www.what2do.co.il

חמש שנות מאסר בגין עבירות של העלמת מס

דרגו את המאמר

חמש שנות מאסר בגין עבירות של העלמת מס

בית המשפט השלום בכפר סבא גזר חמש שנות מאסר על נאשם אשר הורשע בהשמטת הכנסות בגובה של למעלה משני מיליון שקלים במשך שש שנים. בית המשפט פסק כי הנאשם יישא גם בקנס על סך חצי מיליון שקלים ובחישוב סך העבירות שביצע הנאשם ניתן היה לשלוח אותו ל-138 שנים מאחורי סורג ובריח.


על פי כתב האישום, לפני 20 שנה הקים הנאשם את עמותת "שערי רחמים לישראל", תוך שהוא מבקש ממספר חברים להצטרף אליה. החברים אשר הצטרפו לעמותה לא מילאו כל תפקיד בעמותה, ולא היו מודעים כלל לאופי פעילותיה. למעשה, עמותה זו הייתה עמותת קש אשר הוקמה על ידי הנאשם לצורך העלמת הכנסותיו. הנאשם זייף את חתימותיהם של חברי העמותה, ערך פרוטוקולים מפוברקים של ישיבותיה ועוד.

 

בית המשפט ציין שהנאשם הציג עצמו כרב, למרות שמעולם לא הוסמך לרבנות, וניצל את הפרסומים השונים שהציגו אותו כמומחה לקבלה. זאת ועוד, הנאשם נהג להשתמש גם בתואר "דוקטור", למרות שהתואר שקיבל ניתן לו על ידי אוניברסיטה לא מוכרת בחו"ל. בנוסף, הנאשם דרש תשלום מזרם הפונים אליו, והנפיק בעבורם קבלות מזויפות.

 

לא ניתן להעניק ביד אחת ולקחת בשנייה

 

על פי הקבלות שהופקו, התשלום לא היה בעבור השירות  אלא בעבור תרומה שאיננה חייבת במס. בשלב מסוים, כאשר החלה חקירת מס בעניינו של הנאשם, השכיל הוא לפתוח חשבון בנק נוסף ולהפקיד בו את הכספים שהעלים, תוך שהוא טוען כי לעמותה ישנו חשבון אחד בלבד.


בית המשפט ציין כי הימשכות העבירות לאורך שנים, מעידה על כך שמעשיו של הנאשם לא היו כדי מעידה חד פעמית אלא דפוס שיטתי כחלק מאורח חיים עברייני שאימץ הנאשם לעצמו. השופטים ציינו כי כל אימת שחלפו השנים, כך גברה תעוזתו של הנאשם, הן מבחינת ערמומיות תחבולותיו והן באמצעות הגודל היחסי של הנכסים המועלמים.


בבית המשפט הגיעו עדי אופי רבים אשר הנאשם עזר להם במרוצת השנים. עם זאת, בית המשפט מתח ביקורת על התנהלותו של שקלים וקבע כי לא ניתן לקחת ביד אחת ולהעניק ביד השנייה. עשיית צדק עם נזקקים, לא יכול להיות שתהיה על חשבון כספי ציבור ולתועלת אישית, כתבו השופטים בפסק הדין.


"בהטלת עונשי מאסר אלה מביעה החברה המאורגנת את סלידתה מהתנהגותם העבריינית של מעלימי המס, ומטביעה עליהם אות של קלון", כתבו השופטים, "ידעו נא עברייני הצווארון הלבן, כי "צווארונו של עושה העבירה הזו אינו "לבן", והריהו כצווארונו של כל פורץ ושודד, שהאחד שודד את קופתה של המדינה, והאחד שודד את קופתו של הפרט".
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.