www.what2do.co.il

זיכוי מאשמה של ניהול חשבוניות פיקטיביות

דרגו את המאמר

זיכוי מאשמה של ניהול חשבוניות פיקטיביות

השופט זיכה מכל אשמה אדם שהואשם כי ניהל חשבוניות פיקטיביות והערים על רשויות המס. השופט ביסס טענתו על העובדה שהנאשם לא הפר את החוק בפעולתו, אלא היה זה שותפו לעסק. הנאשם לא ידע ולא יכול היה לדעת על מעשה המרמה, ולכאורה, לא ניתן היה לראות בפעולתו עבירה פלילית.

 

במקרה דנן, הנאשם פתח עסק למתן שירותי שליחויות יחד עם אדם נוסף. העסק נרשם כעוסק מורשה על שם הנאשם בלבד, אך השותף השני היה בעל השליטה בעסק, מאחורי הקלעים. הנאשם, שהיה אז בחור תמים וצעיר כבן 22, שימש כ"חומר ביד היוצר".

 

בעסק שהוקם, חשבון הבנק נפתח על שמו של הנאשם והוא שחתם על השיקים. את הוראות הניהול קיבל מהשותף השני. בחברה עבדו שבעה שכירים ושליחים שהועסקו על ידי חברת שליחויות אחרת שהייתה בשליטת השותף השני. האישום שיוחס לנאשם היה ניכוי תשומות שלא כדין, על פי חשבוניות שסיפק לו שותפו, מהחברה השנייה בבעלותו. לטענת המאשימה, חשבוניות אלו היו "פיקטיביות" והנאשם, ביודעין ובמטרה להתחמק ממס, ניכה את התשומות בדו"חות המע"מ של החברה, בסכום כולל של 248,580 ₪.


דיון והכרעה


השופט ציין כי השותף השני בעסק הודה בכתב האישום שייחס לו ביצוע עבירות מס והוצאת חשבוניות פיקטיביות במטרה להתחמק מתשלום שומת מס. אולם, בטרם נגזר דינו, נעלם. עם זאת, הודאותיו בחקירות שימשו כראייה במשפט דנן ותמכו בגרסת הנאשם, לפיה לא ביצע כל עבירה.


השופט קבע שמהראיות והעדויות בתיק הצטיירה תמונה ברורה שתיארה את המעשים הפלילים של השותף השני בעסק, אשר ניהל בפועל את החברה והורה לנאשם למשוך שיקים לזכות חברות, ושלשלו לכיסו הפרטי את הסכומים שנמשכו.

 

המאשימה טענה כי הנאשם ידע על תוכניתו של שותפו וסייע לה. עם זאת, השופט פסק כי המאשימה לא עמדה בנטל ההוכחה של טענה זו. כל טענותיה היו משוללות בסיס עובדתי ונסתרו. מנגד, מעדותו של הנאשם הצטיירה תמונה של בחור צעיר, חסר כל הבנה עסקית, שהופעל על ידי שותף צללים. השופט קיבל את גרסת הנאשם לפיה לא ידע על תוכניתו האמיתית של שותפו, שלא שיתף אותו במעשיו. השופט הדגיש כי על מנת לעמוד בנטל הוכחת ידיעת והסכמת הנאשם לכל מעשי השותף, היה צורך בראיות של ממש. ראיות אלו לא היו בנמצא במקרה דנן.

 

עם זאת, השופט קיבל את טענת המאשימה לפיה לא היה זה ראוי ונכון שהשותף השני ניהל ושלט בשני עסקים זהים, תוך העסקת חברה אחת כקבלן משנה של החברה השנייה. משכך, המאשימה טענה כי היה צריך לראות בשני העסקים כאחד, ושלא היה מקום להוציא חשבוניות שלא שיקפו עסקה של ממש. עם זאת, השופט קבע שכל עוד לא הוכחה קנוניה או קשר פלילי, וכל עוד היה מדובר בשתי חברות בעלות ישויות עסקיות ומשפטיות שונות, לא היה ניתן להשמיע טענה כי הפעולה הנאשם עשה לא הייתה לגיטימית. לאור האמור לעיל, השופט זיכה את הנאשם מכל אשמה.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.