www.what2do.co.il

חצי שנת מאסר לרופא שלקח שוחד מחולי סרטן

דרגו את המאמר

חצי שנת מאסר לרופא שלקח שוחד מחולי סרטן

בית המשפט גזר הבוקר את דינו של רופא, אשר ניצל את מצוקותיהם של חולי סרטן בכדי לגבות סכומים גדולים לכיסו. הרופא, שהינו אונקולוג בעל שם בתחומו, הורשע בעבירות של קבלת שוחד, עושק, מרמה והפרת אמונים בעקבות מעשיו בין השנים 1998 ל-2005.

על פי הכרעת הדין מדובר בשישה אישומים שונים, אשר עוסקים כולם בקבלת שוחד בסדר גודל של אלפי שקלים, מחולי סרטן ובני משפחותיהם. לדוגמא, הרופא הורשע בקבלת שוחד מבני משפחה שפנו אליו בבית החולים בבקשה לקבלת מידע ועדכון על מצב יקיריהם, כאשר האחרון משיב להם שהוא אינו פנוי והציע שיבואו אליו לקליניקה הפרטית, קרי, לביקור המותנה בתשלום. באחד המקרים גבה הרופא 500 דולר בעבור פגישה שארכה מספר דקות, ופעם אחרת עלתה פגישה זו 700 שקלים.

 

המזכירה אומרת לחולים - שלמו ותוכלו לראות את הרופא מהר יותר


אישום אחר מפרט שוחד תמורת זירוז מתן תרופות ממאגר התרופות בבי"ח ואפשרות להיפגש עם הנאשם ולקבל ממנו פרטים על מצב החולה ויעילות הטיפול שקיבל. בין השאר קיבל הרופא מעטפות עם כסף מזומן בעבור הכנסת חולים למחקרים ניסויים או בדיקתם בבית החולים.

מזכירתו של הרופא נהגה לומר לחולי הסרטן כי אם רצונם לפגוש את הרופא מוקדם יותר, באפשרותם לקבוע תור מידי בקליניקה הפרטית. דמי ביקור שגבה הנאשם עבור ביקור פרטי עמדו על 1,000 ₪ בממוצע.

 

עדויות אופי לטובת הרופא - חולים שחייהם ניצלו

 

חולים רבים אשר טופלו על ידי הרופא הנאשם, הגיעו להיכל בית המשפט על מנת לשאת דברים בשבחו. בין השאר העידו חולים ובני משפחותיהם, שחייהם ניצלו בזכות עזרתו של הנאשם. בין העדים הגיעה לעדות גם בתו של הרופא, אשר לומדת מוסיקה באוניברסיטה בברלין. העדה טענה כי משפחתם מתפוררת מאז חשיפת הפרשה בתקשורת, וקיימת דאגה ממשית לבריאותו הפיסית והנפשית של אביה.

 

עורכי הדין מטעם ההגנה טענו להגנתו של הנאשם כי הוא ראוי להתחשבות בשל פועלו ומעשיו הטובים כרופא, כפי שהעידו מטופליו ובני משפחות החולים בהם טיפל. לדבריהם, עדויות אשר האירו את מרשם כרופא משכמו ומעלה, היו רבות לאין שעור מול ההתלונות הספורות נשוא הכרעת הדין.  

 

בית המשפט: "עשה שימוש ציני במערכת הבריאות"


"הנאשם עשה שימוש ציני במעמדו הבכיר בבית החולים תוך ניצול חולשותיה של הרפואה הציבורית והעומס בו היא נתונה לשם גריפת כסף לכיסו", כתבו השופטים בפסק הדין, "דרך העולם היא כי חולה שחייו בסכנה והקרובים לו מוכנים להרחיק לכת ולשלם .שוחד לרופא כדי לרצותו ולזכות בתשומת לב ובטיפול יעיל".
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נסגר תיק החקירה כנגד אולמרט בפרשת כרמיה

נסגר התיק בפרשת "הבית ברחוב כרמיה" נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט 

עבירת השוחד של עובד ציבור

מהי עבירת השוחד בידי עובד ציבור? כיצד מגיע בית המשפט להכרעה בנוגע לעונש ומה נדרש על מנת להרשיע בעבירת השוחד עובד ציבור ... 

עבירות מס: שיקולי ענישה

עבירות מס: שיקולי ענישה

מהן עבירות מס? מהו העונש המוטל על אדם המבצע עבירות מס? האם מדובר בקנס כספי או שמא ייתכן גם מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח? 

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

שוחד, שיקולי ענישה בעבירת השוחד

עבירת שוחד הינה עבירה אשר מעטרת לא אחת את כותרות העיתונים. מהי עבירת השוחד? כיצד מרשיעים אדם בשוחד? מהם שיקולי הענישה בגין שוחד? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.