www.what2do.co.il

הרשעת בוחן רכב בעבירות שוחד ומאסר בפועל

דרגו את המאמר

הרשעת בוחן רכב בעבירות שוחד ומאסר בפועל

הטלת עונש מאסר על עובד ציבור שנטל שוחד בגובה 1,000 שקלים


במסגרת הסדר טיעון, הנאשם דכאן הורשע בארבע עבירות שוחד. מדובר בעבירות אשר בוצעו כאשר הנאשם היה בוחן רכב שרשות הרישוי הסמיכה לבצע בדיקות רכבים. מדובר בבדיקות אשר במסגרתן הבוחן צריך לבדוק האם נתקיימו ברכב כל התנאים אשר נקבעו על ידי רשות הרישוי מבחינת תקינותו. כעת, ורק אם הרכב עובר בהצלחה את הבדיקה, הבוחן מנפיק לו רישיון.


עובד מחלקת התברואה בעיריית תל אביב פעל גם בתור 'מאכר' בתחום מבחני רישוי. העובד נהג מדי יום, ובמשך כשנה, לפקוד את המכון לשם העברת רכבים שונים את מבחן הרישוי השנתי. האחרון עשה זאת בעבור בעלי רכבים אשר זהותם לא ידועה. תמורת שירותיו הוא גבה כ-250 ש"ח לרכב. בכדי לייעל ולזרז הליכים, העובד פנה לבוחני הרכב במסלול בכדי לברר אודות הליקויים ברכב. בסיטואציות "בעייתיות" הוא הבטיח לבוחנים כי במידה והם יתעלמו מהליקויים הוא ישלם להם 50 שקלים פר ליקוי. עם הנפקת הרישיון לרכב, העובד נפגש עם הבוחנים ושילם להם כמוסכם.


לפי כתב האישום, ב-15-20 הזדמנויות שונות, העובד שיחד את הנאשם. בחלק מהמקרים הנאשם התנה את הסכמתו בכך שהעובד יציג בפניו אישור בדבר תיקון הליקוי. חשוב להדגיש כי הנאשם הסתפק בבדיקת המסמכים אודות התיקון. דהיינו, הוא לא בדק כי הליקוי אכן תוקן בפועל. בחלק מן המקרים, הנאשם הנפיק רישיון ללא שהוא התנה זאת בתיקונו של הליקוי.


התכלית הציבורית באיסור נטילת שוחד


עבירת השוחד הינה עבירה אשר פוגעת בעובדי הציבור באופן קשה. בפסיקה הוכרו שלושה ערכים עיקריים אשר האיסור בנטילת שוחד מגן עליהם: טוהר המידות של פקידי הציבור, פעילותו התקינה של המנהל ואמון הציבור במערכת השלטונית.
דהיינו, מעשה שוחד הינו מעשה חמור מאין כמוהו אשר יש בו כדי לנגוס בתשתיתו של המבנה החברתי ולפגוע באמון הציבור. תכלית החוק האוסר על שוחד הינה כפולה: מצד אחד, להרתיע עובדי ציבור מפני שיתוף פעולה עם מעשי שוחד, ומאידך להרתיע אזרחים מפני הדחתם של עובדי ציבור לדבר עבירה.


העונש המקובל בפסיקה על עובדי ציבור אשר נוטלים שוחד הינו מאסר בפועל


עובדי הציבור מחויבים, מתוקף מעמדם, לפעול בשוויון, בניקיון כפיים וללא אפליה. עובדים אלה צריכים לפעול כאשר עניינו של הציבור בלבד ניצב לנגד עיניהם. עליהם לזכור אפוא כי הציבור היה זה אשר הפקיד בידיהם את סמכויותיהם הרבות. זאת ועוד, הלכה פסוקה היא עובדי הציבור גם קובעים נורמות התנהגות חברתיות. למשל, בקבלת החלטות אופרטיביות. על כן, הם צריכים לנהוג ללא רבב וללא דופי. במקרים בהם עובדי ציבור נגועים בניגוד עניינים, הרי שהדבר עלול לפגוע אנושות באמון הציבור בהם.


הנאשם במקרה דנן היה עובד ציבור אשר הוסמך על ידי המדינה לבחון ליקויים ברכבים אחת לשנה. המטרה הינה ברורה - לקבוע האם הרכב תקין ובטיחותי, אם לאו. אי לכך, בית המשפט קבע כי אין ספק שהאינטרס הציבורי שהופר במקרה דנן היה אינטרס "כבד משקל". מבחינת המקרה הספציפי, בית המשפט הדגיש כי מעשיו של הנאשם נמשכו על פני למעלה משנה והדבר לימד כי הנאשם הפך את השוחד והבדיקות ה"חפיפניקיות" ל"דפוס התנהגות".

 

מבחינה משפטית, הנאשם התעלם לחלוטין מהאמון אשר ניתן בו על ידי הציבור מכוח תפקידו הציבורי. יתרה מכך, הנאשם פעל כאמור תוך כדי שהוא מקבל לכיסו "סכומי כסף זעומים בלבד". בית המשפט קבע כי יש לגזור על הנאשם מאסר בפועל למשך 12 חודשים, ושנה מאסר על תנאי למשך שלוש שנים.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.