www.what2do.co.il

גזר דין למנהלה לשעבר של חברת אלקטריק יורו בעבירות מס

דרגו את המאמר

גזר דין למנהלה לשעבר של חברת אלקטריק יורו בעבירות מס

גזירת מאסר על תנאי על עבריין מס


חברה העוסקת בשיווק מוצרי אלקטרוניקה ומנהלה הפעיל, נאלצו להתמודד עם כתב אישום אשר הוגש כנגדם בגין עבירות לכאורה לפי חוק מע"מ. העבירות במקרה דנן היו עבירות אשר עניינן בסוגיות שונות של דוחות תקופתיים.

 
לאחר משפט הוכחות, הנאשמים הורשעו במיוחס להם בכתב האישום. בהכרעת הדין נקבע כי לאור מעמדו של הנאשם כמנהלה הפעיל של החברה, הייתה מוטלת עליו חובה לעמוד בהתחייבויות הכרוכות בניהול החברה. הדברים נגעו לסוגיות כגון הגשת הדוחות התקופתיים במועד הקבוע בחוק, ניהול הספרים כדין, ותשלום המס המגיע בגין הדוחות המדוברים (וזאת לפי חוק המע"מ). על כן, בית המשפט מצא את הנאשם אחראי לכל המחדלים של החברה בתקופה המדוברת. יש להדגיש כי הנאשם, במהלך חקירתו וטרם הרשעתו, הסדיר את מחדלי החברה ושילם את מלוא הסכום הדרוש.
 

אי לכך, התביעה הייתה מוכנה להסתפק רק במאסר על תנאי ולא להתעקש על מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. עם זאת, התביעה ביקשה להשית על הנאשם גם קנס כספי משמעותי. נטען כי קנס זה, בשילוב עם המאסר על תנאי, היה צריך "לשקף את חומרתם של המעשים". כמו כן, התביעה טענה כי הנאשם - חרף ידיעתו בדבר מחדליו - בחר לנהל הליך משפטי ארוך עד תום.


הסנגור ביקש להציג מספר שיקולים לזכותו של הנאשם:

 

  1. הנאשם פרע את החוב ושילם את הסכומים הדרושים.
  2. מדובר באדם מבוגר אשר במשך שנים התקיים כאיש עסקים מכובד שלא דבק בו רבב.
  3. ניתן להסתפק בענישה "מתונה" הצופה את פני העתיד.
  4. הודגשה אישיותו החיובית של הנאשם.


גזר הדין ושיקוליו


בית המשפט ציין בתחילת גזר הדין כי אין להקל ראש בעבירות הכספים והמיסים בהם הורשע הנאשם. הודגש כי מדובר בעבירות אשר חוק העונשין מגדיר את חלקן כ"פשעים" ולא בכדי. בית המשפט מצא משנה חומרה נוסף לכך שהעבירות לא בוצעו באופן חד פעמי אלא התפרסו על פני מספר חודשים. חרף חקירותיו של הנאשם ברשויות מע"מ בחודשים אלה, הנאשם המשיך להתנהל בניגוד לחוק.


בית המשפט הוסיף כי גילו וניסיונו של הנאשם רק הוסיפו אש למדורה. לא היה מדובר בבחור צעיר אשר היו אלה עסקיו הראשונים. הנאשם פעל שנים רבות כאיש עסקים והוא היה מודע היטב לחשיבות העמידה בנהלים ובהוראות החוקים הרלבנטיים.


שיקולים לקולא מביאים למאסר על תנאי


עם זאת, וחרף הטיעונים הקשים לעונש מחמיר, בית המשפט מצא לנכון להקל מעט על הנאשם. נקבע כי למרות שמדיניות הענישה בנוגע לעבירות מיסים הינה חמורה, וחרף מצוותם של בתי המשפט להיאבק ביחד עם גורמי האכיפה בסוגיות כגון דא, בית המשפט קבע כי היו במקרה הנ"ל "שיקולים לא מעטים" שהטו את כף המשפט לזכותו של הנאשם דווקא.


ראשית, הודגש כי מדובר באדם מבוגר בשנות ה-60 לחייו. כמו כן, בית המשפט קבע כי למרות שהנאשם החזיק בחברות רבות, ועשה חיל בעולם העסקים, מעולם לא דבק בו רבב והוא התנהל באופן ראוי וחוקי במשך עשרות שנים. יתרה מכך, נוכח תפקידו הרם של הנאשם, בית המשפט הסכים עם הסנגור כי עצם העמדתו לדין והרשעתו היו כ"ענישה וקלון" עבור הנאשם. כמו כן, הודגש כי למרות שלא הייתה זו פעולה אחת, הדברים נמשכו זמן קצר בלבד. ניתנה גם התייחסות לכך שהנאשם הכיר במעשיו והסדיר את החוב. בסופו של היום, נגזרו על הנאשם שמונה חודשי מאסר על תנאי, ותשלום קנס בסך 5,000 שקלים.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.