www.what2do.co.il

קנס בגין זיהום מי נחל

דרגו את המאמר

קנס בגין זיהום מי נחל

נשיא בימ"ש השלום בנצרת השופט תאופיק כתילי דן עתה את קבוץ כפר גלעדי לתשלום קנס בסך 250,000 ₪ , בגין הרשעתו בזיהום מים, איסור לכלוך והשלכת פסולת ברשות הרבים ועיסוק ללא רישיון באתר להפקת קומפוסט מזבל בקר . בנוסף, קבע כי הנאשמת תחתום על התחייבות כספית, לפיה היא תתחייב הימנע מביצוע אותן עבירות בהן הורשעה בכתב אישום זה שגובהה 500,000 ₪ ומשכה לשלוש שנים.

רקע:

קיבוץ כפר גלעדי הינו אגודה שיתופית אשר הפעילה שני אתרים לייצור קומפוסט מזבל בקר בשטחה, בין היתר למטרות מסחריות. במהלך השנים 2000-2003 ייצרה הנאשמת את הקומפוסט על קרקע חשופה ללא בידוד מהקרקע וללא סככה וכן ללא סידור לאיסוף התשטיפים המזוהמים.

 
בתהליך הייצור מושקות ערימות הזבל, וכתוצאה מכך וממי הגשמים בחורף, נוצרו תשטיפים מזוהמים, אשר חלחלו לקרקע וכן נשפכו וזרמו בנגר עילי במדרון עד לכביש 90 ומשם לנחל עיון הצמוד לו. בעשותה כן, לא נמנעה הנאשמת מס’ 1 מפעולת הגורמת ו/או עלולה לגרום לזיהום מים, קרי, לשינוי בתכונות המים ולזיהומם, במישרין או בעקיפים של מימי נחל עיון, וכן לזיהום מי התהום שהינם מקור מים כמשמעותו בחוק המים וכן השליכה והזרימה לתוך מקור המים או בקרבתו חמרים נוזליים, מוצקים או גזיים וכן הניחה אותם בו או בקרבתו. בנוסף הפעילה את אתר הקומפוסט ללא רישיון עסק והתעלמה מהתראות חוזרות ונשנות שניתנו לה ע"י המשרד להגנת הסביבה.

הנשיא כתילי ציין : " אין להכביר מילים על חמורת העבירות המיוחסות לנאשמת, קיים אינטרס ציבורי מובהק בשמירה על הסביבה ועל איכות מקורות המים ההולכים ומתדלדלים. ברור לכלי עלמא, שעבירות מסוג זה, נעברות ממניעים של השגת רווח כלכלי תוך התעלמות מהנזקים ארוכי הטווח שהן גורמות ומהנחלה המפוקפקת שנזקים אלה משאירים לדורות הבאים. לפיכך, סבורני כי על בית המשפט להוציא מתחתיו מסר ברור לפיו ביצוע עבירות אלה אינו משתלם וזאת על ידי הטלת סנקציה כספית גבוהה " .

עוד ציין הנשיא כתילי כי הנאשמת ניסתה לחבל באמינות הבדיקות שנעשו על המאשימה ( ע"י כך שטענה כי הם בוצעו בסמוך לקומפוסט כאשר הקומפוסט היה רחוק מנחל עיון מרחק של 3 ק"מ – ולא היא).

עוד ציין הנשיא כי גם אם אכן הנאשמת סובלת מקשיים כלכליים, כטענתה, הרי שבמאזן שיקולי הענישה יש לתת משקל סגולי כבד לשיקול הרתעת הרבים ושיקול זה גובר באופן מובהק על השיקולים האינדיבידואליים של הנאשמת. לזכות הנאשמת נשקלה העובדה כי היא הודתה במיוחס לה ובכך חסכה זמן שיפוטי יקר וכן כי חלק מהעבירות התיישנו.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.