים מסוימים. יודגש כי מרבית המעצרים עבור חקירה מסתיימים עם שחרור העצור/הנחקר. רק במקרים בודדים של עבירות צווארון לבן הנחקר נותר במעצר עד לתום ההליכים בעניינו ו/או הוא משוחרר למעצר בתנאים מגבילים. כמו כן, תוצאות החקירה מהוות שיקול מרכזי מבחינת ההחלטה להעמיד את הנאשם לדין.

 

אי לכך, מומלץ בהחלט להתייעץ כבר בשלב זה עם עורך דין פלילי העוסק בתחום הצווארון הלבן. לא אחת, יהיה ניתן להניא את הפרקליטות מהגשת כתב אישום כנגד הנאשם (וזאת נוכח העדר עניין לציבור, העדר אשמה או חוסר בראיות).


נחקרים רבים תוהים האם כדאי לשמור על זכות השתיקה. לדוגמא, לפעול מתוך הנחה כי "הכל עלילה ואני אגיד את מה שיש לי להגיד בבית המשפט". חשוב להדגיש כי שתיקה במעצר עלולה דווקא ליצור מצב הפוך של מעצר עד תום ההליכים. אי לכך, חשוב בהחלט לבחון האם כדאי לשתוק ומה מותר להגיד בחקירה. עורכי דין פליליים נוהגים לומר כי ייתכן ועדיף להיות עצור במשך ימים מאשר לשבת לאורך שנים.


חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי במועד המוקדם ביותר. עם זאת, להלן מספר "טיפים" ראשוניים לחקירה. ראשית, הימנעו מהתייחסות ישירה לאישומים טרם נחשף בפניכם מלוא החומר (כתב האישום). זאת משום שפעמים רבות דבריכם ישמשו כתלאי על תלאי ליצירת תשתית הקטגוריה. לעיתים, יהיה זה מומלץ עם הנאשם יבקש עורך דין ויימנע מדברים מיותרים גם חרף לחצים מצד המשטרה. חשוב להבין כי החוקרים המשטרתיים אינם חייבים להיות כנים עם הנחקר וייתכן והם יציגו עובדות מסוימות כ"עניינים בדוקים" למרות שהדברים אינם כך.


מעצר עד תום ההליכים


מעצר עד תום ההליכים הינו מעצר אשר מוטל על אדם עד למתן הכרעת דין (או גזר דין) בעניינו. ישנם מספר כללים אשר מנחים את בית המשפט בבואו לאשר או לדחות בקשה למעצר עד תום ההליכים בעבירות צווארון לבן. עבירות צווארון לבן, בניגוד לעבירות אחרות במשפט הפלילי, מקבלות יחס מעט שונה מבחינת מעצר עד תום ההליכים.

 

על פי רוב, הליכים פליליים כנגד עברייני צווארון לבן מתקיימים כאשר האחרונים אינם נתונים תחת מעצר מלא. עם זאת, במידה והפרקליטות תוכיח שקיימת סכנה משחרורו של הנאשם ממעצר, הרי שייתכן ובית המשפט ייעתר לבקשה. בקשה זו יכולה להתבסס על חשש מפני שיבוש הליכי משפט, חשש מפני הימלטות מאימת הדין וכדומה.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.