www.what2do.co.il

פיצויים בגין זיכוי מוחלט של נאשם במהלך משפט פלילי

דרגו את המאמר

פיצויים בגין זיכוי מוחלט של נאשם במהלך משפט פלילי

מיותר לציין כי כתבי אישום פליליים אשר מוגשים כנגד אדם שלא עוול בכפו עלולים לגרום לנאשם נזקים רבים. נזקים אלו יכולים להתבטא במספר אופנים כגון פגיעה בתדמיתו של הנאשם, בזבוז זמן וכסף על ניהול הליכים משפטיים, פגיעה במשפחתו של הנאשם ועוד. שימו לב, במקרים בהם הוגש כנגדכם כתב אישום ובית המשפט מצא אתכם חפים מפשע, קיימת לכם עילה לתביעת פיצויים נגד המדינה.


במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט המחוזי, נידונה סוגיית הפיצויים המגיע לאדם אשר היה מעורב בתקרית בה נהרג אדם ונפצעו שניים אחרים. הנאשם הגיע ליישוב בצפון הארץ על מנת לחפש אדם שלישי בשם "אבו מחמוד". לאחר שמאמציו לאתר את ביתו של אבו מחמוד העלו חרס, גמר הנאשם אומר לפנות לדרכו.

 

עם זאת, בבואו להיכנס לרכבו, תקפו אותו לפתע שלושה גברים. הנאשם, אשר החזיק רישיון נשק, שלף את האקדח וירה לעבר תוקפיו. במהלך האירוע נהרג אחד מן הגברים ושניים אחרים נפצעו. המותקף, שהינו עורך דין במקצועו, מיהר להסגיר עצמו למשטרה ושם שהה במעצר במשך 21 ימים.

 

בהליך הפלילי בעניינו של הנאשם טען האחרון כי מדובר במקרה ברור של הגנה עצמית. בית המשפט קיבל את טענותיו וזיכה אותו מאשמה. לאחר הזיכוי, הגיש הנאשם תביעה נגד המדינה לתשלום פיצויים בגין מעצר השווא והמשפט בעניינו.

 

החלופות לקבלת פיצויים מהמדינה לאחר זיכוי


סעיף 80א’ לחוק העונשין קובע כי ישנן שתי חלופות אשר עוסקות בתשלום פיצויים לנאשם שזוכה מקופת המדינה. החלופה הראשונה היא במקרה בו לא היה ייסוד לאשמה מצידו של הנאשם. החלופה השנייה עוסקת ב"נסיבות אחרות אשר מצדיקות פיצויי".

 

בית המשפט קבע כי במקרה דנן לא ניתן לראות בהתקיימותן של אף אחת מחלופות אלו. ראשית, מבחינת ייסוד האשמה ניכר כי למשטרה היה ייסוד לחשוב שהאירוע לא היה הגנה עצמית וחובה הייתה על המשטרה להגיש כתב אישום נגד הנאשם (כזכור, מדובר באירוע בו נהרג אדם).

 

פיצויים בגין זיכוי מוחלט

 

הנאשם הוסיף בבית המשפט כי מאז אירוע הירי חייו אינם חיים שכן הוא איננו יכול לשוב עוד לכפרו ואינו יכול להסתובב ברחובות באופן חופשי.

 

כמו כן, מצבו הנפשי התדרדר והאירוע אף פגע באופן חסר תקדים בו ובמשפחתו. בית המשפט קבע כי הנאשם איננו זכאי לפיצויים גם בגין טענות אלו. לדברי השופטים מדובר בנזקים שנגרמו לתובע כתוצאה מן הירי ולא כתולדה של הגשת כתב האישום.


הנאשם הגיש ערעור על החלטה זו לבית המשפט העליון אשר קיבל את ערעורו באופן חלקי. השופטים בערכאה העליונה ציינו כי למרות שהיה קיים יסוד ברור לאשמה, יש להכיר בזכאות חלקית לפיצויים במסגרת החלופה השנייה לחוק.


בפסק הדין בערעור צוין כי מצבו הנוכחי של הנאשם איננו יכול להשאיר את הערכאה המשפטית אדישה. כמו כן, בית המשפט ציין כי המערער רשאי להגיש תביעה נגד תוקפיו בעבור פיצויים נרחבים יותר. עם זאת, יש לפסוק לטובתו פיצויי בגין זיכוייו המוחלט במסגרת פסק הדין של בית משפט קמא. לטענת השופטים בערעור, במקום בו נאשם זוכה באופן מוחלט, ולא מחמת הספק, קיימת לו עילה לקבלת פיצויים מאוצר המדינה.

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.