www.what2do.co.il

עבודות שירות לאדם שהורשע בייבוא חיות לארץ ללא רישיון

דרגו את המאמר

עבודות שירות לאדם שהורשע בייבוא חיות לארץ ללא רישיון

לצורך ייבוא בעלי חיים מחו"ל נדרש רישיון מיוחד. לא בקלות ניתן להשיג רישיון מסוג זה, במיוחד כאשר מדובר על בעלי חיים אקזוטיים. כפי שנראה להלן, מי שמנסה להבריח לארץ בעלי חיים ללא רישיון, עשוי לא רק למצוא עצמו ללא בעלי החיים אלא אף לעמוד לדין פלילי ולהישלח למאסר.


הנאשם במקרה זה הועמד לדין בגין ייבוא של שלוש חבילות דואר שהכילו בגדים, ובתוכן החביא הנאשם מספר בעלי חיים זוחלים. כל בעלי החיים היו חיות בר מוגנות על פי החוק ובהם: 21 נחשי פיתון, 5 צבים, 6 שממיות נמר, 7 צבי צוואר נחש, 2 שממיות מניפתיות, 1 פיתון לבן שפה, 1 לטאת כוח צהור ו-1 פוחלץ של ראש כריש. חשוב לציין כי החבילות היו ממוענות לאנשים שונים שלא ידעו כלל על ניסיונותיו של הנאשם לבצע את ההברחה.


חיות הבר התגלו בעקבות בדיקה שנערכה בדואר החבילות. לאחר שהחבילות נפתחו, התגלה שמספר חיות נפטרו כתוצאה מתנאי המשלוח. הנאשם הודה במסגרת עסקת טיעון והורשע בעבירות על פי פקודת המכס, פקודת הייבוא והיצוא וחוק הגנת חיות הבר. כעת, הגיע השלב לגזור את דינו של הנאשם.


עמדת תסקיר המבחן


בתסקיר המבחן שהוגש לבית המשפט נמסרו פרטים על נסיבותיו האישיות של הנאשם. מן התסקיר עלה כי הנאשם הוא בן למשפחה נורמטיבית אשר חווה משברים שונים על רק אישי וחברתי. העבירות אותן הוא ביצע נעשו בסיום מספר שנות שהות בתאילנד ולפני שהוא שב לישראל. הוא הגדיר עצמו כאוהב בעלי חיים וחש צער עמוק וחרטה על מעשיו. קצינת המבחן המליצה על ענישה במסגרת חינוכית ושיקומית, ועונש שיחזק את הדימוי העצמי של הנאשם.


הטיעונים לעונש


כתב האישום הוגש בשיתוף פעולה בין רשות המיסים ורשות הטבע והגנים. באי כוחה של רשות המיסים הפנו את תשומת ליבו של בית המשפט לחומרת המעשים שכללו החבאת כמות עצומה של חיות בתוך ערימת הבגדים ושליחת החבילות לנמענים שלא ידעו על כך ולא נתנו לו את רשותו. התנאים בהם שהו בעלי החיים היו מחפירים ואף גרמו למות חלקם. באי כוחה של רשות הטבע והגנים ציינה כי הנאשם פגע באינטרס הציבור בדבר השמירה על חיות הבר ועל כן, נדרשת ענישה מרתיעה ומשמעותית.


הסנגור לעומתם, התמקד מטבע הדברים בנסיבותיו האישיות של הנאשם. הצער והחרטה שחש הנאשם, בעיקר עקב העובדה שהוא אוהב חיות ומטפל בהם רוב ימי חייו, צריכים להשליך על העונש ותומכים בענישה מקלה. לטעמו, יש להסתפק בענישה מרתיעה לעתיד, במידה וישוב למעשיו.


גזר דינו של בית המשפט


בית המשפט ציין כי הוא היה צריך למצוא במקרה זה את המשקל הראוי בין השיקולים השונים, ולגזור מתוכם את עונשו של הנאשם. על פי הנתונים היבשים, מדובר באדם בן 37 ששירת שירות צבאי מלא והוערך על כך לחיוב. לכן, נקבע כי יש לשקול בזהירות את השיקולים להחמיר אל מול אלו המקלים. מחד גיסא, הנאשם הבריח בעלי חיים מוגנים בניגוד לחוקי הייבוא. מספרם הגדול כמו גם התנאים הקשים בהם החביא אותם, יצרו סכנה פוטנציאלית לבריאות הציבור ובריאותם של בעלי החיים עצמם. מאידך גיסא, הנאשם הודה בעבירות שיוחסו לו בהזדמנות הראשונה שהייתה לו. ניתן עוד להוסיף כי מהתסקיר עולה שהנאשם אוהב בע"ח וחש צער רב על מותם.


בית המשפט ציין כי המקרה עורר שאלות קשות בנוגע לאהבתו האמיתית של הנאשם לבעלי החיים, לאור התנאים הקשים בהם הוא ניסה להבריחם. לכן, הוא גזר על הנאשם 7 חודשי מאסר כאשר מתוכם 3 חודשים לריצוי בפועל והשאר על תנאי.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.