www.what2do.co.il

גזר דין לעובד מדינה אשר ביצע שורה של עבירות כלכליות

דרגו את המאמר

גזר דין לעובד מדינה אשר ביצע שורה של עבירות כלכליות

גזר דין בגין עבירות כלכליות של עובד מדינה

 

עבירות כלכליות מצד עובדי מדינה אשר "עושקים" את הקופה הציבורית הן בהחלט מקוממות במיוחד. זאת בעיקר לאור הקלות היחסית המאפשרת את ביצוען מול "הרווח הרב" הצומח לעבריינים. לפיכך, בתי המשפט נוטים להחמיר את העונשים אשר הם משיתים על עבריינים מסוג זה (וכך גם הסדרי הטיעון אליהם מגיעה הפרקליטות עם הנאשמים). להלן דוגמא למקרה כאמור.


הנאשם במקרה זה הורשע בעקבות הודאתו בכתב האישום המתוקן. כתב האישום הכיל עבירות של גניבה בידי מנהל, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירה של הלבנת הון אסורה. על פי עובדות כתב האישום המתוקן, הנאשם שימש במשך חמש שנים כמנהל אגף הכספים בהסתדרות העובדים הלאומית, וזאת במקביל להיותו יו"ר עמותת נילי.


במסגרת עבודתו הנאשם היה כפוף למי ששימש בזמנו כיו"ר הסתדרות העובדים הלאומית, ח"כ אברהם הירשזון. כמו כן, במסגרת תפקידו, הנאשם היה אמון על העניינים הכספיים והיה בעל זכות חתימה בחשבונות. למעשה, האחרון משך כסף בשווי של מיליוני שקלים והעביר כסף מזומן לאברהם הירשזון בהזדמנויות רבות. כספים נוספים הועברו על ידי הנאשם לאחיו שהיה מכור להימורים. נוסף לכך, הנאשם לקח שתי הלוואות מתושבי צרפת בכדי לממן את השתתפותו של הירשזון בבחירות מקדימות. את ההלוואות, הנאשם החזיר באמצעות שיקים של הסתדרות העובדים.


לפי העובדות בכתב האישום בו הוא הודה, הנאשם גנב באמצעות ביצוע העבירות סך של 10,000,000 ₪ כאשר 2,000,000 ₪ הוא העביר לח"כ הירשזון, 6,000,000 ₪ העביר לידי אחיו ונטל לכיסו 160,000 ₪. כעת, בית המשפט נדרש לגזור את עונשו, כאשר ברקע עמד הסדר הטיעון בין הנאשם והפרקליטות. בהסדר הטיעון נקבע כי הפרקליטות תבקש מבית המשפט לגזור על הנאשם עונש של 4 שנים, מתוכם שמונה חודשים מאחורי סורג ובריח.


הכרעת בית המשפט


על פי כתב האישום, בית המשפט ציין כי הנאשם גזל סכומי כסף רבים מהקופה הציבורית. הוא השתמש במיומנויותיו ובתפקידו כדי לגנוב מיליוני שקלים בדרך של מרמה וזיוף. "עבריינים שעושקים את הקופה הציבורית ראויים לענישה מחמירה, וזאת בעיקר לאחר שהם מבצעים את העבירות במשך שנים רבות", נקבע בגזר הדין. למרות זאת, יש לציין כי הנאשם לא התעשר מכספי הגניבה ורוב רובם של הכספים הועברו לח"כ הירשזון ואחיו של הנאשם.

 

ניתן גם לציין את שיתוף הפעולה של הנאשם עם רשויות החקירה, שקידמו את מהלך החקירה ועזרו לבירור וליבון הסוגיה, כמו גם להפללתם של חשודים נוספים. לכן, בית המשפט הגיע למסקנה כי העונש המוסכם, למרות שהוא "נטה לטובתו של הנאשם", היה סביר בנסיבות העניין. על הנאשם נגזר עונש של 4 שנים ושמונה חודשים לריצוי בפועל, 23 חודשים מאסר על תנאי וחילוט הכספים שנתפסו אצלו בגובה 69,193 ₪.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.