www.what2do.co.il

גזר דין בעניין סחר בתקליטורים מזוייפים

דרגו את המאמר

גזר דין בעניין סחר בתקליטורים מזוייפים

גזר דין מקל לסוחר תקליטורים מזויפים


בעל בסטה בשוק הכרמל בתל אביב, נתפס כאשר ברשותו אלפי תקליטורים מזויפים. מדובר במוצרים אשר זכויות היוצרים שלהם שייכות באופן בלעדי וחוקי לפדרציה. הנאשם הודה בעובדות כתב האישום והורשע בהצגה לצורכי מכירה ובמכירה של עותקים מפרים.


הנאשם במקרה דנן היה אדם בעל עבר פלילי עשיר. רישומו הפלילי היה "מעוטר" היטב בעבירות סמים, עבירות רכוש ועבירות הנוגעות להפרת זכויות יוצרים. התביעה ביקשה להטיל על הנאשם מאסר על תנאי וקנס משמעותי, זאת נוכח כמות המוצרים המפרים שנתפסה והעבר הפלילי.


ההגנה הציגה את הנאשם כקורבן חברתי אשר הינו אדם חסר כל, דר רחוב המתגורר באזור השוק. הנאשם טען כי הוא הסכים למכור דיסקים מזויפים נוכח "מציאותו הכלכלית הקשה". כמו כן, הודגש כי במקרה דומה אשר נידון בעניינו של הנאשם, במסגרת עבירות דומות שבוצעו על ידו, בית המשפט נמנה מלקנוס אותו והוחלט על מאסר על תנאי בלבד.
הסנגור טען כי בית המשפט היה צריך לשאוף לאחידות בהחלטותיו ואף במקרה זה להסתפק במאסר על תנאי.

 

כמו כן, הסנגור הוסיף כי "ראוי שמשטרת ישראל לא תסתפק בהעמדה לדין של החלשים בשרשרת ותביא לדין את האחראים העיקריים לעבירות, הלוא הם הסוחרים הגדולים ובעלי הדוכנים". הסנגור הדגיש כי מרשו עסק במכר רק בשל היותו מחוסר כל. הואיל וכבר מוטל על הנאשם מאסר על תנאי, ההגנה טענה כי ניתן להסתפק במאסר על תנאי נוסף, בתנאים מתונים.


נקיטת גישה מחמירה כלפי זייפנים


בתי המשפט בישראל אינם נוטים להקל ראש בעבירות אשר קשורות בזכויות יוצרים. בפסק הדין הובאה דוגמא של מקרה בו נער בן 19 נשפט על עבירות של מכירת דיסקים מזויפים. בית משפט השלום הרשיעו, וגזר עליו עבודות שירות וקנס כספי. הנאשם הגיש ערעור על עצם הרשעתו, וביקש כי לבטל את ההרשעה. הנאשם טען כי הוא בחור צעיר אשר הרשעה פלילית עלולה לפגוע בסיכויים שלו להשתלב בשוק העבודה בעתיד. הערעור נדחה. בית המשפט המחוזי הותיר את ההרשעה על כנה. בהכרעתו, בית המשפט ציין כי הפגיעה בזכויות היוצרים הפכה בשנים האחרונות למכת מדינה. אי לכך, שומה על הרשויות למגר אותה.


כאמור, במקרה דנן מדובר בנאשם אשר הורשע בהתאם להודאתו. חומרת העבירה המדוברת קיבלה משנה תוקף נוכח הרשעותיו הקודמות והרבות של העומד לדין. בית המשפט החליט שלא להטיל על הנאשם קנס כספי, וזאת נוכח מצבו האישי ונסיבותיו הכלכליות. הוחלט ללכת בנתיב של הכרעת הדין הקודמת ולגזור על הנאשם מאסר על תנאי בלבד.


בית המשפט קורא לאכיפה שונה של החוק


בשולי גזר הדין בית המשפט ראה לנכון להצטרף לדעת ההגנה, בקשר לדרך שבה המשטרה בוחרת לאכוף את החוק. "על ידי תפיסת החוליה האחרונה בשרשרת הזיוף, אשר הינה במקרה זה ובמקרים רבים אחרים החוליה החלשה ביותר, המשטרה בעצם לא עושה די למיגור העבירה הכלכלית, שפגיעתה בבעלי הזכויות החוקיים קשה מאוד", צוין בגזר הדין.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.