www.what2do.co.il

הפרדת אסיר - עבדאללה ברגותי

דרגו את המאמר

הפרדת אסיר - עבדאללה ברגותי

עבדאללה ברגותי, אשר הורשע בשנת 2004 במאה ושמונה אישומים שיוחסו לו בכתב אישום חמור מאין כמוהו, הגיע הבוקר לבית המשפט המחוזי בבאר שבע לדיון בהארכת מעצרו. ברגותי מרצה עונש של 67 מאסרי עולם, בגין הרשעתו לפני שש שנים בעבירות של חברות בהתארגנות בלתי מותרת, ניסיון לייצר חפץ נפיץ, שש עבירות של אימונים צבאיים, קשירת קשר, חמש עבירות של סחר בציוד מלחמתי, שתים עשרה עבירות של ניסיון רצח בכוונה תחילה, ושישים ושש עבירות של רצח בכוונה תחילה.


בשל אופי הסיכון הנשקף ממנו, סווג ברגותי כ"אסיר בטחוני", והוחזק בתנאי הפרדה זוגית החל ממעצרו בחודש אוגוסט 2003 ועד לחודש פברואר 2004. בהמשך, בשל התבטאויות החריפות נגד מדינת ישראל ובעד ארגון החמאס, הועבר ברגותי להחזקה בהפרדת יחיד. החזקתו בהפרדה מוארכת מדי חצי שנה על ידי צו בית המשפט.


במהלך הדיון בבית המשפט ציין עורך דינו של ברגותי כי מרשו מוחזק בתנאי הפרדה מזה תקופה ממושכת, העולה על 6 שנים. לטענתו, לא היה בידי השב"ס כל מידע חדש אשר הצריך זאת ובקשת ההפרדה מתבססת אך ורק על חומרת המעשים בהם הורשע.

 

עורך דינו של ברגותי הוסיף כי הדברים החריפים שאמר מרשו, אשר בגינם הועבר להפרדת יחיד, נאמרו משום שהוא עצמו לא רצה אסיר נוסף עימו בתא. ב"כ של המחבל הוסיף וטען כי קיימת סכנה מוחשית למצב בריאותי הפיסי והנפשי, וזאת מחמת ההפרדה הקשה. "ברור כי הארכת החזקתו של האסיר, ככל אדם, בתנאי הפרדה, תוביל לבסוף למשבר שכזה", הוסיף עורך הדין בטיעוניו.


אימתי יוחזק אסיר בהפרדה?


סעיף 19ב’ לפקודת בתי הסוהר קובע כי אסיר יוחזק בהפרדה במידה והיא נדרשת לאחד מאלה – ביטחון המדינה, ביטחון בית הסוהר, שמירה על שלומם או בריאותי של האסיר או אסירים אחרים, או מניעת פגיעה ממשית במשמעת ובאורח החיים התקין של בית הסוהר.
האן יישאר ברגותי בהפרדה?

 

בית המשפט קבע בעניין זה כי החזקת אסיר בתנאי הפרדה הינה בבחינת חריג, וזאת על בסיס ההכרה בכך שהחיים בסביבה אנושית ובחברת אנשים הם צורך חיוני לאדם. עם זאת, ידוע כי ניתן "לפגוע" בזכות בסיסית זאת, כאשר הדבר נעשה בהתקיים טעמים מיוחדים וכבדי משקל.

 

השופטים קבעו כי יש להשאיר את ברגותי בהפרדת היחיד, וזאת מחמת המספר הרב של העבירות כנגד ביטחון המדינה בהם הורשע. השופטים הזכירו כי האחרון הואשם והורשע בגרימת מותם של 66 אנשים ובשורה של פיגועים שהוציא מתחת לידיו
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.