www.what2do.co.il

701 אלף ש``ח פיצויים לנאנסת בגין נזקים נפשיים

דרגו את המאמר

701 אלף ש``ח פיצויים לנאנסת בגין נזקים נפשיים

התביעה שלפנינו עוסקת בצעירה בת 29 אשר פנתה בהיותה בת 20 לטיפול רוחני אצל הנתבע שנהג לקיים בביתו מפגשים לשיפור המודעות העצמית בתשלום, תוך שהציג עצמו כמורה רוחני. לאחר כ-5 שנים החל המטפל לבצע בתובעת עבירות מין בטענה שמדובר בחלק מהטיפול הרוחני. בגין עבירות אלו הנתבע הורשע בהליך פלילי, בין השאר באינוס במרמה ומעשים מגונים.


התביעה הבאה הוגשה כתביעה אזרחית נגררת להרשעה בפלילים, על פי סעיף 77 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984. במסגרתה, ביקשה כאמור התובעת לחייב את הנתבע לשלם לה פיצויים בגין נזק שנגרם עקב עבירות המין שביצע בה הנתבע, ובגינן הורשע בהליך פלילי.

 

התובעת טענה כי העבירות בגינן הורשע הנתבע בהליך הפלילי מקימות כלפיה עוולות אזרחיות המזכות אותה בפיצוי בגין הנזקים שנגרמו לה עקב מעשיו. עוד טענה התובעת כי היא זכאית לפיצוי מהנתבע בשל פגיעתו באוטונומיה שלה והפרת חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

 

המטפל טען: "כבר שילמתי פיצויים בהליך הפלילי"


המטפל טען לעומתה ראשית כי הוא מכחיש את המעשים המיוחסים לו, לרבות עובדות כתב האישום המתוקן, וכמו כן, התובעת פיתתה אותו ולכל הפחות הסכימה למגע המיני. אי לכך, יש לקבוע רשלנות תורמת של התובעת לאירועים. המטפל טען כי לאחר שקיבלה התובעת את סכום הכסף בתום ההליך הפלילי (10,000 שקלים), היא מנועה מלתבוע ממנו סכומי כסף נוספים.


השופטת לא קיבלה גרסתו של המטפל כי יש להפריד בין ההליך הפלילי להליך האזרחי וקבעה כי עצם ההכרעה בהליך הפלילי הינה מהות התביעה האזרחית הנגררת להרשעה בפלילים. תביעה נגררת זו נועדה למנוע הליכים משפטיים מיותרים ובזבוז זמן שיפוטי לגבי עובדות שנקבעו בפסק דין חלוט. אי לכך, אומץ כתב האישום המתוקן ונקבע כי יש בו כדי להקים אחריות של המטפל כלפי המטופלת בנזיקין.

 

זקוקה לטיפולים נפשיים, אינה מצליחה לנהל חיים רגילים


התובעת טענה כי כתוצאה ממעשיו של התובע היא נזקקת לטיפולים נפשיים מאז חודש מרץ 2006 ועד היום. כמו כן היא הוסיפה ואמרה שמאז האירועים היא סובלת מקשיי ריכוז, סיוטי לילה, ירידה בלימודים, קשיים בקשרים בינאישיים, התפרצויות זעם ועוד. קשיי תפקוד אלו לא מאפשרים לה, לטענתה, לעבוד או לנהל חיים רגילים, וגם מקשים עליה ללמוד עד שהיא אולי תאלץ לעזוב את לימודיה.


בבית המשפט הוצגה חוות דעת פסיכיאטרית אשר קבעה כי לתובעת קיימת נכות נפשית בשיעור של 15%. המטפל טען לעומת זאת כי בעיות נפשיות היו מנת חלקה של התובעת עוד בטרם הכירו השניים, אך גם טענתו זו נדחתה על ידי השופטת.

 

סכום הפיצויים 701 אלף שקלים


"התרשמתי כי התובעת חיה חיים מלאים, רגילים, שמחים ואף הישגיים לפני שהנתבע ביצע בה את מעשיו", כתבה השופטת בפסק דינה, "שוכנעתי כי התובעת פנתה לטיפול פסיכולוגי במהלך חייה בשל מצוקות רגשיות נקודתיות אשר בשום צורה ואופן לא השפיעו על תפקודה בכל תחום שהוא. לאור האמור, אני קובעת כי נכותה הנפשית של התובעת כיום הינה תוצאה ישירה של עבירות המין שביצע בה הנתבע".


אי לכך קבעה השופטת כי על המטפל לשלם לתובעת פיצויים כספיים על סך כ-701 אלף שקלים.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.