www.what2do.co.il

מאסר על תנאי על קצביה בגין מכירת בשר שהכיל מים ותנאים תברואתיים לקויים

דרגו את המאמר

מאסר על תנאי על קצביה בגין מכירת בשר שהכיל מים ותנאים תברואתיים לקויים

הסדר טיעון לא סביר בעבירות של עסק הנוגעות לבריאות ותברואה

 

בעסקת טיעון בין המדינה לנאשמים, בדרך כלל הנאשם מודה בביצוע העבירות בהן הוא הואשם, או עבירות פחותות בחומרתן, והמדינה מסכימה על העונש שייטען בפני בית המשפט. כאשר העניין מגיע לאישורו של בית המשפט, יש לו סמכות לחרוג מהעונש המוסכם במידה והוא מתרשם כי העונש שהוסכם עליו הינו חסר כל פרופורציה לעונש המקסימאלי ולנסיבות העניין. כפי שנראה להלן, יש גם מקרים בהם בתי המשפט בהחלט מיישמים הוראה זו, ואינם מאשרים את גזר הדין המוסכם אלא מחמירים עימו.


הנאשמת במקרה זה הייתה בעלים של חנות לממכר בשר בתל אביב. במסגרת עסקת הטיעון, הנאשמת הורשעה בכך שבחודש מרץ 2007 מכרה בשר שכמות המים שבו עלתה על המותר על פי החוק. כחצי שנה לאחר מכן, נמצא כי העסק אותו הנאשמת ניהלה סבל מתנאים תברואתיים ירודים.

 

הסדר הטיעון כלל גם הסכמה בין הצדדים כי העונש שהמאשימה תבקש להטיל על הנאשמת יהיה קנס בסך 9,000 ₪. במקרה זה, בית המשפט נדרש לאשר את הסדר הטיעון ובעיקר את העונש. כפי שנראה להלן, בית המשפט סירב לעשות כאמור וזאת בנימוק שהעונש "לא איזן את מכלול האינטרסים הרלבנטיים".


החלטת בית המשפט


בית המשפט ציין כי ההסדר שהושג בין הצדדים היה בלתי סביר ולא איזן כראוי בין האינטרסים השונים. אומנם בתי המשפט נוהגים לכבד הסדרי טיעון סבירים, אך הסדר הטיעון הוא אף פעם לא סוף פסוק. בית המשפט צריך לבחון כל מקרה לגופו, ולבדוק האם ההסדר חורג ממדיניות הענישה הראויה.


ענישה ראויה היא ענישה אשר יש בה כדי להגשים את מטרות המחוקק. כדי שהעונש יהיה בעל משמעות מחנכת ומרתיעה, עליו להיות פרופורציונאלי לזה הקבוע בחוק. במקרה זה, עונשי המקסימום הקבועים בחוק חרגו באופן בלתי סביר מהמוסכם בין המאשימה לנאשמת. העונש המקסימאלי על הטעיית צרכן מהותית עומד על שנת מאסר ו- 182,000 ₪. העונש המקסימאלי על הוספת מים לבשר עומד על שנת מאסר.


העבירות אותם הנאשמת ביצעה היו עבירות קשות מאוד לגילוי מצד אחד, אבל פוגעות בצורה קשה מאוד בצרכנים מן הצד השני. למרות זאת, בית המשפט ציין כי היה צריך גם להתחשב בנסיבותיה האישיות של הנאשמת. בית המשפט נתן משקל גם לעברה הנקי של הנאשמת ועל כך שהיא הודתה בביצוע העבירה והצהירה כי היא השקיעה כספים ושיפרה את תברואת העסק. לכן, בית המשפט החמיר יחסית לעונש המוסכם אבל לא בהרבה. הוא גזר על הנאשמת קנס של 12,000 ₪ ומאסר על תנאי.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.