www.what2do.co.il

עונש מאסר בפועל בגין עבירות מס הכנסה

דרגו את המאמר

עונש מאסר בפועל בגין עבירות מס הכנסה

שופטת בית המשפט גזרה על נאשם שהורשע בעבירות לפי פקודת מס הכנסה 20 חודשי מאסר. השופטת איזנה בהחלטתה בין רצונו האמיתי של הנאשם לכפר על מעשיו לבין היקף מעשי המרמה בהם נקט וחומרתם.

 

הנאשם ניהל שנים רבות עסק לציוד משרדי. בתקופה הרלוונטית לכתב האישום, הוא הוציא חשבוניות מס כוזבות של העסק ומכר אותן לשניים מלקוחותיו הקבועים. זאת למרות שהרוכשים לא רכשו את הציוד שפורט בהן ולא הייתה עסקה בבסיס החשבוניות. יתרה מזאת, הנאשם ידע כי רוכשי החשבוניות השתמשו בחשבוניות בספרי המס שלהם. בתמורה להוצאת החשבוניות, הנאשם גבה עמלה בשיעור 7.8% מהסכום שנכתב בהן. מעשים אלו לא דווחו לרשויות המס ועלו לכדי מרמה.


הנאשם הודה במיוחס לו בכתב האישום המתוקן, והורשע על סמן הודאתו בעבירות של הכנה וקיום של פנקסי חשבונות כוזבים, שימוש במרמה ותחבולה וסיוע להעלמת מס.

טענות הצדדים


הצדדים הגיעו להסדר טיעון עונשי. במסגרתו, המאשימה עתרה לגזור על הנאשם עונש מאסר בפועל של 6 חודשים. לצידו, מאסר על תנאי וקנס כספי. עמדה זו נבעה מחומרת המעשים, מהמרמה שבה הנאשם נקט לאורך שבע שנים ומהעובדה שהיה מדובר בפעולות מתוכננות ויזומות. גם ההיקף הניכר של החשבוניות הכוזבות שהנאשם מסר ללקוחותיו השפיע על עמדת המאשימה. למרות שהנאשם הודה במעשים מיד כשנתפס והביע חרטה וחרף מצבו הכלכלי הקשה, המאשימה סברה כי נדרשה תגובה עונשית חמורה שנתנה ביטוי למדיניות הענישה המקובלת. לטענתה, העונש שהוצג שיקף איזון ראוי בין חומרת המעשים לבין נסיבותיו האישיות של הנאשם.

לגישת הנאשם, למרות שהוסכם כי המעשים היו חמורים, ניתן היה להמיר את עונש המאסר בפועל בעבודות שרות, ובצדן, מאסר על תנאי וקנס כספי מתון. הסנגור הדגיש את הודאתו המיידית של הנאשם והחרטה הכנה שהוא הביע. כמו כן, נטען כי הנאשם מכר את כל רכושו האישי על מנת למלא אחר התחייבויותיו כדין. יתרה מכך, הסנגור ביקש להתחשב בעובדה שלנאשם לא היה עבר פלילי ובקשייו הנפשיים והמשפחתיים לאחר האירוע.

 

דיון והכרעה

 

השופטת ציינה כי היה מדובר בנאשם נורמטיבי כבן 48 ובעל משפחה. לכך היה משקל ניכר בקביעת העונש. כך גם לחרטה ולהתנצלות שהנאשם הביע. יתרה מזאת, הנאשם לא הסתפק בדיבורים וכיבד את החרטה במעשים. שכן, הוא הסדיר את חובו לפקיד השומה, עוד לפני שהסדר הטיעון נחתם, ובכך חסך זמן ניכר לבית המשפט.


מאידך גיסא, למעשים היו תוצאות חמורות מבחינת רשויות המס והייתה להם ההשלכה על אינטרס הציבור באכיפה שוויונית של תשלום המסים. שכן, הסכומים הניכרים בחשבוניות הכוזבות שהנאשם מסר ללקוחותיו במשך שבע שנים, והביטוי שניתן להם בספרי העסק הביאו לגריעת ניכרת של כספים מהקופה הציבורית, בדרכי ערמה ותחבולה. לפיכך, נקבע שהנאשם פעל במטרה ברורה - להערים על רשויות המס, כדי לעשות רווחים לעצמו.


במקרה זה, ניכר ניגוד בין אישיותו החיובית של הנאשם, לבין פעולת המרמה בה נקט. בנסיבות אלה, משקל העבירות וחומרתן גבר על פני הנסיבות האישיות, למרות שהן היו נכבדות. לאחר מכן השופטת קבעה כי העונש שעתר לו הסנגור, היה מקל מידי ולא ענה על מכלול הנסיבות שהיו בפרשה. בסופו של יום, השופטת גזרה על הנאשם 20 חודשי מאסר, מהם 5 חודשי מאסר בפועל והיתר על תנאי. כמו כן, הושת עליו קנס בסך של 35,000 ₪.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.