www.what2do.co.il

אלימות רופא כנגד אשתו - ערעור בנושא אי הרשעה לצורך קבלת תפקיד ציבורי

דרגו את המאמר

אלימות רופא כנגד אשתו - ערעור בנושא אי הרשעה לצורך קבלת תפקיד ציבורי

בית המשפט המחוזי בנצרת נדרש לדון בערעור אשר הוגש על ידי רופא שיניים, בעקבות הרשעתו בעבירות אלימות ואיומים כנגד בת זוגו. הרופא הודה במהלך עסקת טיעון בבית משפט השלום, שכאשר חזר הוא לביתו ביום האירוע, החל ויכוח בינו לבין האישה.

 

במהלך הוויכוח, תקף הרופא את האישה בכך שמשך בשערותיה, דחף אותה ואיים עליה כי אם תוציא מיטלטלין מהבית יהרוג אותה. בהתאם להסדר הטיעון בעניינו, הופנה הרופא לקבלת תסקיר שרות המבחן, אשר אמור היה להידרש גם לשאלת הרשעתו.

 

תסקיר שירות המבחן אינו קובע הרשעה חד משמעית


שרות המבחן התרשם כי הרופא הינו בעל יכולות קוגניטיביות ומילוליות תקינות, משכיל, שאפתן ובעל תפקוד תקין ברוב תחומי חייו. עם זאת, קבע שירות המבחן כי הרופא מתקשה להתחבר לרבדים הרגשיים באישיותו ובעל עמדות נוקשות ודפוסי חשיבה דיכוטומיים ופטריארכאליים. 

 

בתסקיר נוסף נקבע כי הרופא מתקשה לערוך התבוננות ביקורתית בבחירותיו ההתנהגותיות במצבים של כעס ותסכול כלפי הסביבה. קצינת המבחן קבעה בנוסף כי הרופא נוטה לדחיסה רגשית אשר עלולה להובילו במקרים מסוימים לתוקפנות כלפי הסביבה. לסיכום, שירות המבחן נמנע מהמלצה טיפולית בעניינו והתקשה לבוא בהמלצה חד משמעית בעניין הרשעתו.


בית המשפט הרשיע את הרופא וגזר עליו מאסר על תנאי, כאשר ערעור בנוגע להרשעה הוא עניינו של הדיון להלן.

 

עורך דינו של הרופא, הלין על הרשעתו של מרשו וטען כי בנסיבות העניין לא צריך היה בית המשפט קמא להרשיע את הנאשם שלפניו. עורך הדין טען כי השופט לא לקח בחשבון את העובדה כי מדובר במעידה חד פעמית של רופא בעל עבר פלילי נקי. כמו כן, מאז הגשת התביעה חלפו למעלה מחמש שנים והמערער מנהל כיום חיים חדשים, בעוד הוא נשוי לאישה אחרת ואב לתינוקת. עורך הדין טען בנוסף כי שגה בית המשפט שלא הבחין בהבדל התרבותית בין ערבים מצפון הארץ וערבים מדרומה.

 

אי-הרשעה במשפט הפלילי, אימתי?


ישנם מקרים בהם מתקיימות נסיבות מיוחדות וחריגות, אשר עלולות ליצור יחס בלתי סביר בין חשיבות הרשעת נאשם לבין עוצמת הפגיעה בו כתוצאה מן ההרשעה. במקרים חריגים ונדירים אלו, עשוייה לקום הצדקה לעשיית שימוש בסמכות השיפוטית של אי-הרשעה.


על מנת לבחון נסיבות אלו יש להתחשב במשמעותה של העבירה שנעברה מבחינת הנורמות החברתיות, לבחון את זהותו של עובר העבירה ומהו מעמדו הציבורי, לבדוק באיזו מידה זהותו משפיעה על עוצמת הפגיעה שנגרמה מהעבירה על המערכת הציבורית, מה תהה השפעתה של אי ההרשעה על ההליך הפלילי בכללותו, ומהו המסר החברתי שמתקבל ממנה במקרה דנן.


במילים אחרות – האם בנסיבות המיוחדות של הענין (השיקול האינדיבידואלי על היבטיו השונים), גובר על השיקול הציבורי-מערכתי הכללי, באופן שהגם שהנאשם ביצע את העבירה בה הואשם, סובלת הנורמה החברתית הכללית את אי הרשעתו בדין.

 

בית המשפט דחה את שתי טענותיו של הרופא משני טעמים עיקריים:

 

  • טענותיו של הרופא כנגד מקצועיותו של שירות המבחן כאילו אין הוא מבחין בהבדלי המנטאליות בין הערבים בצפון לערבים בדרום אינן מתקבלות על הדעת. "מותר לבעלים בצפון, רופאים משכילים, להכות את נשותיהם, ואילו לערבים בדרום הארץ, נאסר הדבר?!", תהו השופטים.
  • במהלך הדיונים והשיחות עם קצינת המבחן, הודה הרופא כי דחף את אשתו וטען כי עשה זאת משום שלא נתנה לו האחרונה לצאת מבעד לדלת. עם זאת, המשיכה בשערה והאיומים על חייה נעלמו מדבריו, למרות שהודה בהם במסגרת הסכם הטיעון. כיצד יכול הרופא לטעון כי הוא מקבל אחריות מלאה על מעשיו ומבין את חומרתם, כאשר הוא כופר בחלק מן העובדות.


לסיכום, כתבו השופטים בפסק דינם – "בנסיבות המקרה דנן, בו תקף המערער את אשתו, שלא כדין, אין מקום להימנע מהרשעה".
 

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.