www.what2do.co.il

סגירת תיק פלילי

דרגו את המאמר
  התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע: 4.4 מתוך 5

סגירת תיק פלילי

חקירה משטרתית בנוגע למעשים פליליים מתחילה לאחר פתיחת תיק פלילי במשטרת ישראל. תיק פלילי נפתח כנגד אדם לאחר הגשת תלונה פלילית כנגד החשוד. חקירת המשטרה באה לידי ביטוי באיתור החשוד, חקירתו וניתוח דבריו, איסוף ראיות, גביית עדויות ועוד. מטרתה של החקירה המשטרתית הינה להביא לחקר האמת ולהמליץ על העמדתו של החשוד לדין.


חקירות משטרתיות אינן נפתחות תמיד רק כנגד עבריינים המוכרים למשטרה. פעמים רבות נפתחים תיקים פליליים במשטרת ישראל גם נגד אנשים נורמטיביים (אנשים מן היישוב). כיצד אפוא ניתן להביא לסגירת התיק הפלילי ולהפסקת החקירות.


כלל בסיס במשפט הפלילי הוא כי אדם הינו בגדר חף מפשע כל אימת שלא הוכחה אשמתו. עם זאת, כל עוד התיק נמצא בשלב החקירות, עורך הדין הפלילי איננו יכול להביא לסגירתו. במקרים בהם טרם התקבלה על ידי המשטרה או הפרקליטות החלטה בדבר העמדתו של החשוד לדין תוך הגשת כתב אישום כנגדו, לא ניתן להביא לעצירת החקירה. התיק נמצא כעת בידיהם של המשטרה והפרקליטות ורק בסמכותן ניתן להחליט כי יש לסגור את התיק.

 

חשיבותה של עילת סגירת התיק


לאחר שמסתיימת החקירה, מחליטים הגורמים המעורבים האם להגיש כתב אישום כנגד החשוד או שמא ניתן לסגור את התיק במסגרת אחת העילות המנויות בחוק. במידה והתיק נסגר בגין חוסר ראיות או העדר עניין הציבור, מותיר התיק רישום פלילי העלול לעמוד לאדם זה לרועץ במהלך חייו (לדוגמא, בעת קבלת רישום פלילי לשם קבלה לעבודה).

 

העילה השלישית לסגירת התיק הינה עילת העדר אשמה. התוצאה של סגירת תיק בגין עילה של העדר אשמה היא כי הרישום הפלילי נמחק עם סגירת התיק.


הנתונים המשמעותיים בתור לשם סגירת תיק פלילי הינם גרסת החשוד בחקירה המשטרתית והראיות שנאספו על ידי המשטרה. במקרים אלו, כל מילה או משפט עלולים להיות קריטיים בהמשך. אי לכך, מומלץ כבר בשלב זה להיוועץ עם עורך דין פלילי המתמחה בתחום זה.

 

היוועצו עם עורך דין פלילי כבר בשלבים הראשונים


הזכות להיוועץ עם עורך דין, עוד בטרם החקירה המשטרתית, הינה זכות יסוד אשר מעוגנת בחקיקה הישראלית. לעיתים, מעורבות זו בשלבים הראשונים יכולה להטות את הכף לטובתו של החשוד ולשנות את התמונה בנוגע לסגירת התיק ותום ההליכים הפליליים.


בין הפרמטרים אשר נשקלים בעניין סגירת תיק פלילי ניתן למנות את עברו של החשוד (העדר עבר פלילי), מעידה חד פעמית, מהות העבירה (עבירות קלות לעומת עבירות חמורות), מועד התרחשות העבירה, נסיבותיו האישיות של החשוד ועוד.


במידה והתיק נסגר בגין אחת העילות המותירות את הרישום הפלילי על כנו (העדר עניין הציבור או העדר ראיות), עדיין ניתן לערער על כך מכוח סעיף 64 לחוק סדר הדין הפלילי. ערעור זה מוגש בתוך 30 יום מקבלת המכתב בדבר סגירת התיק.
 

גם לאחר סגירת התיק ודחיית הערר, או במקרים בהם לא הוגש ערר כלל, ניתן עדיין להגיש בקשה למחיקת רישום פלילי. בבקשה זו, אשר מוגשת על ידי עורך דין פלילי, מבקש האדם לשנות את עילת סגירת התיק. במקרים בהם הפרקליטות מסרבת לשנות את עילת הסגירה, ניתן להגיש עתירה לבג"צ. יודגש כי עתירה לבג"צ תוגש רק לאחר דחיית הבקשה על ידי הפרקליטות. 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.