www.what2do.co.il

בעקבות מצב בריאותי - לא יופעל המאסר על תנאי

דרגו את המאמר

בעקבות מצב בריאותי - לא יופעל המאסר על תנאי

כיצד יש לגזור את עונשו של נאשם, אשר במהלך הדיונים עבר אירוע מוחי וחייו השתנו מקצה לקצה? האם יש להפעיל כנגדו עונש מאסר על תנאי, או שמא יש מקום להתחשב במצבו?


בית המשפט לתעבורה גזר בעבר על הנאשם, תוך הסדר טיעון, עונש של 27 חודשי מאסר בפועל וכן מאסר מותנה של 18 חודשים למשך שלושה שנים. בעוד עונש התנאי עומד ותלוי מעליו, נתפס הנאשם כאשר הוא נוהג בפסילה במהירות מופרזת. במהלך הדיונים בעניין עונשו של הנאשם, דרשה הפרקליטות להפעיל כנגד האחרון את עונש המאסר על תנאי שעמד כנגדו. עם זאת, בגין דרישת המאשימה להטיל על הנאשם עונש גדול יותר, נדחה מתן גזר הדין מפעם לפעם.

 

בטרם נתן בית המשפט את החלטתו, עבר הנאשם אירוע מוחי והפך למעשה מאדם השולט בענייניו לשבר כלי המנסה לשרוד את חיי היומיום. ב"כ הנאשם ציין כי מרשו מתגורר בתוך קרוון באתר בניה בתל אביב, ובלילה הוא עובד כשומר על הציוד המכני במקום. הסנגור הוסיף כי מרשו מקפיד להגיע לכל הפגישות עם העובדת הסוציאלית, הוא מתמיד בנטילת הטיפול התרופתי ואף מגיע לכל דיון בבית המשפט.

 

השופטים ציינו כי אין מחלוקת לגבי כך שהנאשם הינו בעל עבר פלילי ותעבורתי רב, ובדרך השגרה היה בהחלט מקום להפעיל כנגדו את עונש המאסר על תנאי. כמו כן, השופטים כתבו בפסק הדין כי במקרים אלו נוטה בית המשפט אף להחמיר את עונשו של העבריין, היות והוא מזלזל באופן מודע על אושיות החוק.

 

"יחד עם זאת, בית המשפט הוא זה שצריך לחתום על צו המאסר ולהיות משוכנע כי עונש שיוטל על הנאשם מתאים, הן לנסיבות של הנאשם והן לנסיבות ביצוע העבירה וחומרתה", כתבו השופטים.


האם ניתן להאריך את המאסר המותנה?


מבחינת החוק, קיימת האפשרות החוקית להאריך את תקופת המאסר המותנה. בית המשפט הכיר בכך גם בפסיקות קודמות, בהן הוארך מאסר על תנאי בגין מצבו הבריאותי של נאשם. התביעה עתרה למגוון רחב של עונשים, ובין השאר נדרש בית המשפט, לשיטתה, להטיל על הנאשם קנס כספי גבוה. "

 

מאין ישלם הנאשם קנס זה", תהו השופטים, "ומה יקרה לו במידה ובית המשפט ישלח אותו מאחורי סורג ובריח למשך 18 חודשי מאסר?".


השופטים קבעו כי מכל האמור לעיל, ונוכח השינוי הקיצוני במצב בריאותו של הנאשם, היה מקום להחליט שלא להפעיל את עונש המאסר המותנה. השופטים גזרו על הנאשם קנס בסך 1,000 שקלים או חמישה ימי מאסר תמורתו.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.