www.what2do.co.il

הומתק עונשו של רוצח בגלל מצב נפשי מעורער

דרגו את המאמר

הומתק עונשו של רוצח בגלל מצב נפשי מעורער

בית המשפט העליון המתיק אמש בצעד תקדימי את עונשו של צעיר מבת ים אשר הורשע בהריגה וקבע כי הוא ירצה 12 שנות מאסר בלבד (במקום 18 כפי שנקבע בהסדר הטיעון). הפחתת העונש נבעה מהחלטתם של השופטים כי הצעיר היה נטול תחת התקף פסיכותי אשר נבע מהשפעת סמים, ולא היה מודע באופן מלא למעשיו.

 

שופטי בית המשפט העליון קבעו בפסק דינם כי הצעיר הרג את חברו בעודו סובל מהתקף פסיכוטי-פרנואידי אשר נבע מהשפעת סמים וגרם לו לחשוב כי חברו אשר נכנס לדירתו, מנסה להתפרץ אליה. האירוע המצער ארע לפני כארבע שנים בבת ים, כאשר חברו של הנאשם הגיע לדירתו ולאחר שעישנו השניים סמים, דקר אחד מהם לפתע את השני מבלי שתהיה לו סיבה אמיתית לעשות זאת.

 

העובדת הסוציאלית מגדירה אותו - "פרנואידי, מוזר ומסתורי"

כתב האישום הראשוני האשים את הצעיר ברצח, אך לאחר שהתברר בבית המשפט מצבו הנפשי המעורער, הגיעו הצדדים להסדר טיעון והוא הואשם בהריגה. כתב האישום תוקן בעקבות חוות דעת פסיכיאטרית אשר נתמכה בתסקיר שהכינה בעניין הצעיר עובדת סוציאלית בו הגדירה אותו כ"פרנואידי, מוזר ומסתורי".


הוריו של הצעיר מסרו גם הם חוות דעתם בבית המשפט, ואמרו כי בזמן האחרון הוא נראה מפוחד ביותר, הוא היה בטוח שעוקבים אחריו, והיה קם בלילות תוך כדי שהוא סוגר ופותח חלונות. עשרה ימים עובר לביצוע הרצח, כתבה העובדת הסוציאלית אשר טיפלה בצעיר, כי השיחה עימו הייתה מדכאת והיו בה אלמנטים פרנואידים בעוד הצעיר בטוח כי בחדר מוסתרות מצלמות משטריות.

בתחילה קבע בית המשפט כי המרת עבירת הרצח לאשמת הריגה, מהווה התחשבות מספקת במצבו הנפשי המעורער של הנאשם. עם זאת, בהמשך הסכימו השופטים עם עורך דינו של הנאשם כי אכן מדובר במקרה בלתי רגיל הדורש פסיקה בלתי רגילה והמתיקו את עונשו בחמש שנים נוספות.

השופט יצחק עמית חתם את פסק הדין באופן הבא:

"מצבו הנפשי בעת ביצוע העבירה עקב השימוש בסמים, מפחית במידת מה את אשמתו המוסרית בשל התרופפות העכבות והחסמים המאפשרים לכל בן אנוש להפעיל ביקורת עצמית על מעשיו במישור ההכרתי והרגשי". 

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.