www.what2do.co.il

סניגור ציבורי בהליך פלילי – מי זכאי לייצוג על ידי הסניגוריה הציבורית?

דרגו את המאמר

סניגור ציבורי בהליך פלילי – מי זכאי לייצוג על ידי הסניגוריה הציבורית?

הסניגוריה הציבורית היא יחידה במשרד המשפטים, הפועלת למען מתן סיוע משפטי ללא תשלום לנאשמים ולעצורים הזכאים לכך, כמו: קטינים, חסרי אמצעים ואנשים בעלי מוגבלות פיזית או נפשית.

 

על פי החוק, כל עצור, חשוד או נאשם בפלילים רשאי להיות מיוצג על ידי עורך דין. במקרים מסוימים עומדת הזכות לייצוג על ידי הסניגוריה הציבורית, והמדינה מממנת סניגור ציבורי שהוא עורך דין המייצג חשודים, עצורים, או נאשמים בהליך פלילי.

 

הסניגור הציבורי מעניק לזכאים ייצוג משפטי בכל שלבי ההליך הפלילי, כולל: מתן ייעוץ לחשודים ולעצורים במהלך חקירה משטרתית, ייצוג באולמות מעצרים, הגשת בקשות למעצר עד תום ההליכים, ייצוג בשלבי בירור האשמה, טיעון לעונש והגשת ערעורים. סעיף 18 לחוק הסניגוריה הציבורית קובע מי זכאי לקבל ייצוג משפטי על ידי הסניגוריה הציבורית, כאשר הזכאות משתנה בהתאם לסוג ההליך, חומרת העבירה ומצבו הכלכלי של המבקש.

 

כאשר מדובר בעצורים ואסירים, הזכאות ניתנת לעצור לצורכי חקירה שהוא חסר אמצעים, למי שהוגשה נגדו בקשה למעצר עד תום ההליכים, לקטין שעצור בגין עבירות נוער ולאסיר שהוחלט למנות לו סניגור בדיון בפני ועדת השחרורים לאסירים. כאשר מדובר בנאשמים, הזכאות ניתנת לנאשמים בעבירה חמורה בביהמ"ש המחוזי שדינה 10 שנות מאסר ומעלה, או כאשר התביעה מבקשת להטיל עליו עונש מאסר בפועל.

 

הזכאות ניתנת לנאשמים חסרי אמצעים המואשמים בעבירה שדינה 5 שנות מאסר או יותר, לנאשמים בעלי מוגבלות פיזית, לקטינים פרט לעבירות תעבורה קלות, ולנאשמים שבית המשפט הורה למנות להם סניגור ציבורי. ובנוסף הסניגוריה הציבורית מייצגת עברייני מין בהליכים לפי חוק הגנה על הציבור מפני עבירות מין וחולי נפש המאושפזים בכפייה בפני ועדות פסיכיאטריות.


תשלום אגרה עבור ייצוג שניתן על ידי הסניגוריה הציבורית

 

למרות שמדובר בשירות ציבורי, החל מחודש אפריל 2012, נאשמים ומערערים מחויבים לשלם אגרה עבור ייצוגם, בהתאם לתקנות הסניגוריה הציבורית. סכום האגרה נכון לשנת 2016, עבור ייצוג נאשם בבית המשפט המחוזי - 1,246 שקלים, עבור ייצוג נאשם בבית משפט אחר – 312 שקלים, אם התובע החתום על כתב האישום הוא פרקליט מפרקליטות המדינה – 623 שקלים. עבור ייצוג מערער בבית המשפט העליון – 1,246 שקלים וייצוג בבית המשפט המחוזי – 312 שקלים. 

 

במקרה הצורך ניתן לפנות לסניגוריה ולבקש הקלה בתשלום. הסניגוריה מוסמכת לתת פטור חלקי מתשלום עבור הייצוג, לפרוס לתשלומים או לדחות את מועד התשלום, ובמקרים של קשיים כלכליים ממשיים ניתן לקבל פטור מלא מחובת התשלום.

 

כדי לבדוק זכאות לייצוג מטעם הסניגוריה הציבורית, יש לפנות אל לשכת הסניגוריה הציבורית הקרובה לאזור המגורים, ולהציג את כתב האישום, תעודת זהות, והעתקים של אישורים על הכנסות, קבלת קצבאות מהביטוח הלאומי, תדפיס של תנועות עו"ש בחשבון הבנק של שלושת החודשים האחרונים, אישור מהבנק על מצב חשבון, רישיון רכב, אישור על קבלת או תשלום מזונות, חוזה שכירות ומסמכים המעידים על חובות כספיים ועל נקיטת הליכי גבייה.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.