www.what2do.co.il

הלבנת הון וענישה במשפט הפלילי

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הלבנת הון וענישה במשפט הפלילי

הלבנת הון הינה עבירה חמורה ביותר אשר רשויות החוק הכריזו עליה מלחמת חורמה. ואכן, נוכח הישנותן של עבירות אלה, ניתן לראות החמרה משמעותית גם בגזרי הדין המוטלים על נאשמים המורשעים בהן. להלן מאמר העוסק בשיקולי הענישה בגין הרשעה בעבירות של הלבנת הון.

 

ראשית, עלינו להבין מהי הלבנת הון. חוק איסור הלבנת הון מגדיר את העבירות הנ"ל על בסיס האיסורים הקבועים בו. חוק זה נועד באופן עקרוני למזער ולהקטין את הנזק שעלול להיגרם לאוצר המדינה בעקבות הלבנת הון. כמו כן, מיותר לציין כי הלבנת הון מזיקה גם לאינטרס הציבורי ולכלכלתה של המדינה.

 

לדוגמא, הלבנת הון יכולה לבוא לידי ביטוי כאשר גורמים עברייניים מבקשים להתפרנס כתוצאה מביצוע העבירות והם מבקשים להלבין את הונם ולהפוך אותו לחוקי. כמו כן, הלבנת הון יכולה להיות גם ניסיון לעקוף תשלום מיסים או דיווח על חובות מסוימים. למשל, חברות רבות מבצעות הלבנות הון וזאת כאשר הן משתמשות בכספים מבלי לדווח עליהם (ועל כן הן אינן "מפרישות" לציבור את חלקו ברווח).

 

בכדי שיהיה ניתן לאכוף את חוק הלבנת ההון, נקבע כי מערכת הבנקאות ונותני שירותי מטבע חייבים לדווח על כל משיכה, הפקדה מעבר לסף מסוים. כמו כן, מוטל עליהם גם לדווח על פעולות יוצאות דופן וחריגות בחשבון בנק מסוים. לעיתים, הלבנת הון מבוצעת על ידי פלוני עבור אלמוני. במקרים אלה, כאשר קיים חשש של ניסיון לעקוף את חובת הדיווח, הבנק או נותן שירות המטבע צריך לדווח על כך לרשות.

 

כל ההוראות הנ"ל נקבעו בחוק במטרה להתמודד עם תופעת הלבנת ההון במדינה ולהביא את העבריינים לדין. כמו כן, מטרתן גם לשמש כגורם התרעתי כנגד עבריינים פוטנציאליים השוקלים לפעול בדרכים פסולות אלה.

 

חוק איסור הלבנת הון איננו מהחוקים הותיקים במדינה. מדובר בחוק חדש יחסית אשר בתי המשפט טרם התייחסו למלוא היבטיו ופרשנויותיו. לא אחת, צעירותו של החוק עמדה כסיוע לנאשמים שהוגשו כנגדם כתבי אישום בגין עבירות הלבנת הון. זאת מתוך טעמים כגון אי התאמת החוק בציבור, העדר מודעות בנוגע להוראות החוק, הימנעות מאכיפה חמורה של סנקציה ראשונית וכדומה. עם זאת, ובשל מורת הרוח הציבורית נוכח עבירות הלבנת הון, המגמה משתנה כל הזמן ולחומרה.

 

שיקולי הענישה המנחים את בית המשפט בבואו לגזור את דינו של אדם שהורשע בהלבנת הון מתייחסים למספר היבטים:

 

 1. נסיבותיו האישיות של הנאשם.
 2. אופן ביצוע העבירה.
 3. היקף הכספים שהולבנו.
 4. עבר פלילי מצידו של הנאשם.
 5. מקור הכספים אשר עומדים על הפרק (האם מקורם בעבירות פליליות?).
 6. הבעת חרטה מצידו של הנאשם.
 7. שיקולי שיקום.
 8. האינטרס הציבורי מול נסיבותיו של הנאשם.
 9. מצבו הכלכלי של הנאשם לאחר הרשעתו.
 10. הודאתו של הנאשם במיוחס לו.
 11. זכות הציבור לדעת.

 

מיותר לציין כי הרשימה שלעיל איננה רשימה סגורה. בכל מקרה בו בית המשפט נדרש להכריע באשר לגזר דין בגין עבירות הלבנת הון, שומה על השופטים להתייחס לסוגיה באופן פרטני. ואכן, מושכלות ראשונים הן כי הענישה הפלילית הינה תמיד אינדיבידואלית.

 

דוגמא לגזר דין - מאסר בפועל וקנס

 

בשנת 2009, בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר ארבע שנות מאסר בפועל על מאמן כדורסל לשעבר שהורשע בהלבנת הון. יודגש כי המאמן הורשע גם בעבירות של שיבוש הליכי משפט, שימוש במסמך מזויף והוצאת חשבונות מס פיקטיביות. נקבע כי מעשיו של הנאשם במקרה דנן נעשו במטרה ברורה - להעלים מיסים. בית המשפט גזר על הנאשם מאסר מאחורי סורג ובריח וקבע כי עליו לשלם קנס בשיעור של 300,000 שקלים.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.