www.what2do.co.il

עבודות שירות וביטול מאסר בפועל בגין השתלבות בהליך טיפולי

דרגו את המאמר

עבודות שירות וביטול מאסר בפועל בגין השתלבות בהליך טיפולי

בית המשפט העליון ביטל, בצעד חריג, את מאסרו של אדם אשר נגזרו עליו חודשי מאסר בפועל. וקבע כי העונש ירוצה בדרך של עבודות שירות. עסקינן באדם אשר הורשע בבית המשפט המחוזי בעבירה של הצתת חנות מכולת. בית המשפט המחוזי ציין בגזר הדין כי עבירת ההצתה היא מהחמורות שבספר החוקים ועל כן יש לקבוע עונש ממושך של מאסר בפועל.


מאידך גיסא, בפסק הדין של בית המשפט המחוזי צוין כי יש להתחשב גם בנסיבותיו האישיות של הנאשם, לרבות היעדר עבר פלילי והודאתו בעובדות כתב האישום. עם זאת, בית המשפט המחוזי הוסיף וקבע כי אין מדובר במקרה אשר מצדיק הימנעות מהטלת עונש מאסר בפועל.


בעקבות גזר דין זה, הגיש האדם ערעור לבית המשפט העליון ובמקביל אליו ביקש האחרון את עיכוב ביצוע גזר הדין. בית המשפט העליון קיבל את בקשת הערעור ואף עיכב את עונשו. בהחלטה על עיכוב העונש, השופטים ציינו את נסיבותיו האישיות של הנאשם וביניהם ההמלצות המובהקות של שירות המבחן שלא לשלוח את הנאשם לריצוי עונש מאחורי סורג ובריח.

 

שירות המבחן ממליץ - לא למאסר בפועל

 

שירות המבחן הכין תסקיר משלים של הנאשם ובו תואר האחרון כראש צוות בחברה לעבודות בגינון. חוות הדעת של מעסיק הנאשם הייתה כי האחרון עובד חרוץ, רציני, אחראי ובעל התנהגות טובה ומחויבות לעבודתו. בנוסף, בשיחות עם שירות המבחן הביע המערער חרטה על מעשיו וכן מודעות גבוהה לדרך השגויה והאלימה בה פעל. 

המערער החל להשתתף בשיעורי תורה וגמרא מדי ערב ושירות המבחן התרשם כי שיעורים אלו מסייעים בידיו להתמודד עם מצבי עימות. בית המשפט התייחס לכך שהמערער השתתף בטיפול הקבוצתי עליו המליץ שירות המבחן. השופטים ציינו כי שירות המבחן התרשם שהשתתפותו של המערער בקבוצה הייתה משמעותית עבורו, וכי הוא למד לשמור על איפוק, להימנע ממצבי קונפליקט, לתקשר טוב יותר עם הסובבים אותו ולגלות מודעות גבוהה יותר לתוצאות ולהשלכות של מעשיו.

השופטים בבית המשפט העליון ציינו כי אכן ערכאת הערעור איננה נוטה להתערב בהחלטות של בית משפט קמא, קל וחומר בגזרי דין אשר ניתנו בבית המשפט המחוזי. עם זאת, מדובר במקרה חריג אשר מצדיק התערבות מסוג זה. 

 

"מאז נגזר דינו של המערער חלפה כמעט שנה. המערער השכיל לנצל את השנה הזו על מנת לנסות ולעלות על דרך הישר. הוא השתתף בקבוצה טיפולית, וצפוי להמשיך את התהליך הטיפולי שלו בחודשים הקרובים. חוות הדעת על המערער – הן של שירות המבחן והן של הממונה על עבודות השירות – טובות", נכתב בפסק הדין, "על אף החומרה שבמעשי המערער, במקרה זה, השיקול השיקומי גובר על שיקולי הגמול וההרתעה".
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.