www.what2do.co.il

עד הגנה במשפט נגד ``טקסס הולדם`` - פרופסור לסטטיסטיקה

דרגו את המאמר

עד הגנה במשפט נגד ``טקסס הולדם`` - פרופסור לסטטיסטיקה

בית המשפט המחוזי בתל אביב נדרש לדון בתביעה שהוגשה כנגד אדם אשר ניהל מועדון משחקי קלפים, במהלכם שיחקו המשתתפים במשחק הפופולארי – "טקסס הולדם". כחלק מטענות ההגנה שהוצגו במהלך המשפט, ביקש הנאשם להציג חוות דעת של מומחה מטעמו, פרופ’ צבי גילולה, מרצה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית ולשעבר ראש המחלקה.

 

בית המשפט המחוזי סירב להתייחס לחוות דעתו של המומחה והנאשם ערער על החלטה זו לבית המשפט העליון. לאחר שהתקבל ערעורו, הציג הנאשם את חוות דעתו של המומחה בבית המשפט, והדיון נפתח מחדש.

 

המומחה קובע - לא מדובר במשחק מזל


המומחה קבע בחוות דעתו, באופן חד משמעי, כי טורניר של טקסס הולדם הנו משחק שהזכייה בו תלויה באופן משמעותי יותר בכישורי הבנה ויכולת אסטרטגיים של המשתתפים בו מאשר בגורל. לדבריו של המומחה, ההסתברות של שחקן תבוני בעל כישורים אסטרטגיים לזכות בטורניר טקסס הולדם בהתמודדות עם שחקן שאינו בעל כישורים אלו עולות בהרבה על 50%.

 

חוות דעתו של פרופ’ גילולה נסמכה על מחקרים אקדמיים, לא משפטיים, והמומחה יצא מנקודת הנחה שהמטרה בטורניר טקסס הולדם איננה לנצח במשחקון בודד, אלא לצבור כמות מרבית של אסימוני משחק (ז’יטונים) על מנת לנצח בטורניר כולו.


המומחה טען בבית המשפט כי חישובים הסתברותיים מצביעים על 133,784,560 אפשרויות להרכיב סדרה בת 5 קלפים מתוך סדרה בת 7 קלפים הנדגמת מחפיסת אם בת 52 קלפים. מסקנתו מהאפשרויות הרבות לאין ספור של צירופי קלפים הייתה כי ברוב המוחלט של המקרים, לכל השחקנים המשתתפים "קלפים בעלי ’חוזק’ בינוני ומטה ונדירים הם המקרים בהם שחקן יכול לנצח משחקון רק משום ששפר עליו מזלו’.


המומחה פירט בחוות דעתו מהם הכישורים הדרושים להצלחה במשחק:

 

  • היכולת להעריך, בזמן קצוב, את חוזק היד שבידו בכל אחד משלבי המשחק.
  • היכולת להקשות על היריבים לעמוד על אסטרטגיית המשחק בה הינו נוקט במצבים שונים בטורניר.
  • היכולת להעריך הסתברותית את אסטרטגיות המשחק של יריביו, ואת חוזק היד שברשותם.
  • היכולת לתרגם את התובנות העולות מן האמור לעיל למדיניות נטילת סיכונים וקבלת החלטות מושכלת.

 

פרופ’ גילולה קבע, לפי חישובים סטטיסטיים, שהיכולות הנ"ל מהוות 88% ממהות המשחק אל מול 12% בלבד של השפעת הגורל על התוצאה. התביעה טענה לעומתו, למרות כל המחקרים האקדמאים שהוצגו בפניה, כי מדובר במשחק מזל ותו לא. לטענת עורך הדין מטעם המדינה, העד בחר להתעלם מכללי המשחק. לטענתו, חשיבות הקלפים אינה משנית וההצלחה בכל משחקון ומשחקון תלויה באיכות הקלפים המחולקים באופן אקראי.


השופט מתיר את הכרעת הדין על כנה

 

השופט קבע כי אין הוא מתכוון לשנות את הכרעת הדין מיום 26/6/08, גם לאחר ששמע את דעת המומחה. לדידו של השופט, "טקסס הולדם", הן כמשחק בודד והן כמשחק של טורניר, הינו משחק אסור ואין בעדותו של המומחה כדי לשנות עמדתו. השופט ציין כי היות ו"מטרת העל" של שחקן בטורניר הנה לזכות בו על ידי זכייה במרבית האסימונים, משמע כסף – וכך מתקיים התנאי הראשון בהגדרת משחק אסור על פי החוק.


השופט הוסיף גם שעל השחקן לצלוח את המשחקונים המהווים שלבים בדרך לזכייה בטורניר והנם בגדר "טובת הנאה" כלשון החוק ובעלי אלמנט כספי (אם במשחקון עצמו ואם על ידי צבירת אסימונים המאפשרים להמשיך לשחק במשחקונים נוספים במהלך הטורניר), גם אם בסופו של יום השחקן לא זכה בטורניר ובפרסים.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.