www.what2do.co.il

התניית שכר טרחה של עורך דין פלילי בתוצאות ההליך

דרגו את המאמר

התניית שכר טרחה של עורך דין פלילי בתוצאות ההליך

האם עורך דין פלילי יכול להתנות את שכר הטרחה בהליך בהצלחה עתידית? האם רשאים הצדדים להסכים כי במידה והתיק הפלילי ייסגר בהעדר הרשעה או רישום פלילי, עורך הדין הפלילי יהיה זכאי לבונוס? סוגיה זו נדונה בבית המשפט במסגרת תביעתו של עורך דין לשכר טרחה. התובע, עורך דין פלילי במקצועו, הגיש תביעה כנגד מרשו לשעבר, איש עסקים העובד בתחום הביטוח. מקורה של התביעה הינו בייצוג הנתבע לאחר שהוגש כנגדו כתב אישום בנוגע לעבירות בתחום הגשת דו"חות מע"מ במועד.


התובע טען כי בעקבות ייצוגו המוצלח של הנתבע על ידו, נמנע רישום פלילי מהאחרון ועל כן הוא זכאי לשכר הטרחה אשר נקבע בין הצדדים עובר להליכים הפליליים. על פי הסכם זה, הנתבע היה אמור לשלם שכר טרחה לתובע בסך של 5,000 דולרים נוספים במידה ובסיום ההליך לא ירשם בתיקו רישום פלילי.


הנתבע טען, לעומת זאת, כי בין עורך הדין לבינו נערכה פגישה אחת בלבד אשר לאחריה הוא הופנה לעורכת דין אחרת. עורכת דין זו הפנתה אותו לפגישה עם פקיד מע"מ אשר - לדבריו - סיימה את הסכסוך והביאה לדחיית כתב האישום. לטענתו, עורכת הדין קיבלה ממנו את מלוא שכרה ובכך הסתיים העניין.


בית המשפט קבע כי יש לדחות את התביעה וזאת משום שהסכם שכר טרחה המותנה בהצלחה בהליך פלילי איננו חוקי. השופט, מנחם קליין, ציין כי חוק לשכת עורכי הדין קובע באופן מפורש שלא ניתן להתנות שכר טרחה בהליך פלילי בהתאם להצלחה.

 

התובע ניסה לטעון כי למרות אי חוקיותו של ההסכם, בית המשפט רשאי לפסוק עבורו שכר טרחה ראוי. עם זאת, האחרון לא השכיל להציג בפני בית המשפט ראיות לפיהן הוא זכאי לשכר טרחה זה (לדוגמא, פירוט שעות עבודתו או התכתבויות עם הרשויות השונות, חוות דעת מקצועיות וכדומה).


שכר טרחה של עורך דין פלילי, היבטים נוספים


ייצוג בהליכים פליליים טומן בחובו שאלות רבות בנוגע לשכר הטרחה. ראשית, יצוין כי כמו בתחומים משפטיים נוספים, קיימים הבדלים משמעותיים בשכר הטרחה אשר נגבה בעבור ייצוג בהליך פלילי בין עורכי הדין השונים. אי לכך, מומלץ לקבל מספר הצעות מחיר בטרם מתקשרים עם עורך דין פלילי. ככל שעורך הדין הפלילי הינו בעל ניסיון רב יותר, כך עולה שכר הטרחה עבור שירותיו בהתאמה.


לעיתים, בשל אופיים של ההליכים הפליליים, אין די זמן לבחון מספר הצעות. אחת הדרכים להתמודד עם בעיה זו היא על ידי הגבלת הייצוג בזמן או לשם ניהול הליך ספציפי (לדוגמא, סיוע בחקירה משטרית וייצוג מול שופט מעצרים). הגבלות אלו צריכות למצוא ביטוי בהסכם שכר הטרחה ובייפוי הכוח.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.