www.what2do.co.il

מאסר לבעל הבית ושני מנהלים בעקבות מוות של עובד מחסן

דרגו את המאמר

מאסר לבעל הבית ושני מנהלים בעקבות מוות של עובד מחסן

מה יהיה עונשם של נאשמים אשר הורשעו בהריגה וגרימת מוות ברשלנות, היות והיו הם בעלי תפקידים במחסן בו מצא את מותו עובד עקב תאונת עבודה מצערת? בית המשפט נדרש, מצד אחד, להחמיר בעונשם בשל קדושת החיים, ומחדליהם אשר הביאו בסופו של היום למותו של המנוח, ומן הצד השני לשקול עונשם לקולא בגין עדויות האופי ותסקיר שירות המבחן בעניינם.


הסחורה במחסן אוחסנה במדפים שגובה העליון שבהם היה 3.6 מ’, ובמחסן לא היו סולמות שניתן היה להגיע באמצעותם לסחורה במדפים הגבוהים. אי לכך, נעשה שימוש תדיר ושגרתי במלגזות לשם הרמת עובדים אל המדפים העליונים. למרות ששלושה מתוך ארבעת הנאשמים השתתפו בהשתלמות בהפעלת מלגזות, ובמסגרתה נאמר במפורש שחל איסור על הרמת אנשים באמצעות מלגזה, לא נעשה דבר לשנות את הנוהל.


באפריל 2006, יום בו היה לחץ גדול במחסן עקב חג הפסח, ולאחר תום יום העסקים, עסקו המנוח ואחד האחראים בהורדת סחורה ומילוי מלאי החנות במהירות לקראת הבוקר. בשל לוח הזמנים ההדוק, ניסה המנהל האחראי לזרז את העובדים לסיים את העבודה בזמן. בשל העבודה הלחוצה, ומחמת חוסר הזהירות בעבודה על המלגזה, נפל המנוח בעת עבודתו מגובה רב, כאשר ראשו נחבט ברצפת הבטון והוא מוצא את מותו במחסן.

 

עונשי מאסר בפועל - למרות התלבטות השופט


בית המשפט גזר על בעל המחסן עונש של מאסר בפועל במשך חמישה חודשים, על שני המנהלים האחראים ביום התאונה עשרה חודשי מאסר ואילו על העובד אשר הפעיל את המלגזה – שלושה חודשים של מאסר לריצוי במסגרת עבודת שירות.


"קביעת עונשו של נאשם קשה היא דרך כלל, ובענייננו קשה שבעתיים. עיקר הקושי נובע מן העובדה כי הנאשמים אינם עבריינים במובנו השגור של מונח זה, אלא אזרחים מן השורה, במיטב שנותיהם, שלזכותם מעשים טובים רבים ופעילות של נתינה ותרומה לציבור", כתב השופט בפסק הדין, "עם זאת, קדושת החיים היא אחד הערכים המרכזיים בחברה מתוקנת, המוגן גם באמצעות הדין הפלילי. רכיב מרכזי בהגנה זו הוא הטלת עונש על מי שפגעו בערך זה – עונש אשר ישקף את עוצמת הפגיעה, ירתיע עבריינים פוטנציאליים ויחנך לאימוץ אמות מידה וסטנדרטים של התנהגות השומרים ומכבדים חיי אדם".
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.