www.what2do.co.il

הרשעת בועז דכי יונה, מנכ``ל חפציבה, במסגרת הסדר טיעון

דרגו את המאמר

הרשעת בועז דכי יונה, מנכ``ל חפציבה, במסגרת הסדר טיעון

השופט הרשיע את בועז יונה, שהיה מנכ"ל ובעלים של חברת הבנייה "חפציבה" בשורת עבירות מרמה לאחר הודאתו באישומים שיוחסו לו. לאחר ההרשעה, הצדדים טענו את טיעוניהם לעניין העונש וביקשו לכבד את הסדר הטיעון שהושג. אז, השופט דחה את קבלת ההחלטה למועד מאוחר יותר.


במקרה דנן, הצדדים הגיעו לידי הסדר טיעון בתיק. הנאשם הודה בכל עובדות כתב האישום במסגרת ההסדר והורשע בעבירות שיוחסו לו. על פי הנטען, הנאשם יזם פרויקטי בנייה שונים ואף הגדיל את מספר הפרויקטים של החברות בבעלותו. במסגרת זו, הוא שלח את ידו לכספים שלא היו אמורים להגיע לאותם פרויקטים והתעלם ממקור הכספים וההרשאה לשימושם. למעשה, הנאשם קיבל את הכספים מרוכשי דירות שנבנו על ידי חברת חפציבה בבעלותו. הכספים ניתנו מתוך הבנה שהם ישמשו למימון הפרויקט שבו נרכשה הדירה. אולם, הנאשם פעל למניעת הגעת הכספים לחשבונות שפוקחו על ידי הבנקים (לשם מניעת שימוש לרעה בכספים והבטחת זכותם של רוכשי הדירות).


יתרה מזאת, הוא הנחה אחרים לנהוג כך. לפי הנחיית הנאשם, עובדי החברות הציגו מצגי שווא לרוכשי הדירות בקשר לאופן הרישום שנדרש לגבי השיקים הבנקאים שנמסרו. למשל, העובדים הנחו את הרוכשים לרשום את השיק אך להימנע מלמלא את השורה "לפקודה", או שביקשו לרשום לזכות חשבון או שם אחר. הנאשם פעל באופן דומה גם בכספי הקופות הציבוריות בהן היה מעורב והעבירן לקופות פרטיות. על מנת להסוות פעולות אלו, הוא הקים מערך רישומים כוזבים וניהל מערכת כפולה של ספרי חשבונאות. בכך, הוא הגדיל את היקף פעילותו לאורך השנים ונטל על עצמו עוד פרויקטים. כתוצאה מכך, מספר הניזוקים גדל וגם היקף הנזק שנגרם.


עם קריסת חברת הבנייה של הנאשם, הוא ברח מהארץ וניסה להבריח נכסים. לאחר זמן מה הנאשם הוסגר לארץ על ידי איטליה. בשלב זה, הנאשם הודה בעבירות שיוחסו לו: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, רישום כוזב במסמכי תאגיד והברחת נכסים. הנאשם הורשע בביצוע עבירות אלו ולאחר מכן נשמעו טיעונים לעונש.


טיעוני הצדדים


המאשימה ביקשה להדגיש את חומרת מעשיו והיקף הנזק שנגרם לגופים שונים ולרוכשי הדירות. שכן, לא היה מדובר במשפחה אחת או שתיים, אלא למעלה מ-4,500 משפחות והיקף הנזק הוערך בעשרות מיליונים של שקלים. כמו כן, הודגש משך הזמן ועיתוי ביצוע העבירות. נטען כי הנאשם פעל באופן שיטתי ומשך כספים לפי שיקול דעתו ורצונו, תוך שהוא ראה בחברות השונות אמצעי למילוי צרכיו הכלכליים. בנוסף, הודגש שהנאשם היה מודע לאי החוקיות שהייתה במעשיו.


לבסוף, המאשימה ביקשה מבית המשפט לקבל את הסדר הטיעון לעניין העונש ולהשית על הנאשם את העונש שהוסכם, היות והוא איזן כראוי בין השיקולים לחומרא ולקולא. למעשה, המאשימה ביקשה להשית על הנאשם 7 שנות מאסר ופיצוי בגין 4 מיליון ₪.


מנגד, הנאשם טען כי מעשיו נבעו מהסתבכות עסקית וכי הוא האמין שיעמוד בהתחייבויותיו כלפי הרוכשים. הוא ראה בכל עסקיו מקשה אחת ללא הפרדה ולכן האמין שיוכל לכסות את החובות השונים. לדידו, קריסת החברה הייתה מיידית והפתיעה גם אותו.
בטיעוניו לעניין העונש, בא כוחו של הנאשם הדגיש את החרטה הכנה אותה הביע מרשו ואת נכונותו להיענש. מהרגע שהנאשם חזר ארצה, הוא שיתף פעולה באופן מלא עם המאשימה והודה בעובדות כתב האישום.

 

נטען כי הנאשם שילם מחיר על מעשיו עוד טרם החלטת בית המשפט, עקב קריסת עסקו ומשפחתו בעקבות הפרשה והפגיעה בתדמיתו ובכבודו בשל האירועים.


עוד נטען כי הסדר הטיעון גובש עת הנאשם היה כלוא באיטליה, והוא חתם עליו מבלי לבדוק את ראיות המאשימה או סיכוי הצלחתה ולפיכך, היה ראוי לזקוף זאת לזכותו. בא הכוח ביקש להבהיר כי מעשי הנאשם נעשו מתוך מניע לקיים התחייבויות ולא מתוך רצון להתעשר והיה מקום להתחשב בכך.

 

כמו כן, היו שיקולים אישיים שהיה ראוי לקחת בחשבון: הנאשם היה אדם נורמטיבי, מלח הארץ, ללא עבר פלילי ובעל משפחה למופת שנפגעה קשות. בסופו של דבר, בא הכוח טען כי ההסדר כפי שגובש היווה איזון ראוי בנסיבות העניין ומשכך בית המשפט התבקש לכבדו. אולם לבסוף, לאחר שמיעת מכלול הטיעונים, החלטת בית המשפט נדחתה למועד מאוחר יותר.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.