www.what2do.co.il

עסקת טיעון למנכ``ל דורגז בגין עבירות על דיני הגבלים עסקיים

דרגו את המאמר

עסקת טיעון למנכ``ל דורגז בגין עבירות על דיני הגבלים עסקיים

עבירות על דיני ההגבלים עסקיים הינן עבירות כלכליות חמורות. בעבירות מסוג זה האנשים יוצרים הסדרים כובלים או קרטלים בצורה כזו שממקסמת את רווחיהם על חשבון הצרכנים והתחרות החופשית. המחוקק רואה בחומרה רבה את ביצוע העבירות, ולכן קבע כי בשל ביצוע העבירות ניתן לאסור את העבריינים לתקופות משמעותיות, כל זאת בנוסף לקנסות כספיים משמעותיים.


הנאשם במקרה זה היה מנכ"ל חברת דורגז, אשר הורשע על סמך הודאתו במסגרת עסקת טיעון. העבירות בהן הוא הורשע היו עבירות על חוקי ההגבלים העסקיים, כאשר הוכח שחברות הגז יצרו קרטל שפגע בצורה קשה בצרכני הגז הביתיים והתעשייתיים. במסגרת הסדר הטיעון, הוסכם בין המאשימה לבא כוחו של הנאשם כי המדינה תעתור לעונש של 4 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי של 12 חודשים וקנס כספי של 950,000 ₪. כעת בית המשפט נדרש לדון בגזר דינו של הנאשם ולהחליט האם לאשר את הסדר הטיעון, אם לאו.


טיעוני בא כוח הנאשם


עורך דינו של הנאשם ביקש מבית המשפט לאשר את הסדר הטיעון. הוא תיאר את הנאשם כבן לניצולי שואה ואב לשלושה ילדים. הנאשם שירת בחיל הים במשך 17 שנה והשתחרר בדרגת סגן אלוף. כמו כן, הוצגו בפני בית המשפט מכתבים של מפקדי חיל הים אשר שיבחו את הנאשם על תרומתו הגדולה לביטחון ישראל. בא כוחו של הנאשם ביקש מבית המשפט להתייחס גם לכך שמרשו הודה בביצוע העבירה אף קודם להסדר הטיעון.


דבריו של הנאשם


הנאשם בחר לדבר בפני בית המשפט בטרם זה יגזור את דינו. הוא הביע צער וחרטה על העבירות בהן הורשע ונטל אחריות מלאה על מעשיו. למרות זאת, הוא ציין כי תחושת הצדק נפגעה כאשר המאשימה האשימה אותו בכך שלקח לו זמן להודות במעשים. לטענתו, אין זה נכון ונוהלו זמן רב בין הצדדים מגעים לעשות אותו עד מדינה, אבל מגעים אלו נכשלו.


בסופו של דבר, אדם אחר נהיה עד מדינה ולטעמו, הוא קיבל עונש חמור מאוד בשל מעשיו. הנאשם ביקש מבית המשפט לאשר את הסדר הטיעון כדי שהוא יוכל לרצות אותו בחודשים הקרובים ולהתחיל לשקם את חייו לאחר מאסרו.


גזר דינו של בית המשפט


בית המשפט קבע כי הנאשם הורשע בעבירות חמורות מאוד, עבירות שמצדיקות עונש מוחשי ומרתיע. הנאשם שימש מנכ"ל חברת דורגז ואף דירקטור ולכן היה לו חלק נכבד בביצוע העבירות. מנגד, בית המשפט קבע כי יש לקחת בחשבון שעבר זמן רב מאז ביצוע העבירות, ולא ניתן להתעלם מתרומתו הרבה של הנאשם בעת שירותו בחיל הים. לאור מכלול השיקולים, נראה שהעונש המוסכם שכולל מאסר ממשי בבית סוהר, קנס משמעותי ופסילתו מלהתמנות כדירקטור בחברה ציבורית, היה סביר בנסיבת העניין. לפיכך, בית המשפט אישר את העונש המוסכם ודן את הנאשם לארבע חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי ותשלום קנס של 950,000 ₪ בעשרים וארבעה תשלומים חודשיים.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.